Úvod > Těhotenství týden po týdnu > 5. týden těhotenství

5. týden těhotenství

Nedostavila se Vám menstruace? Udělala jste si těhotenský test? Byl pozitivní? Gratuluji! Od této chvíle se můžete radovat z růstu a vývoje Vašeho miminka. Nejspíš Vás napadají otázky: "Jak je velké?", "Jak asi vypadá?", "Co se právě teď ve mně děje?". V tomto článku se dozvíte pár informací o vývoji miminka a o tom, co byste jako budoucí maminka měla dělat.

Vývoj dítěte

Embryo v pátém týdnu měří 1,5 až 2 mm. V této době je jeho vývoj velmi rizikový. Dochází totiž k diferenciaci buněk a je definitivně určeno, jak a v co se budou tyto buňky dále vyvíjet. Proto velmi záleží na tom, jak se budoucí maminka k těhotenství postaví a jaká přijme opatření. Naštěstí už je nyní většinou možné prokázat těhotenství testem.

Embryo má v této fázi podlouhlý tvar. Širší část tvoří hlava a užší ocásek. Formuje se také mozek. Vyvíjí se respirační a trávicí systém.

V tomto týdnu se také formuje neutrální trubice, ze které se v dalším vývoji vytvoří mozek, mícha, nervy a páteř, tedy základ pro oporu a fungování nového jedince.

Začíná se vytvářet trubicovité srdce, které velmi rychle roste. V této době má tvar písmene "S". Později dojde k tomu, že se srdce složí samo do sebe, čímž se začnou vyvíjet jednotlivé oddělené komory. Srdce začíná bít na konci pátého týdne či na počátku týdne šestého.

Významného vývoje dosahuje oběhová soustava, která se stává prvním systémem nebo skupinou orgánů, jež dosáhnou funkčnosti.

Primitivní placenta, vzniklá v minulém týdnu, a pupeční šňůra jsou už funkční. Placenta dodává embryu živiny, pomáhá s výměnou dýchacích plynů a podílí se také na odvodu metabolických odpadů.

Rady pro ženy

V pátém týdnu se již těhotenství dá zjistit. V první řadě je většinou impulzem pro sáhnutí po těhotenském testu vynechání menstruace či nějaké těhotenské příznaky. Nicméně nelze na to vždy spoléhat. Jsou známé případy, které poukazují na to, že minimálně první menstruace po oplodnění ještě může proběhnout. Proto pokud se menstruace ještě dostaví, existuje stále, i když menší, pravděpodobnost, že o těhotenství jde.

Bohužel těhotenský test nedokáže rozpoznat těhotenství normální od těhotenství mimoděložního. Proto pokud je test pozitivní, ale objevují se trvalejší bolesti v podbřišku, měla by žena vyhledat lékaře.

V každém případě by měla žena po zjištění těhotenství přestat s kouřením, alkoholem či jakýmikoli drogami. Všechny tyto látky škodí vývoji embrya. Pokud dojde v období raného těhotenství ke špatnému vývoji, jsou poškození trvalá. Velmi důležité je samozřejmě také vyvarovat se námaze, a pokud je to možné, i stresu.

Vhodné je také zvýšit příjem kyseliny listové (asi 0,4 mg denně), která by se měla užívat minimálně do 12. týdne po oplodnění (tedy 14. týdne těhotenství). Ideální ovšem je přijímat kyselinu listovou již v době před početím. Kyselina listová mimo jiné snižuje rizika nesprávného vývoje. Například právě v 5. týdnu těhotenství se může v důsledku nesprávného formování nervové trubice objevit rozštěp páteře. Pravidelný příjem kyseliny listové toto riziko snižuje.

Žena by měla také začít plánovat návštěvu u ženského lékaře. Plánovaná návštěva by se měla odehrát asi v 8. týdnu. Pokud se ovšem objevují jakékoli nežádoucí potíže (například krvácení, bolesti apod.) nebo pokud žena trpěla problémy v předchozím těhotenství, je žádoucí navštívit lékaře co nejdříve.

Další informace

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk