Úvod > Těhotenství týden po týdnu > 13. týden těhotenství

13. týden těhotenství

Ve třináctém týdnu těhotenství se postupně začíná zmenšovat poměr hlavy a těla. Jsou již vytvořeny všechny životně důležité orgány. Žena v této době často přestává pociťovat většinu těhotenských příznaků. Některé z nich se ovšem mohou ještě později objevit.

Vývoj dítěte:

Dítě ve třináctém týdnu měří od hlavy ke kostrči asi 6 cm (od hlavy k patám je to 8,5 cm) a váží 28 g.

Hlava v této době tvoří asi polovinu celkové délky plodu. Ve třináctém týdnu začíná ovšem velmi rychle růst tělo. Postupně se poměr hlavy a těla zmenšuje. V době porodu již hlava oproti tělu tvoří pouze asi čtvrtinu.

Obličej se nadále zlidšťuje. Objevuje se více a více lidských rysů. Formuje se postupně také ušní boltec. Pupeny, které ho tvoří, již srůstají, ale ke konečné podobě je ještě dlouhá cesta. Ušní boltce nejsou ovšem ještě na svém typickém místě. Ve třináctém týdnu je už dokončen vývoj rtů a nosu. Nozdry se otevírají. Vzhled těchto částí se ovšem bude během vývoje a života jedince ještě měnit.

Ve většině kostí probíhá osifikace. V této době dominují kosterní soustavě 3 části. Nejvýraznější jsou lebka, páteř a kosti nohou. Vytváří se také pánevní kost. Podle růstu kostí může lékař následně pozorovat správný vývoj a růst plodu.

V předcházejících obdobích se střeva kvůli nedostatku místa v břišní dutině částečně dostala do pupeční šňůry. V tomto období se začínají přemisťovat zpět do dutiny břišní, kde je pro ně již dostatek místa.

Jsou už také vytvořeny všechny důležité tělesné orgány, které začínají pracovat. Slinivka produkuje inzulin, játra vylučují žluč a ledviny tvoří moč. Moč se následně vylučuje do plodové vody. Dítě plodovou vodu polyká, ledviny ji přefiltrují a močí se odvádí zpět. Tato cirkulace je velmi důležitá pro správný vývoj ledvin a plic. Plodová voda se vyměňuje po 24 hodinách.

Rady pro ženy:

Vzhledem ke zdraví a pocitům ženy se třináctý týden příliš neliší od týdne předcházejícího. Srdce pracuje o něco rychleji. Udává se, že je to tak o 6 až 8 tepů za minutu. Problémy a příznaky, které žena pociťovala během prvního trimestru (únava, nevolnost, častá potřeba močení, přecitlivělost na pachy apod.), zvolna ustupují.

Brzy také začne být vidět bříško. Změna není ještě tak veliká, ale žena by k tomu měla uzpůsobit svůj šatník. Rozhodně by neměla nosit příliš upnuté oblečení. Na prsou jsou čím dál viditelnější žíly a bradavky ještě více ztmavly.

Ve třináctém týdnu by měla žena také oznámit svému zaměstnavateli, že je těhotná. Pokud je žena rozhodnuta, že bude kojit, doporučuje se také začít s přípravou prsů.

V těhotenství, ale třeba i rok po porodu, se může objevit nevyvážená funkce štítné žlázy. I když se tato odchylka objevuje pouze u malého počtu žen, následky mohou být pro dítě velmi vážné. Důležité je symptomy odhalit co nejdříve. Proto pokud se objeví nějaké příznaky, je nutné o nich neprodleně informovat lékaře.

Mezi nejčastější příznaky v této době patří zácpa. Proto by měla žena přijímat potraviny bohaté na vlákninu, která od zácpy může odpomoci. Žena by měla také pokračovat v příjmu kyseliny listové a jiných vitamínů skupiny B.

Velmi prospěšné je cvičení, které pomáhá posilovat svaly pánevního dna. Je možné také začít navštěvovat prenatální kurzy, které pomohou budoucí mamince se na porod lépe připravit. Tyto kurzy pomohou ženu připravit po psychické i fyzické stránce. Díky nim si žena natrénuje porodní polohu, tlačení apod. Lze si také osvojit základní péči o miminko.

Další informace

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk