Úvod > Děti > Přebalování dětí

Přebalování dětí

Přebalování miminka je rutinní povinnost a činnost, kterou se každá maminka naučí vykonávat automaticky. Při přebalování však budete mít také perfektní příležitost se s vaším miminkem pomazlit.

VÝBĚR PLEN

V současnosti jsou nejvíce používány jednorázové papírové plenky. Maminkám ušetří čas, ale i práci a daleko jednodušeji se s nimi pracuje nežli s látkovými plenkami. Látkové pleny se musí vyvařovat, prát, sušit a žehlit. Látkové pleny také obvykle hůře absorbují.

Nevýhoda jednorázových papírových plenek je, že jejich cena je vyšší. Látkové pleny vyjdou daleko levněji. Nesmí vás zmást pořizovací cena, která sice trošku ochromí vaší peněženku, ale když si náklady spočtete, tak se vám investice za celé plenkové období vrátí. Dále jsou ekologičtější a úspornější. Vezměte si jen, že ze začátku je pro miminko potřeba cca 8 - 10 kusů plenek na den. To je i šílené množství odpadu. Spočtěte si to za týden, za měsíc, za rok.

Ale zvažte sama, které plenky budou pro vás lepší. Zda papírové a budete mít relativně klid, či látkové a budete mít více práce, ale zase ušetříte penízky a nebudete tolik zatěžovat přírodu. Dále můžete také zvolit kombinované používání obou druhů plenek. Rozhodnutí je jen na vás.

V každém případě zvolte plenky, které drží tvar a nebrání děťátku v pohybu. Další výhodou jednorázových plenek je, alespoň u některých značek (Huggies, Pampers), že vydrží absorbovat moč miminka až 12 hodin. Takže ty jsou určitě výhodné v období, kdy děťátka spí celou noc. Jinak je u nás na trhu velká řada plenek. Můžete vyzkoušet různé značky jednorázových plen a zůstat u té značky, co bude miminku vyhovovat. Každá plenka jinak drží na tělíčku a má jinou schopnost absorpce.

Může se stát, že vaše děťátko bude mít na některé plenky alergii. Ale určitě neplatí, že nejdražší plenky budou ty nejlepší. Existují pleny s igelitovým povrchem, jsou velmi neprodyšné. Vyvarujte se jejich nákupu.

Jestliže jste se pro nějakou značku rozhodla a jste s ní spokojena, tak u ní zůstaňte. Ze začátku může miminko kakat i 10x - 15x za den (v prvních týdnech). Doporučuje se koupit raději větší množství plenek, ať potom nejste nucena kupovat jinou značku (kdyby náhodou ta vaše v obchodě zrovna nebyla). Ale zase s nákupy nepřehánějte, ať vám z plenek miminko nevyroste.

I když budete používat jednorázové plenky, stejně si pořiďte do výbavičky nějaké látkové, cca 20 - 30 kusů. Výborně se vám budou hodit například k lékaři, kde miminka většinou čůrají jak o závod. Dále budou prima na otírání miminka. Také je můžete použít místo bryndáčku.

KDE MIMINKO PŘEBALOVAT

Nejlepší je vybrat místo, které je zvýšené, aby se maminka nemusela hrbit či být v jiné nepříjemné poloze. Takže je dobré pořídit si bud přebalovací pult, nebo přebalovat na pračce v koupelně nebo na stole, kam položíte přebalovací podložku. Nebo také existují pevné přebalovací podložky, které můžete položit na postýlku či vanu. Některé maminky rády přebaluji v sedě třeba na pohovce či posteli.

Než se rozhodnete miminko přebalit je dobré mít všechny potřebné věci připravené

  • plenky
  • krém na prdelku
  • nádobu s teplou vodou - v koupelně není třeba
  • ručník nebo vlhčené ubrousky
  • oblečení pro miminko

NA CO DÁVAT POZOR

Během přebalování se od miminka nevzdalujte ani na chviličku, neustále miminko přidržujte. I když se miminko ještě nepřetáčí, není dobré spoléhat na to, že to tentokrát nezvládne. Ten okamžik přetočení může přijít zrovna, když se otočíte nebo miminku nevěnujete dostatečnou pozornost. Pakliže je miminko velmi čilé a aktivní, tak ho můžete zklidnit a konejšit mluvením, zpěvem či nějakou hračkou.

POSTUP PŘI OMÝVÁNÍ A PŘEBALOVÁNÍ

Miminku můžete očistit kožní záhyby v oblasti plenky mokrou žínkou či vlhčeným ubrouskem: Jestliže jste ale doma, je lepší miminko opláchnout pod tekoucí vlažnou vodou, Obzvlášť v případě, že je pokakané.

Miminku chytnete obě nožičky jednou rukou za kotníčky a zvedněte. Vlhkou žínkou nebo vlhčenými ubrousky omyjte kožní záhyby v tříslech, řitní otvor a celý zadeček.

Holčičku myjte vždy zepředu dozadu. Dávejte velký pozor, aby se jí nečistota nezanesla do pochvy. I do pochvy se dostávají nečistoty a stolice, tak holčičce opatrně rozhrňte stydké pysky a pořádně jí omyjte. Nakonec umyjte konečník a celou prdelku.

Chlapečka, stejně jako holčičku, myjte zepředu dozadu. Zvedněte šourek, omyjte penis a místo pod penisem. Nikdy se nepokoušejte přetahovat předkožku. Kůžička je velmi jemná a můžete chlapečkovi způsobit zranění, která jsou bolestivá a mohou být příčinou pozdějších komplikací. Nakonec umyjte důkladně konečník a celou prdelku.

Ručníkem pořádně osušte všechna omytá místa. Zabráníte tím vzniku opruzenin a lépe se vám bude natírat mast nebo krém. Před přebalováním si důkladně umyjte ruce. Lepicí pásky na plence nedrží, když se na ně dostane mastička nebo krém.

NÁVOD NA POUŽITÍ PLENKY

Plenku rozlepte a na přebalovací pult či podložku jí rozložte tak, aby strana, na které jsou lepící pásky, byla pod prdelkou miminka. Miminko uchopte za kotníčky a plenku pod něj vložte. Přední stranu plínky položte miminku na bříško. Chlapečkův penis by měl být směrem dolů, aby i moč šla dolů do plenky, kam má přijít. Obě lepící pásky z plenky odtrhněte, bočnice plenky přetáhněte dopředu a přilepte je na přední okraj. Plenka by neměla miminko škrtit ani být přetočená do strany.

VLHČENÉ UBROUSKY

Velmi častá je otázka, zda používat vlhčené ubrousky. Stejně jako u plenek je u nás velká škála vlhčených ubrousků. Někdo se bez nich neobejde, jiný je nepoužívají a další jen v nezbytných situacích, kdy není přístup k tekoucí vodě.

Většinou dětem vyhovují, ale může se stát, že, stejně jako u některých plenek či jiných přípravků, může mít na některé z nich miminko alergii. I v tomto případě se doporučuje, pokud vám nějaká značka vyhovuje, tak u ní zůstaňte. I když budete miminko omývat, což je určitě lepší, tak si nějaké pořiďte ne cesty, výlety, delší procházky či na návštěvu u pediatra. Raději volte ubrousky bez parfemace.

ZÁVĚREČNÉ DOPORUČENÍ

Není na škodu mít speciální odpadkový koš, který je určen na plenky nebo igelitové sáčky, kam budete použité plenky dávat. Zvláště u miminek, které již jedí vše. Když necháte plenky volně ležet, budete mít brzy po bytě nepříjemný zápach. Miminka, která jsou pouze kojená, nejsou cítit. Ale v okamžiku zavedení pevné stravy sáčky a speciální odpadkový koš uvítáte.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk