Úvod > Těhotenství týden po týdnu > 31. týden těhotenství

31. týden těhotenství

Ve třicátém prvním týdnu těhotenství pokračuje vývoj mozku a tvorba nových nervových spojení. Miminko velmi rychle přibývá na váze. Pohyby jsou omezené prostorem, ale stále velmi četné. Žena může v této době již pociťovat tzv. poslíčky.

Vývoj dítěte:

V jedenatřicátém týdnu těhotenství měří dítě od hlavy ke kostrči mezi 26 a 31 cm (od hlavy k patám je to 36 až 40 cm) a váží 1300 až 1500 g.

Od minulého týdne nedošlo k žádnému výraznějšímu pokroku ve vývoji. To, co bylo započato v předchozích týdnech, pozvolna pokračuje. Vyvíjí se tedy dále mozek a pokračuje myelinizace nervů.

Pokračuje také vývoj smyslového vnímání. Oči jsou již delší dobu otevřené a funkční. Ale vzhledem k tomu, že v děloze není žádný přímý zdroj světla, nejsou ještě přímo aktivní. Zrak dítěte se bude postupně zlepšovat až po narození. Řasy kolem očí již jsou dlouhé. Dítě postupně také objevuje chuť.

Vaše miminko stále velmi rychle přibývá na váze. Do porodu musí nabrat ještě kolem 2 kilogramů, tedy kolem 200 g za týden. Přírůstek na váze je způsoben tvořením a ukládáním tuku. Pokožka se tedy začíná postupně vyhlazovat a miminko se začíná zakulacovat a stává se baculatějším. V děloze je většinou již hlavou dolů.

Dítě je obklopeno stále ještě velkým množstvím plodové vody. Její objem se pohybuje kolem 1 litru, nicméně postupně začíná klesat.

Jak miminko roste, má stále méně místa kolem sebe. Proto i jeho pohyby jsou omezené. Neznamená to ale, že by přestalo být aktivní. Pořád se hodně pohybuje, což může ženě ztěžovat spánek.

Ve třetím trimestru je velmi vhodné sledovat pohyby dítěte. Shoduje se na tom řada lékařů a porodních asistentek. Jak ovšem toto pozorování provádět? Nejdříve musíte zjistit, v jakou denní dobu je vaše miminko nejaktivnější. Pohyby dítěte poté sledovat právě v tuto dobu. Položte se a sledujte, jak dlouhá doba uplyne, než ucítíte 10 kopnutí, převalení nebo zachvění (prostě jakýkoli pohyb vašeho maličkého). Většinou by to nemělo trvat déle než jednu hodinu. Pokud se vám takto doba zdá dlouhá, nezoufejte. Většina žen následně zjišťuje, že miminko ucítí 10x už za pár minut.

Pokud ovšem tyto pohyby nezaznamenáte do jedné hodiny, neznamená to, že by bylo něco určitě špatně. Nemusíte panikařit. Snězte něco lehkého a test zkuste znovu. Pokud ani poté nic necítíte, zavolejte raději své porodní asistentce.

Rady pro ženy:

Ve třicátém prvním týdnu těhotenství se můžete cítit celkem dobře. Samozřejmě že je i tato fáze těhotenství provázena těhotenskými příznaky. Mezi ty nejčastější patří:

  • pocit kyselosti v žaludku
  • sklon k zadýchávání – problémy s dýcháním jsou vám možná vlastní již několik týdnů. V tomto období ale může být pořádný nádech ještě komplikovanější. Na vině je opět zvětšující se děloha. Ta tlačí na bránici a plíce, jejich kapacitu tím trochu zmenšuje. Ne všechny ženy ale tímto problémem trpí. Některé mají břicho trochu níže, takže tlak dělohy na bránici a plíce není tak velký. Pokud patříte mezi ty, které mají bříško výš, dýchá se vám obtížněji. Když nemůžete popadnout dech, zastavte se a několikrát se pokuste zhluboka nadechnout. Tyto problémy částečně zmizí mezi 37. a 38. týdnem těhotenství, protože miminko začne klesat směrem k pánvi
  • pocit tíhy
  • bolest pánevního pletence – ten se postupně rozvolňuje a připravuje se na nadcházející porod
  • bolesti hrudního koše – většinou jde o bolest dolních žeberních oblouků. Děloha totiž spodní žebra rozvírá. Navíc miminko do nich při svých pohybech neustále naráží. Když je miminko již otočenou hlavou dolů, může vašim žebrům také uštědřit několik kopanců
  • prsa mohou vylučovat trochu kolostra

Nyní již můžete pociťovat Braxtonovy-Hicksovy kontrakce neboli tzv. poslíčky. Vaše tělo se totiž začíná postupně připravovat na porod. Tyto kontrakce mohou být sice mírně bolestivé, ale ne nebezpečné. Na rozdíl od pravých porodních bolestí jsou tyto stahy nepravidelné, a když změníte pozici nebo chůzi, většinou ustanou. Nemají také žádný vliv na otevírání porodních cest.

V této době těhotenství by si žena měla dát pozor na infekční choroby. Nejde pouze o ty, které se přenášejí kontaktem mezi lidmi, ale některé toto onemocnění může přijít i od vašich domácích mazlíčků. Proto byste měla v této době s nimi trochu omezit kontakt. Pozor byste si měla dávat i na potraviny. Umývejte ovoce a zeleninu, dobře tepelně upravujte maso a vyvarujte se mléčným produktům z nepasterizovaného mléka.

Další informace

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk