Úvod > Těhotenství > Císařský řez

Císařský řez

Císařský řez (latinsky section caesarea), zkráceně s. c., je jedna z alternativ porodu, jak přivést dítě na svět.

Každá nastávající maminka a nejen maminka, ale i nastávající tatínci, babičky a dědečkové se jistě radují ze zprávy o vytouženém těhotenství. Tato "euforie" přetrvává zhruba tři měsíce a pak se s tím sžije celá rodina. Budoucí maminka má toho hodně před sebou, vyšetření, screeningy a sona a už se nemůže dočkat, až bude své dítě držet v náruči, stejně tak jako celá rodina.

Jak těhotenství probíhá, je různé a závislé na mnoha faktorech. Ale když se blíží čas porodu a maminka má (nebo by měla mít) aspoň měsíc před termínem nachystané věci nejen pro miminko, ale i věci které potřebuje do porodnice, nastává období, kdy začíná mít strach z porodu. Zda proběhne vše hladce. Zda pozná, že rodí. Jestli bude zrovna tatínek doma, aby ji mohl včas odvézt do porodnice, kterou si vybrala atd.

I přesto, že je medicína již tak daleko, nastanou bohužel komplikace při porodu, i když těhotenství a vše spojené s ním proběhlo v pořádku. Mezi hlavní příčiny rozhodnutí, že se miminko narodí pomocí císařského řezu jsou:

  • nedostatek kyslíku v bříšku maminky (přirozený porod by nezvládlo)
  • dvakrát omotaná pupeční šňůra
  • neprůchodnost porodních cest
  • malá pánev matky
  • nevyživující placenta
  • předčasný odtok plodové vody
  • opakovaný porod pomocí císařského řezu

Potom lékaři volí alternativu císařského řezu. kdy je matka v celkové či lokální anestezii. Při akutním s.c. je obvyklá celková anestezie. Následně je dítě vyjmuto příčným řezem břišní dutiny. Celkový zákrok trvá cca 5 minut a vyčištění a šití matky zhruba 35 minut, pokud nejsou žádné komplikace.

Samotný zákrok

Pokud je rozhodnuto o provedení císařského řezu, nejdříve se budoucí maminka musí připravit. Sestřičky ji ovážou nohy stahovacím obvazem a to celé. Následně se vyholí část v místě, kde se bude řez provádět. Během toho může být maminka připojena na monitor, kde se sleduje miminko. Po této přípravě je ještě schopna dojít sama na operační sál, kde se nemůže ničeho dotýkat a jen si lehnout na operační stůl. Pak přichází práce anesteziologa, který provede lokální (napíchnutí do páteře) či celkovou anestezii.

Pokud je to možné a matka si vybrala lokální anestezii, vše může pozorovat a po napíchnutí do páteře a zabrání anestezie cítí horko v nohách, což je známka toho, že anesteziolog dobře páteř napíchl. A může se začít. Dolní část od horní je rozdělena plentou, takže matka vidí obličeje operujících a nic víc. Anesteziolog je ji na blízku a ptá se ji, jestli se ji dobře dýchá nebo jestli nemá pocit na zvracení. Při těchto komplikacích podá léky, které tyto nepříjemné pocity odstraní. Matka necítí nic do té doby, než ji začnou miminko vytahovat z bříška. V tomto momentě cítí tahání a tupé tlaky, ale nic, co by se nedalo vydržet, a trvá to opravdu pár minut. Ihned po vyjmutí je dítě předáno pediatrovi a zkontrolováno a matku operatéři čistí a zašívají a během toho ji pediatr přinese ukázat vysněné miminko.

Po zákroku je matka převezena na oddělení JIP, kde zůstává cca 2 dny, a pak je přeložena na oddělení šestinedělí, kdy ji přinesou ukázat miminko, a začíná si zvykat na roli matky. Je nelehké říci zda, spontánní porod je lepší než císařský řez, protože při spontánním porodu si matka prožívá porodní bolesti a při císařské řezu zase bojuje matka s bolavou jizvou a není tak pohyblivá. Každopádně porod je jedním ze zážitků pro ženu, na který nikdy nezapomene a bolesti spojené s porodem se rychle zapomínají při pohledu na dítě.

Jizva po císařském řezu

Jizva je v místě, kdy se ženy nemusí obávat, že by z kalhot nebo plavek byla vidět. A milovnice tzv. bokovek se buď s jizvou hlavu nelámou, nebo v dnešní době lze jizvu zviditelnit co nejméně nebo i upravit malou plastikou.

Některé matky mají pocit, že nezvládly přivézt své dítě na svět tak, jak to příroda zařídila, a dlouho žijí s pocitem, že jako ženy selhaly. Ale není vůbec nutné se tímto zabývat, protože přivést dítě na svět, ať spontánně či s pomocí lékařů, je jedna z nejkrásnějších věci na světě. Proto budoucí maminky nemějte strach, vždycky to dobře dopadne a můžeme se potom radovat, jak nám dětičky krásně rostou.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk