Úvod > Těhotenství týden po týdnu > 20. týden těhotenství

20. týden těhotenství

Právě jste v polovině těhotenství. Ve dvacátém týdnu se u vašeho maličkého ustálí počet nervových buněk a začne se postupně zesilovat pokožka. Děťátko už o sobě dává svými pohyby vědět. Nejtypičtějším příznakem těhotenství je zvýšená tělesná teplota a občasné zažívací obtíže.

Vývoj dítěte:

Ve dvacátém týdnu těhotenství měří dítě od hlavy ke kostrči asi 14 až 20 cm (od hlavy k patám je to 20 až 25 cm) a váží 220 až 250 g.

Do této doby docházelo k neustálému zvyšování počtu nervových buněk. To ve dvacátém týdnu končí. Nyní je jich něco mezi 12 a 14 miliardami.

Končetiny jsou již plně vyvinuté. Prsty jsou od sebe dobře rozeznatelné a tvoří se na nich nehty. Děťátko je také aktivnější. Pohyby jsou důraznější, ručičky ohmatávají okolí, nožičky se opírají o stěny dělohy a kopou okolo sebe. Vaše miminko si také běžně cucá palec.

Už před několika týdny byl vytvořen základ pro růst vlasů, které nyní začínají vyrůstat. V tomto případě se již nejedná o chmýří (neboli lanugo), ale o pravé vlasy. Většina těchto vlasů ovšem do dvou týdnů po porodu vypadne. Až poté začnou růst vlasy stálé.

Díky tomu, že se v mozku již vytvořila a nyní začínají pracovat centra, která jsou určena pro smysly, dokáže vaše miminko již pomocí smyslů vnímat. Toto vnímání je ovšem ještě do jisté míry omezené.

Dítě velmi často trpí škytavkou. Ta je způsobena křečemi do stále ještě nedozrálé bránice. Žena ji může registrovat jako krátké a trhavé pohyby. I když proti tomu neexistuje žádná možná obrana, není důvod k obavám. Škytavka a její projevy nejsou nebezpečné pro dítě ani matku.

Srdeční činnosti je u dítěte 2x rychlejší než srdeční činnost matky. Dětské srdíčko je ale již dost silné, aby bylo slyšet pouhým stetoskopem.

Pokožka dítěte ve dvacátém týdnu těhotenství začíná zesilovat. I přesto ale zůstává stále velmi jemná a průhledná. Díky této průhlednosti je možné pořád vidět všechny krevní cévy. V kůži se nacházejí melanocyty, neboli buňky, které podmiňují její zbarvení. Celý povrch těla dítěte je pokryt mázkem, který má za úkol pokožku chránit před plodovou vodou.

V obličeji dítěte je již patrná mimika. Dítě tedy může svaly v obličeji všelijak stahovat a tím tvořit různé grimasy.

Rady pro ženy:

Ve dvacátém týdnu těhotenství se žena cítí většinou velice dobře. I tak se můžou ale objevit problémy, které jí těhotenství budou připomínat. Velmi obvyklé je zvýšení tělesné teploty. To je způsobeno větší činností štítné žlázy. Se zvýšením tělesné teploty je také spojeno nadměrné pocení. Tělo se tak snaží dosáhnout teploty, která je pro něj typická. Díky pocení se ovšem také daří vylučovat nadbytek odpadu, který produkuje nejen organismus ženy, ale také organismus dítěte.

Pokud se u vás toto zvýšení tělesné teploty projeví v zimním období, je nutné se patřičně obléci. Doporučuje se nosit několik vrstev lehčího oblečení, které je možné následně odkládat dle potřeby. Projevy zvýšené tělesné teploty jsou ovšem více nepříjemné v letním období. S tím se vlastně nedá nic dělat. Pokud ovšem na léto plánujete dovolenou, měla byste si raději vybrat lokalitu s mírným podnebím.

Při plánování dovolené by měla žena vzít v potaz i jiné faktory. Nedoporučuje se jezdit do lokalit, v nichž je pro pobyt důležitá nějaká vakcinace. O jakýchkoli lécích a vakcínách by se měla žena poradit se svým gynekologem. Neměla byste si plánovat dovolenou do míst, které jsou vzdálenější. Těhotná žena také nesmí cestovat letadlem.

V případě závažné dědičné choroby v rodině, nebo v případě, že žena již má jedno dítě s nějakým tělesným handicapem, se v těhotenství přistupuje k tzv. fetoskopii. Jde o vyšetření, které se provádí mezi 20. a 24. týdnem těhotenství. Díky němu může být dítě pozorováno přímo v děloze. Po lokální anestezii se břišní stěnou matky zavede do dělohy úzká trubička s optickým systémem. Dítě je tak možné detailně pozorovat. Toto vyšetření doprovází několikadenní hospitalizace v nemocnici.

Zvětšující se děloha tlačí na střeva a později i na žaludek matky. To může vyvolat trávící obtíže (zácpa, pálení žáhy apod.). V těchto případech je nutná porada s lékařem, který doporučí, jaké léky na pálení žáhy můžete užívat.

Mezi 18. a 22. týdnem těhotenství by měl také proběhnout další ultrazvuk. Gynekolog pomocí tohoto ultrazvuku potvrdí nebo určí nový termín porodu, zkontroluje stav miminka, odhalí případné vady a ujistí se, že placenta je na správném místě.

Další informace

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk