Úvod > Těhotenství týden po týdnu > 33. týden těhotenství

33. týden těhotenství

Do porodu zbývají už jen 2 měsíce. Miminko by se během tohoto měsíce mělo natočit hlavičkou dolů. Jeho smysly jsou již plně vyvinuté. Pokračuje vývoj kostí. Žena by měla podstoupit další (v pořadí již třetí) ultrazvuk.

Vývoj dítěte:

Ve třiatřicátém týdnu těhotenství měří dítě od hlavy ke kostrči 28 až 33 cm (od hlavy k patám je to mezi 38 a 42 cm) a váží 1700 až 1900 g.

Jak dítě roste, zmenšuje se také prostor kolem něj. Je tedy nejvyšší čas začít zaujímat polohu, jakou bude mít při porodu. Většina dětí se do porodu otočí hlavou dolů. Některé ale zůstávají přetočené jinak (například zadečkem). Polohu dítěte může váš gynekolog zjistit pohmatem přes břišní stěnu. Pokud si ale není zcela jist nebo má nějaké pochybnosti, ověří raději polohu dítěte ještě ultrazvukem či rentgenem.

V této době má dítě již plně vyvinuté všechny smysly. Miminko může pozorovat okolí kolem sebe, vnímat chuť plodové vody a slyšet různé zvuky. Dítě žije ve velmi hlučném prostřední. Slyší bušení vašeho srdce, kručení ve vašem žaludku a samozřejmě i hlasy v okolí. Zvukové podněty mohou u dítěte také vyvolávat pohyby a zrychlení srdečního tepu, které je viditelné na ultrazvuku. U dítěte je také rozvinut hmat. Vaše miminko se v děloze baví tím, že si cucá palec, sahá si na různé části těla či tahá za pupeční šňůru.

Velmi významného vývoje dosáhl vývoj kostí. Ty jsou stále pevnější a pevnější. Nedá se ale říci, že by byl tento vývoj již ukončen. Kosti budou samozřejmě růst a zpevňovat se ještě několik let. Důležitý je vývoj lebečních kostí. V jejich případě nedochází ke vzájemnému spojení. Je to také z toho důvodu, že během porodu se mohou tyto kosti částečně překrýt a tím napomoci dítěti v cestě na svět. Nicméně ani v nejbližším období po porodu se tyto kosti nespojí. K jejich úplnému spojní dojde až v dospělosti. Doté doby se musí lebeční kosti přizpůsobovat růstu mozku.

Rady pro ženy:

Vstupujete do předposledního měsíce těhotenství. Váš váhový přírůstek je průměrně asi 0,5 kg za týden. Sama jistě nejlépe víte, kolik kilogramů jste již přibrala. V tomto týdnu ovšem ještě s přírůstky nekončíte. Přibírat budete až do porodu. V žádném případě byste se sama neměla snažit váhový přírůstek nějak drasticky redukovat. Možná si myslíte, že jste přibrala více, než je obvyklé a chtěla byste se dostat na nižší váhu. Ještě s tím ale počkejte. Miminko vaše kila navíc potřebuje. Rozhodně není vhodné trápit sebe i dítě nějakou dietou. Na hubnutí bude později ještě spousta času.

Vaše miminko váží v současné době něco přes polovinu toho, co by mělo mít při porodu. Během následujících 2 měsíců bude tedy ještě velmi rychle přibývat na váze. Proto i vaše strava je velice důležitá. Dítě bude potřebovat vyšší příjem bílkovin a tuků.

I v této fázi těhotenství se může žena setkat s nějakými příznaky a problémy. Mezi nejčastější patří:

  • pálení žáhy – možná obrana – jíst častěji menší porce
  • krácení dechu – způsobeno tlakem dělohy na bránici
  • nepříjemný pocit v oblasti dělohy při sezení
  • únik tekutiny z prsů – objevuje se s blížícím se termínem porodu. Tekutina (mlezivo) je předchůdcem mléka. Tento jev je naprosto normální.

Některé ženy mohou pociťovat bolest v zápěstí nebo prstech. Konečky prstů mohou být jakoby bez citu. Není ovšem nutné se obávat. Jde o tzv. syndrom karpálních kanálků. Pro něj jsou typické otoky kolem nervů v zápěstí. V těhotenství jsou způsobeny hlavně zadržováním vody v těle. Nejvíce vás můžou potrápit v noci. V tomto případě je vhodné změnit polohu, abyste zápěstí nevytavovala žádnému tlaku. Je možné si zápěstí také zpevnit nějakou bandáží. Tyto problémy nejspíše po porodu zmizí. Pokud jsou ale bolesti k nevydržení, poraďte se se svým lékařem.

Ve třicátém třetím týdnu těhotenství by vás váš gynekolog měl také pozvat na třetí ultrazvuk. Nejvhodnější období pro tento ultrazvuk je mezi 32. a 34. týdnem těhotenství. U normálního průběhu těhotenství jde vlastně jen o další kontrolu, že je vše v naprostém pořádku. Velmi důležitý je tento ultrazvuk v případě, že:

  • jsou obavy ze zpoždění vývoje dítěte (například po nakažení infekční chorobou) – lékař v tomto případě kontroluje velikost dítěte, srdeční frekvenci či to, jak miminko reaguje na zvukové a zrakové (světelné) podněty.
  • jsou obavy z nějaké anomálie (včasné zjištění anomálie umožňuje po porodu rychlejší jednání a léčbu)
  • je placenta blízko děložního hrdla (pokud překryje děložní hrdlo, je nutné provést císařský řez)
  • miminko zaujalo jinou polohu, než hlavičkou dolů

Další informace

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk