Úvod > Těhotenství týden po týdnu > 23. týden těhotenství

23. týden těhotenství

Ve dvacátém třetím týdnu těhotenství začíná vaše miminko rychleji přibývat na váze. Děťátko je velice aktivní a již dobře vnímá matčin hlas. Mezi nejčastější příznaky těhotenství patří křečové žíly, otoky nohou, hemoroidy a další stavy způsobené zvýšením objemu krve.

Vývoj dítěte:

Ve dvacátém třetím týdnu těhotenství měří dítě od hlavy ke kostrči 18 až 23 cm (od hlavy k patám je to asi 25 až 28 cm) a váží 380 až 450 g.

Od této doby začíná miminko rychleji přibývat na váze. Pod kůží se mu totiž začíná postupně ukládat vrstva tuku. Největší přírůstky ale nastanou až v pozdějších týdnech. Dále se tvoří nehty, chloupky a vlasy. Placenta je již definitivně dotvořená.

Miminko, které je obklopené plodovou vodou, s ní nakládá dvojím způsobem. Jednak ji polyká a jednak ji vdechuje. Spolykaná plodová voda se vstřebává do krevního oběhu a následně, co je zpracována ledvinami, je opět vyloučena z těla. Může se stát, že dítě plodové vody spolyká více, než je obvyklé. To u něj poté může vyvolat škytání. Žena tuto činnost může pocítit jako pravidelné cukání či lechtání v břiše. Škytání je v této době velice časté.

Vdechovaná plodová voda pomáhá vyvíjejícím se plicím. V tomto týdnu se totiž tvoří chrupavčitá část průdušek. Plicní cévy se stále vyvíjejí, aby po narození umožnili miminku první nádech.

Ve třiadvacátém týdnu těhotenství je již miminko většinou schopné odlišit hlas matky od ostatních zvuků. To znamená, že dítě má v této době již plně vyvinuté a zpevněné ušní kůstky. Matčin hlas se pro něj stává nejoblíbenějším zvukem. Doporučuje se na něj velmi často mluvit. Čím více budete k miminku promlouvat, tím známější pro něj bude po narození váš hlas.

Dítě si také velmi dobře uvědomuje váš pohyb. Může také některý pohyb upřednostňovat před jiným. Většinou dávají přednost pohybům, které jsou pomalejší a klidnější (např. pomalá chůze).

Rady pro ženy:

V této fázi těhotenství dochází v těle ženy k velmi významnému zvýšení celkového objemu krve. Protože plod roste, je také zapotřebí mu dodávat více živin. Až 25 % objemu krve v těle matky je využíváno na vyživování placentárního systému.

I když je zvýšení objemu krve zcela normální a pro miminko prospěšné, ženě to může způsobovat jisté potíže, protože krevní oběh je více zatížen. Zhoršený krevní oběh může následně způsobit např. pocit těžkých nohou, mravenčení v končetinách, křečové žíly, slabé krvácení z nosu a dásní, otoky dolních končetin či hemoroidy.

Pro zlepšení krevního oběhu se doporučuje pravidelné cvičení. Cviky by ovšem neměly zatěžovat klouby či jakýmkoli špatným způsobem ovlivňovat vývoj dítěte. Nejlepší pohyb, jaký si v těhotenství můžete dopřát, je chůze. Nezapomeňte také dostatečně odpočívat. Vhodné je si při odpočinku podkládat dolní končetiny do zvýšené polohy. Někdy také pomáhá nošení kompresivních punčoch a pohodlné obuvi. Velmi pomáhá i zvýšený příjem tekutin během dne.

Pokud žena trpí mírnými otoky, je to považováno za zcela běžnou součást těhotenství. Pokud jsou ale otoky nadměrné, mohou být příznakem velmi závažného onemocnění – preeklampsie (nazývaná též těhotenská toxemie). Jde o nadměrné zvýšení krevního tlaku. Dalšími příznaky preeklampsie jsou bílkoviny v moči (zvýšené množství), větší přírůstky na váze (více než 1 kg za týden), silná bolest hlavy, poruchy zraku, nevolnost, zvracení atp. Pokud tyto symptomy zaznamenáte, urychleně vyhledejte lékařskou pomoc. Toto onemocnění totiž může způsobit snížení přísunu krve do placenty a k dítěti. Jediná možnost léčby je porod. Preeklampsií trpí asi 8 % žen. Mezi nejčastější pacientky patří:

  • ženy, které mají preeklampsii v osobní nebo rodinné anamnéze
  • ženy prvorodičky
  • ženy pod 20 a nad 40 let
  • ženy, které trpí obezitou
  • ženy, které čekají více než jedno miminko
  • ženy s těhotenskou cukrovkou

Pro správnou funkci organismu je nezbytný dostatek železa. Nedostatek železa se může projevit únavou, celkovou slabostí, zrychleným dechem či častými pocity na omdlení. Přitom železo můžeme do těla dostávat velice jednoduše - prostřednictvím libového masa, zelené listové zeleniny či sušeného ovoce.

Další informace

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk