Úvod > Těhotenství týden po týdnu > 37. týden těhotenství

37. týden těhotenství

Od konce tohoto týdne je vaše miminko již považované za donošené. Těhotenskou poradnu byste měla navštěvovat každý týden. Vaše bříško se již většinou nezvětšuje. Často odpočívejte.

Vývoj dítěte:

V sedmatřicátém týdnu těhotenství měří dítě od hlavy ke kostrči mezi 32 až 37 cm (od hlavy k patám je to 42 až 48 cm) a váží 2500 až 3000 g. Každý další den přibere vaše miminko průměrně 15 g tuku, který mu pomáhá nejen v regulaci tělesné teploty, ale také udržuje hladinu cukru v krvi. Díky přibývajícímu tuku není už kůže dítěte svraštělá. Dokonce již vymizelo lanugo. Mázek se částečně uvolnil.

Na konci tohoto týdne začne být vaše miminko považováno za donošené. Jeho plíce jsou nyní zcela vyvinuté. To znamená, že kdyby se narodilo právě teď, bylo by už bez jakýchkoli problémů schopné samostatně dýchat. Pokud by mělo ovšem nižší porodní váhu, bylo by možná na doporučení lékařů umístněno do inkubátoru.

Ze všech orgánů je prozatím nejméně rozvinutý mozek. Jeho vývoj potrvá ještě řadu let a dokončen bude až mezi 18 a 20 lety člověka. Velmi důležité pro správné zformování lidského mozku jsou podněty (pohybové, smyslové, citové, psycho-sociální), které budou dítě obklopovat. Vytváření správných podnětů je v prvé řadě záležitostí rodičů.

Od třicátého sedmého týdne těhotenství se děloha zpravidla už nezvětšuje. Ve vztahu k růstu miminka se postupně snižuje množství plodové vody, kvůli čemuž má vaše miminko kolem sebe stále méně místa. Dítě postupně klesá do oblasti pánve.

Rady pro ženy:

V sedmatřicátém týdnu těhotenství je typické, že se vám postupně roztahují kloubová spojení a natahují se vazy. To se může projevovat bolestmi ve spodní části břicha. Uvolnění pánevních kloubů je velmi důležité pro nadcházející porod.

Dítě začíná klesat do oblasti pánve a přestává tlačit zespodu na bránici. To vám může ulevit od dýchacích obtíží. Na druhou stranu začnete pociťovat větší tlak na oblast pánve. S poklesem dítěte se vám také posune těžiště a vy se můžete cítit ještě neohrabanější než dříve.

Jestli se vaše miminko ještě neotočilo hlavičkou dolů, bude vám na prohlídce nabídnuto, že se o jeho otočení pokusí sám lékař. Pokud se ani po tomto pokusu nebude chtít miminko otočit do správné polohy, navrhne vám nejspíš lékař porod císařským řezem.

Ke konci těhotenství se většina žen necítí moc dobře. Mezi nejčastější problémy (mimo zmíněných bolestí v pánevní oblasti) patří otoky nohou.

Budoucí maminka by měla nyní navštěvovat těhotenskou poradnu jednou týdně. Lékař bude kontrolovat pánevní dno a sledovat, zda dochází k otevírání, zkracování děložního hrdla, anebo jestli se objevují nějaké další známky blížícího se porodu. V případě některých žen nemusí dojít k žádnému zkracování děložního hrdla až do doby, kdy je nutné vyrazit do porodnice.

Při těchto návštěvách můžete absolvovat kardiotokografické vyšetření plodu (KTG nebo CTG). Toto vyšetření můžete znát i pod označením „monitor“. Jde o vyšetření srdíčka plodu a děložních kontrakcí. Hodnoty jsou zanášeny do grafu, z něhož následně lékař vyčte, jak se miminku v bříšku daří. KTG vyšetření se provádí ke konci těhotenství u všech žen, a to na každé kontrole.

Většina dětí se rodí mimo stanovený termín. Proto byste měla mít již sbalenou tašku do porodnice. Nezapomeňte si s sebou vzít župan, noční košili (nejlepší je kvůli kojení košile s rozepínáním vpředu), pantofle, kojící podprsenku, hygienické potřeby a oblečení (pro sebe i pro miminko). Přibalte si i doklady (občanský průkaz, průkaz pojištění, oddací nebo rodný list (může být i kopie; rodný list odevzdávají svobodné matky), těhotenskou průkazku (odevzdává se při příjmu a v některých porodnicích už není navrácena, proto si z ní vezměte vše, o co nechcete přijít – např. fotky z ultrazvuku)).

Další informace

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk