Úvod > Těhotenství týden po týdnu > 15. týden těhotenství

15. týden těhotenství

Patnáctým týdnem těhotenství začal druhý trimestr. První třetinu těhotenství máte již za sebou. V této době můžete pociťovat velké uvolnění od těhotenských příznaků. V některých případech se u žen zvyšuje libido. Můžete se cítit šťastnější a plná energie. Začíná vám také růst bříško. Těhotenství tedy začíná být již vidět.

Vývoj dítěte:

Miminko v této době měří od hlavy ke kostrči zhruba 8 až 11 cm (od hlavy k patám průměrně 12 cm) a váží kolem 65 g. Váha a velikost dítěte se může samozřejmě lišit.

Hlava už netvoří polovinu celkové délky plodu, jak tomu bylo v předchozích obdobích, ale pouze zhruba třetinu. V průměru má hlava asi 3,5 cm. I když se v této době začínají tvořit vlásky, neznamená to, že se dítě s vlasy narodí. Některé děti jsou bez vlásků i několik měsíců po porodu.

Na těle se objevují drobné a jemné chloupky, kterým se říká lanugo. Nejde o chlupy v pravém slova smyslu. Liší se od nich stavbou a strukturou. Tyto chloupky mají za úkol chránit citlivou pokožku dítěte před plodovou vodou. Obvykle se ztrácí těsně před porodem, ovšem někdy se stává, že se miminko s těmito chloupky narodí. Nejde o žádnou katastrofu. Lanugo mizí krátce po porodu.

Na končetinách jsou již funkční klouby. Dítě tedy může dělat více pohybů než doposud. Prsty se mohou například svírat do dlaně. Dolní končetiny rostou v tomto týdnu rychleji než horní. Do této doby nohy v růstu zaostávaly. Nyní se ovšem začíná rozdíl mezi délkou horních a dolních končetin pomalu zmenšovat.

Ústa se otevírají a zavírají. Dítě je již schopné dělat sací pohyby. Na jazyku se navíc pomalu tvoří chuťové pohárky. Trávicí cesty jsou jakýmsi primitivním okruhem přijímání a vylučování. Oči jsou stále zavřené, ale dítě už reaguje na světlo. Bylo zjištěno, že když se na břicho ženy v patnáctém týdnu těhotenství zamíří silný proud světla, bude se dítě snažit od zdroje světla otočit.

Dítě stále polyká plodovou vodu. Ta se navíc dostává nosem i do horních cest dýchacích. V plicích se vyvíjí postupně primitivní plicní sklípky. Ledviny a močové cesty vytváří primitivní moč.

V patnáctém týdnu těhotenství se také vytváří pigment pokožky, zvaný melanin.

Rady pro ženy:

V tomto týdnu těhotenství se začíná bříško ženy postupně zaoblovat. Těhotenství začíná být již vidět. Ve druhém trimestru je váhový přírůstek větší než v trimestru prvním. U některých žen většinou ustoupí nevolnost a únava. Částečně také polevuje napětí prsou. Na druhou stranu se ovšem můžou začít stupňovat problémy s otoky. Jsou způsobeny tím, že z krevního řečiště se dostává tekutina do měkkých tkání. Ty poté otékají. Nejvíce postižené jsou kotníky a nohy, ovšem někdy se mohou objevit i otoky rukou. V tomto případě se doporučuje cvičení. Mezi nejvhodnější cviky patří lehká chůze, plavání či jóga. Vhodné je také často odpočívat, hodně pít a mít v lehu nebo sedu podložené nohy.

Miminku v této době začínají růst vlásky. Je to způsobeno hormony, které mají vliv i na ženu. Ženám můžou tyto hormony způsobit zhoustnutí, ale na druhou stranu třeba i vypadávání, vlasů.

Nejdominantnějším příznakem patnáctého týdne jsou pigmentové změny na těle ženy. Dále také tmavnou bradavky a prsní dvorce. Od pupíku dolů se zvýrazňuje také pigmentová linie. To vše je opět způsobeno hormonálními změnami.

Pokud se objeví jemné pálení při močení nebo podezřelý vaginální výtok, je nutné to ihned oznámit ošetřujícímu lékaři.

Velké procento žen od této doby začíná trpět striemi. Ty jsou způsobeny hormonálními změnami a napínáním kůže, vyvolané zvětšující se dělohou. Strie sou jedním z nejčastějších kožních problémů v těhotenství. Strie jsou vlastně drobné jizvičky, které se objevují na povrchu pokožky. Nejčastěji na břiše, hýždích, prsech nebo stehnech. Na počátku jejich vzniku mají červenou nebo růžovou barvu. Postupně ale blednou a nakonec jsou světlejší než okolní pokožka. Nikdy ovšem nezmizí zcela.

Většinou jsou strie spojovány s větším přírůstkem váhy v těhotenství. Někdy se ovšem můžou objevit i u žen, které takový velký přírůstek nemají. Velkou roli hrají právě hormonální změny, které snižují pružnost spodní vrstvy kůže. Největším viníkem je hormon kortizol. Strie jsou ovšem z velké části také dědičné. Pokud na ně tedy trpěla vaše matka nebo třeba sestra, je velká pravděpodobnost, že se objeví i u vás.

Protože za vznik strií můžou hormonální měny a dědičnost, neexistuje proti nim žádná účinná prevence. Na trhu je sice nepřeberné množství různých krémů a mastí, ale jejich účinnost není valná. Jejich jedinou výhodou je, že mohou omezit svědění kůže, způsobené pnutím.

Další informace

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk