Úvod > Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství týden po týdnu

3. týden těhotenství

Po 14 dnech od začátku poslední menstruace se ve vaječníku uvolní vajíčko a putuje do vejcovodů. Pokud se v této době setká se spermií, dojde k oplodnění a začíná vznikat nový život. O zázraku, který se momentálně děje, nemá drtivá většina žen ani zdání. I přesto je důležitý správný vývoj. Tento článek přináší základní informace o 3. týdnu těhotenství a rady, kterými by se žena, jež chce miminko, měla řídit.

4. týden těhotenství

Ve čtvrtém týdnu těhotenství končí mitotické dělení buněk, jak tomu bylo v předchozím týdnu, a začíná se připravovat půda pro tvorbu orgánů. Těhotenství stále ještě není zjistitelné, i když některé ženy tvrdí, že v tomto období již pociťovaly různé příznaky.

5. týden těhotenství

Nedostavila se Vám menstruace? Udělala jste si těhotenský test? Byl pozitivní? Gratuluji! Od této chvíle se můžete radovat z růstu a vývoje Vašeho miminka. Nejspíš Vás napadají otázky: „Jak je velké?“, „Jak asi vypadá?“, „Co se právě teď ve mně děje?“. V tomto článku se dozvíte pár informací o vývoji miminka a o tom, co byste jako budoucí maminka měla dělat.

6. týden těhotenství

V tomto týdnu dochází k počátku formování jednotlivých orgánů. Embryo začíná dostávat některé lidské znaky. Některé ženy již pociťují těhotenství na vlastní kůži. Objevují se první těhotenské příznaky.

7. týden těhotenství

V druhém měsíci těhotenství se vývoj a růst dítěte velmi zrychlí. Během 4 týdnů vyroste z 5 mm na 3 cm. Této fázi těhotenství dominuje růst hlavové části. Pokračuje také vývoj orgánů, svalů a nervů.

8. týden těhotenství

Osmému týdnu těhotenství dominuje, stejně jako předchozímu týdnu, růst hlavové části a mozku. Formuje se obličej a končetiny. Osmý týden je také týdnem, kdy by se měla odehrát první povinná návštěva gynekologa.

9. týden těhotenství

Pro tento týden je typický vývoj obličeje a končetin. Hlavová část stále vystupuje dopředu, ale tělo se postupně začíná napřimovat a tvoří se krk. Plod již vypadá lidštěji a objevují se i první pohyby, zaznamenatelné na ultrazvuku.

10. týden těhotenství

Desátý týden těhotenství představuje konec embryonálního období. Poté již se dítě nebude nazývat embryem, ale plodem. Během osmi týdnů od oplodnění se embryo rozrostlo z jedné jediné buňky na více než 4 000 anatomických struktur. Vrcholí také diferenciace jednotlivých orgánů. Všechny důležité orgány jsou již vyvinuty a většinou mají i svou konečnou podobu.

11. týden těhotenství

V tomto týdnu těhotenství se již dítě nenazývá embryem, nýbrž plodem (plod = fétus). Tím je také skončeno embryonální období a začíná období fetální, které trvá až do porodu. Vrcholí vývoj všech životně důležitých orgánů. Změny jsou vzhledem k předcházejícímu embryonálnímu období více pozvolné a navazují na sebe. V jedenáctém týdnu lze již pozorovat na dítěti lidské znaky.

12. týden těhotenství

Ve dvanáctém týdnu těhotenství začínají orgány, které byly vytvořeny v předešlých obdobích pracovat. Plod se čím dál více podobá člověku. Příznaky těhotenství částečně ustupují. V tomto týdnu by mělo také proběhnout první vyšetření ultrazvukem.

13. týden těhotenství

Ve třináctém týdnu těhotenství se postupně začíná zmenšovat poměr hlavy a těla. Jsou již vytvořeny všechny životně důležité orgány. Žena v této době často přestává pociťovat většinu těhotenských příznaků. Některé z nich se ovšem mohou ještě později objevit.

14. týden těhotenství

Čtrnáct týdnů znamená konec první třetiny neboli trimestru těhotenství. V tomto období z větší části ustupují těhotenské nevolnosti. Začíná druhý trimestr. Riziko potratu je oproti předcházejícímu období třinácti týdnů asi o 60% menší. Jsou patrné první nervové reflexy plodu.

15. týden těhotenství

Patnáctým týdnem těhotenství začal druhý trimestr. První třetinu těhotenství máte již za sebou. V této době můžete pociťovat velké uvolnění od těhotenských příznaků. V některých případech se u žen zvyšuje libido. Můžete se cítit šťastnější a plná energie. Začíná vám také růst bříško. Těhotenství tedy začíná být již vidět.

16. týden těhotenství

V šestnáctém týdnu těhotenství ustupují dosavadní těhotenské příznaky. Žena by se měla dostavit na další gynekologické vyšetření, při kterém podstoupí test na možná genetická poškození plodu. Samozřejmě pokračuje vývoj dítěte. Charakteristické je prodlužování dolních končetin. Od tohoto týdne také klesá riziko potratu.

17. týden těhotenství

Sedmnáctému týdnu těhotenství ve vývoji dítěte dominuje osifikace, tedy tvorba kostí. Důležité je tomu přizpůsobit jídelníček. Dítěti se dotváří pokožka. Plod již také ovládá sací a polykací reflex. Pro budoucí maminku toto období přináší mimo jiné i uvolnění od těhotenských příznaků.

18. týden těhotenství

V osmnáctém týdnu těhotenství dosáhly uši svého typického postavení po stranách hlavy. Dítě se stává individuálním jedincem díky otiskům prstů. Některé ženy již mají to štěstí, že pocítí pohyby svého dítěte. Těhotenské příznaky stále ustupují.

19. týden těhotenství

V devatenáctém týdnu těhotenství dochází k vývoji pokožky. Velký posun zaznamenal také vývoj reprodukčního systému u chlapečků i holčiček. Pokračuje osifikace kostí a tvorba svalů. Žena může v této době zaznamenat bolest oblých svalů či objevující se tmavé skvrny.

20. týden těhotenství

Právě jste v polovině těhotenství. Ve dvacátém týdnu se u vašeho maličkého ustálí počet nervových buněk a začne se postupně zesilovat pokožka. Děťátko už o sobě dává svými pohyby vědět. Nejtypičtějším příznakem těhotenství je zvýšená tělesná teplota a občasné zažívací obtíže.

21. týden těhotenství

V jednadvacátém týdnu těhotenství vaše miminko většinu dne prospí. Pokud je ovšem vzhůru, je velice aktivní. Sílí jeho srdeční činnost. Nejčastější těhotenské příznaky, které mohou ženy trápit, jsou bolesti zad a zadýchávání.

22. týden těhotenství

Ve dvaadvacátém týdnu těhotenství má již vaše maličké obličej novorozence. Pokud miminko zrovna nespí, je velice aktivní. Mluvte na něj, protože v této době začíná vnímat váš hlas. Bříško ženy už je na první pohled patrné. Od tohoto období existuje zvýšené riziko vzniku křečových žil.

23. týden těhotenství

Ve dvacátém třetím týdnu těhotenství začíná vaše miminko rychleji přibývat na váze. Děťátko je velice aktivní a již dobře vnímá matčin hlas. Mezi nejčastější příznaky těhotenství patří křečové žíly, otoky nohou, hemoroidy a další stavy způsobené zvýšením objemu krve.

24. týden těhotenství

Ve čtyřiadvacátém týdnu těhotenství plod rychleji nabírá na váze. Tvoří se čím dál větší vrstva podkožního tuku. Významný vývoj zaznamenávají plíce. Dítě je velmi aktivní. Žena by měla v těhotenství pravidelně kontrolovat svou moč, aby byly případné komplikace odhaleny již v počátku. Porod se blíží, proto by žena měla začít shánět vhodného dětského lékaře.

25. týden těhotenství

Ve dvacátém pátém týdnu těhotenství je miminko velice aktivní. Velmi významný vývoj zaznamenal mozek. Žena může být v tomto týdnu pozvána na tzv. glukózový toleranční zátěžový test.

26. týden těhotenství

V šestadvacátém týdnu těhotenství se dítěti otevřou očička a zlepší se také jeho sluch. Děťátko trénuje sací reflex a posiluje polykací svaly. Žena může trpět zadýcháváním, pocitem kyselosti žaludku či nespavostí.

27. týden těhotenství

Brzy bude končit druhý trimestr těhotenství. Přírůstek váhy je individuální (průměrně kolem 6-7 kg). Dítě se již může rozhlížet okolo sebe. Stále se vyvíjejí plíce. U matky dojde ke zrychlení krevního oběhu, může se objevit zvýšená hladina cukru v moči a potrápit ji můžou křeče v nohou. Měla byste také opět navštívit lékaře.

28. týden těhotenství

Končíte druhou třetinu těhotenství! Začnete být méně pohyblivá vzhledem k stále se zvětšujícímu bříšku. Občas můžete pozorovat přes břišní stěnu pohyby dítěte, někdy se rýsuje obrys hlavičky, jindy lze nahmatat jinou pohybující se část (patičky, ručičky). Měla byste si vybrat porodnici.

29. týden těhotenství

Vstupujete do sedmého měsíce těhotenství. Největší vývoj u dítěte zaznamená mozek. Jsou dotvořeny i smysly. Žena by měla jíst pestrou a vyváženou stravu a šetřit se. Nezapomeňte si už pomalu chystat výbavičku pro miminko.

30. týden těhotenství

Vaše miminko rychle roste a je velice aktivní. Stále se zlepšují jeho sací a uchopovací reflexy. Dechové pohyby jsou koordinované. Žena se v této fázi těhotenství může cítit nemotorná. Nejčastější příznaky jsou křeče, pocení, svědění kůže apod. Nezapomeňte na další ultrazvukové vyšetření.

31. týden těhotenství

Ve třicátém prvním týdnu těhotenství pokračuje vývoj mozku a tvorba nových nervových spojení. Miminko velmi rychle přibývá na váze. Pohyby jsou omezené prostorem, ale stále velmi četné. Žena může v této době již pociťovat tzv. poslíčky.

32. týden těhotenství

V tomto týdnu těhotenství pokračuje růst kostí. Kostra dítěte je již kompletní. Většina miminek je v této době už hlavou dolů. Žena by měla nastoupit na mateřskou dovolenou a začít se připravovat na porod a nového člena rodiny.

33. týden těhotenství

Do porodu zbývají už jen 2 měsíce. Miminko by se během tohoto měsíce mělo natočit hlavičkou dolů. Jeho smysly jsou již plně vyvinuté. Pokračuje vývoj kostí. Žena by měla podstoupit další (v pořadí již třetí) ultrazvuk.

34. týden těhotenství

Miminko rychle roste a přibývá na váze. V děloze má stále méně místa. Žena by měla nastoupit na mateřskou dovolenou. V tomto týdnu je další povinná prohlídka u lékaře. Můžou vás už postihovat porodní příznaky.

35. týden těhotenství

Vývoj dítěte je už téměr ukončen. Při správném vývoji jsou již všechny orgány dítěte schopny fungovat. Dítě by se mělo přetočit hlavou dolů. Žena by měla konzumovat potraviny bohaté na železo. Je vhodné si již připravit zavazadlo do porodnice

36. týden těhotenství

Vaše miminko stále velmi rychle nabírá na hmotnosti. V této době by již mělo být otočeno hlavou dolů. U ženy dochází k poklesu dělohy a může také pociťovat Braxtonovy-Hicksovy kontrakce (neboli poslíčky).

37. týden těhotenství

Od konce tohoto týdne je vaše miminko již považované za donošené. Těhotenskou poradnu byste měla navštěvovat každý týden. Vaše bříško se již většinou nezvětšuje. Často odpočívejte.

38. týden těhotenství

Vaše miminko je už považováno za donošené. Mizí lanugo i mázek. Prostor kolem dítěte je značně omezený. Děloha klesá do pánevní oblasti. Čeká vás další povinná návštěva u ženského lékaře. Buďte připravená na odjezd do porodnice.

39. týden těhotenství

Dítě je považováno za donošené. Ztratilo se lanugo a postupně mizí i mázek. Miminko je méně aktivní. Snižuje se množství plodové vody. Objevují se kontrakce. Měla byste mít sbalené věci do porodnice.

40. týden těhotenství

Jste na konci svého těhotenství. Nastane termín vašeho porodu. Dítě je samostatným jedincem. Miminko má dostatečné zásoby tuku. Mění se krevní oběh a funkce některých orgánů. Přiblížil se den vašeho porodu. Máte pravidelné kontrakce. Jeďte do porodnice.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk