Úvod > Těhotenství po měsících > Osmý lunární měsíc (29. - 32. týden těhotenství)

Osmý lunární měsíc (29. - 32. týden těhotenství)

Vývoj plodu

Na konci osmého lunárního měsíce měří plod přibližně 40 cm a váží 1800 g. Neustále se zakulacuje, protože zesiluje vrstva podkožního tuku. Pro svůj vývin stále využívá výživu z placenty. Po případném předčasném porodu by byl novorozenec plně závislý na lécích, i když životaschopný.

Na hlavě se objevují vlásky. Nehtíky jsou vyvinuty už i na dolních končetinách. Pohyby plodu jsou stále zřetelnější. Frekvence pohybů by měla být kolem 10 pohybů během dvou hodin. Ve třetím trimestru už u plodu funguje čich a chuť, plod také vnímá hlasy a světlo. Oči otevírá i zavírá. Má vyvinutý režim bdění a spánku. Bohužel zatím spí hlavně přes den a v noci je aktivní. Po narození bude trvat až 6 měsíců, než se přizpůsobí běžnému režimu. V případě chlapečka sestupují varlata do třísel. Teprve později budou sestupovat do šourku. U plodu se začíná zlepšovat autoregulace teploty. Dechové pohyby začínají být koordinované, avšak v případě předčasného porodu by novorozenec zatím nebyl chopen sám dýchat ani udržet stálou teplotu těla. Přes adrenalin, který prochází placentou, vnímá plod emoce maminky. Není však potřeba se zbytečně stresovat z výkyvů nálad.

Mozek má již nervové spoje, kolem kterých se vytváří izolační vrstva zvaná myelin. Tato vrstva bude vznikat až do dospělosti. Nejrychleji k myelinizaci dochází však do tří let věku dítěte, kdy se dítě učí základní věci - sedět, chodit, mluvit atd.

Změny organismu ženy

Přestože růst plodu zrychluje, u ženy by mělo dojít ke zpomalování nárůstu hmotnosti. Během osmého lunárního měsíce by těhotná žena měla přibrat přibližně 1,5 kg. Celkový přírůstek hmotnosti by se pak měl pohybovat okolo 10 kg. Horní část dělohy dosahuje přibližně 4 až 5 cm nad pupek.

Vyšší hmotností přírůstek přináší těhotné ženě plno problémů. Strie se objevují i na místech, kde předtím nebyly. Největší koncentrace strií je na stehnech, prsou, bocích a na břiše. Žena si připadá neohrabaná a má problémy s dýcháním. Fyzickou kondici pomůže zlepšit jóga nebo plavání. Nedoporučují se silové a vytrvalostní sporty, stejně jako sporty s možností úrazu. Zadýchávání způsobuje zvětšující se děloha, která tlačí na bránici. Zde pomohou dechové a protahovací cviky. Každé cviky je však nutné konzultovat s lékařem.

U těhotných žen přetrvávají problémy se spánkem. Žena se v noci častěji budí. Hledá vhodnou pozici nebo chodí častěji na toaletu. Také ji spánek narušují pohyby plodu, který je zejména v noci aktivní.

Neustálé zvětšování dělohy má také vliv na změnu polohy vnitřních orgánů těhotné. Zároveň dochází ke zvětšení vnitřních orgánů, vždyť pracují za dva. Pouze játra si nechávají svoji původní velikost. Žlučník se nevyprazdňuje tak, jak má, proto hrozí větší riziko žlučových kamenů a zánětů. Utiskování vnitřních orgánů, zejména žaludku, způsobuje pálení žáhy. Pálení žáhy lze zmírnit různými léky na redukci kyselosti žaludečních šťáv. Před užíváním je však nutná konzultace s lékařem. Pro mírnější zlepšení pomůže více polštářů pod hlavou při spaní a konzumace malých porcí jídla, zato častěji.

Děloha také tlačí na močový měchýř. Tím se zmenšuje kapacita močového měchýře a těhotná žena musí častěji vyhledávat toaletu. Časté chození na toaletu se objevuje i v noci. Typický pro třetí trimestr bývá samovolný únik moči, a to zejména při smíchu, kašlání, kýchání nebo při poskocích. Není nutné se příliš obávat, po porodu tento nežádoucí samovolný únik moči obvykle odezní. Problém však znamená řezání nebo pálení při močení, což bývá často způsobeno zánětem dolních močových cest. Zánět není dobré podceňovat, protože se může rozšířit až na ledviny.

Těhotná žena by se stále měla vyhýbat možným infekcím. Nebezpečná nemusí být jen žloutenka, ale třeba i běžná chřipka. Viry a bakterie jsou přenášeny na plod placentou a můžou plod velmi ohrozit. V závažných a neléčených případech může dojít k předčasnému porodu nebo odumření plodu.

Pokud se u těhotné ženy objeví krvácení z rodidel, nebo dojde k prasknutí plodové vody, případně má těhotná žena silné kontrakce, je nutné ihned jet do nemocnice. Hrozí předčasný porod.

Předčasný porod

Snad každá těhotná žena se ve třetím trimestru obává předčasného porodu. Předčasný porod může být způsoben několika příčinami. Jsou to například:

  • nenormální poloha placenty - placenta zabraňuje běžnému porodu porodními cestami
  • nedostatečné uzavření děložního hrdla - řeší se tzv. cerkláží děložního hrdla, a to od 16. týdne těhotenství, kdy se pod narkózou zadrhne děložní hrdlo vlákénkem a před termínem porodu se opět odstraní; v pozdějších měsících se bez narkózy zavádí pesar
  • příliš velké roztažení dělohy
  • nemoci a infekční choroby matky - AIDS, cukrovka, vysoký krevní tlak, žloutenka
  • šok nebo poranění - způsobeny pády nebo při dopravních nehodách
  • únava v práci nebo při cestování

Pokud nemá těhotná žena vážné komplikace a chce se předčasnému porodu vyvarovat, může se řídit následujícími radami. V těhotenství je velmi důležitý odpočinek, proto i v posledních týdnech těhotenství je nutné odpočívat. Nejvýhodnější poloha je v leže, zejména v leže na boku. Při odpočinku může těhotná hladit bříško a vnímat pohyby plodu, může si s miminkem povídat, může mu vyprávět o okolním světě, může plánovat, co spolu zažijí. K odpočinku také pomůže zpěv nebo relaxační hudba.

Pokud těhotná žena pociťuje nepříjemné stahy dělohy, je možné jí naordinovat léky tlumící děložní stahy. Tyto léky lze však užívat pouze v době stahů, a to maximálně do 36. týdne těhotenství. Při neustupujících stazích je nutná hospitalizace v nemocnici. Těhotná žena bývá hospitalizována na jednotce intenzivní péče pro předčasně narozené děti, tzv. neonatologii, proto je vhodné se o takové nemocnici informovat. V případě předčasného porodu pak může být maminka s miminkem.

Pokud přes všechny opatření dojde k předčasnému porodu, není nutné hned zoufat. Uvádí se, že zhruba 50 % všech předčasných porodů je nutných, a to zvláště kvůli nedostatečné výživě plodu placentou. Předčasně narozené dítě má ve třetím trimestru celkem dobré šance na přežití. Miminko sice není ještě plně vyvinuto, přesto dokáže s pomocí přežít. Jelikož má zatím sací a polykací reflex na primitivní úrovni, je mu zavedena nosem gastrická sonda, která slouží k výživě. Ani termoregulace u brzy narozeného miminka není plně vyvinuta. Pro takové miminko je důležité udržovat okolní teplotu kolem 36 °C. Protože miminko bývá ještě pokryté jemnými chloupky zvanými lanugo, které brání pocení miminka, je nutné udržovat prostředí s konstantní vlhkostí. V tuto dobu také ještě nejsou dostatečně vyvinuty plíce, proto je nutné zajisti miminku dostatečný přístup kyslíku. Miminko by mělo být v bezinfekčním prostředí, protože odolnost organismu je stále velmi slabá. Nervový systém má také ještě nezralý, proto potřebuje hodně podnětů. Mezi důležité podněty patří i navázání kontaktu s rodiči.

Ultrazvuk

Během osmého lunárního měsíce těhotenství dojde k třetímu povinnému ultrazvukovému vyšetření. Obvykle bývá toto vyšetření mezi 30. a 32. týdnem těhotenství. Při vyšetření se zjišťují možné odchylky ve vývoji a růstu plodu, měří se hmotnost a délka plodu. Zkoumá se uložení placenty. Placenta by neměla zasahovat do porodních cest. Dále gynekologa i těhotnou ženu zajímá poloha plodu v děloze. Polohu lze také určit pohmatem. Plod už v tuto dobu může být ve stabilizované poloze, tzn. v poloze podélné hlavičkou dolů. Pokud se plod nachází v poloze šikmé, není potřeba mít obavy. Jedná se pouze o polohu dočasnou. Plod má ještě dostatek času a prostoru, aby se dostal do polohy vhodné pro porod. Příčná poloha plodu je charakteristická spíše u vícerodiček. Gynekolog také určuje množství plodové vody v děloze. Pro nastávající rodiče je tu jedna z posledních možností určení pohlaví plodu.

Nitroděložní růstová retardace plodu

Za nitroděložní růstovou retardaci plodu se považuje stav, kdy hmotnost a rozměry plodu odpovídají rozměrům a hmotnosti charakteristickým pro plod o minimálně tři týdny mladší.

Tuto situaci může nastartovat několik příčin, a to jak ze strany matky, tak i ze strany plodu. Těhotná žena většinou ovlivňuje plod svým zdravotním stavem a životosprávou. Ani zde nejsou výjimky. Pokud se žena nezdravě stravuje (také diety nebo jednotvárná strava) nebo kouří, může plod značně poškodit. Bohužel stejně také, pokud je těhotná žena malého vzrůstu, má vysoký krevní tlak, trpí anémií (chudokrevností) nebo onemocněním srdce a cév. K nitroděložní růstové retardaci plodu také dochází při nitroděložních infekcích, u vícečetných těhotenství nebo v případě genetické poruchy plodu. V těchto případech je u plodu slabší tuková vrstva. Placenta nedostatečně vyživuje plod a k plodu nedostane potřebné množství živin a kyslíku. U plodu tak pomaleji dozrávají jednotlivé orgány. Novorozenec má nízkou porodní hmotnost a vyskytuje se u něj riziko zhoršené poporodní adaptace.

Z tohoto důvodu je velmi důležitá prevence. Při pravidelných prohlídkách u gynekologa se těhotné ženě měří tlak, výška děložního fundu (vzdálenost mezi stydkou sponou a horním okrajem dělohy) a provádí se rozbor moči. Velmi důležitý je i třetí ultrazvuk, při kterém se zjišťuje velikost a hmotnosti plodu.

V případě, že přes všechna opatření hrozí výskyt nitroděložní růstové retardace plodu, doporučí se těhotné ženě hospitalizace na gynekologickém oddělení v nemocnici. Těhotná žena pak absolvuje pravidelné kontroly srdce plodu a dochází pravidelně na ultrazvuk. Je jí dodávána strava bohatá na vitamíny a živiny, dostává léky zlepšující průtok krve placentou. Někdy však musí být těhotenství ukončeno předčasně císařským řezem.

Preeklampsie

Preeklampsie je vyskytuje ve druhé polovině těhotenství. Projevuje se otoky, vysokým krevním tlakem a výskytem bílkovin v moči. Mezi další příznaky mohou patřit malátnost a únava, přítomnost krve v moči a ve stolici, nepřiměřeně vysoký nárůst hmotnosti, žloutenka, pocit na zvracení nebo bolesti v okolí žaludku.

Preeklampsie představuje nebezpečí pro těhotnou ženu i plod. U těhotné ženy může dojít až k poškození vnitřních orgánů nebo ke krvácení do mozku. U plodu obvykle dochází k nedostatečnému prokrvení placenty a nedostatečnému přísunu kyslíku (hypoxie) a živin, což vede ke špatnému vývoji plodu.

V případě, že se preeklampsie potvrdí, zvolí se vhodné opatření. U lehkého průběhu je ženě doporučen klid na lůžku, u středně těžkého průběhu jsou ženě navíc podávány léky. Jestliže se však jedná o těžkou formu, je těhotná žena hospitalizována v nemocnici. Preeklampsie může také vést k předčasnému porodu, který se obvykle prování pomocí císařského řezu.

Nejzávažnější je pro těhotnou ženu HELLP syndrom, kdy může dojít k selhání ledvin, k otokům plic, k těžké poruše srážlivosti krve nebo k předčasnému odloučení placenty. Zkratka HELLP je složeninou tří zkratek:

  • H - hemolýza, rozpad červených krvinek
  • EL - zvýšení jaterních testů
  • LP - pokles koncentrace krevních destiček

Vcestné lůžko

Jako vcestné lůžko se označuje taková poloha placenty, kdy placenta alespoň částečně zasahuje do vnitřní děložní branky. Brání tak spontánnímu porodu. Rozlišují se dva základní stupně rizika. V případě nízkého rizika se porod prování klasicky, v případě vysokého rizika je porod proveden císařským řezem.

Jedním z příznaků vcestného lůžka je krvácení z rodidel. Toto krvácení nemusí být silné, ale bývá opakující se. Vcestné lůžko je možné prokázat pomocí ultrazvuku. V tom případě jsou nutné okamžité vyšetření gynekologem a hospitalizace. Jestliže se vcestné lůžko nezjistí včas (zjistí se až u porodu), může u porodu způsobit vážné komplikace.

Anémie (chudokrevnost)

Anémie je nemoc, při které je v krvi nedostatek železa. Klesá tak množství krevního barviva (červených krvinek). Červené krvinky jsou důležité pro přenos kyslíku a oxidu uhličitého z plic k buňkám a zpět. V těhotenství bývá nedostatek železa způsoben zvýšenou potřebou a větším objemem krve. Krevní plazma přibývá rychleji než červené krvinky. Krev je tedy zředěnější. V těhotenství je proto nutné dodržovat pitný režim a jíst potraviny bohaté na železo.

Anémie se projevuje slabostí, únavou, spavostí a sníženou výkoností. Těhotné ženě jsou pak podávány léky a přípravky s obsahem železa, které mohou způsobit černé zbarvení stolice. Výjimečně dochází i k transfúzi krve.

Listerióza

Listerióza je nakažlivá choroba, kterou způsobuje bakterie listeria motocytosa. U nás se téměř nevyskytuje, a to z důvodu vysokých požadavků na potravinářské výrobky. Těhotná žena se může listeriózou nakazit při konzumaci nedostatečně tepelně upraveného masa a mléčných výrobků nebo přímo od nakažených zvířat, a to dýchacími cestami.

Listerióza představuje riziko pro plod hlavně v posledním trimestru. Projevuje se obdobně jako běžná chřipka. Nejčastějšími příznaky jsou horečka 38 - 39 °C, silné překrvení obličeje, vyčerpání, bolesti v krku a bolesti hlavy, střevní potíže a záněty močových cest. Lehká forma trvá obvykle déle než týden a vrací se. Neléčená listerióza způsobuje, že přibližně 2/3 plodů zemře ihned nebo nejpozději do dvou dnů po porodu a přibližně 1/3 plodů trpí hypotrofií, což je nízká hmotnost plodu. Listerióza často vede k předčasnému porodu.

Pokud se chce těhotná žena listerióze vyvarovat, musí dodržovat určitá pravidla

  • nejíst syrové nebo krvavé maso
  • omezit styk s domácími zvířaty
  • nemanipulovat s exkrementy zvířat
  • nepít nepasterizované mléko, nejíst výrobky z něj

Je-li listerióza prokázána včas, jsou nadějné vyhlídky na vyléčení. Plod pak bývá v pořádku. Při léčbě se podávají antibiotika, která ničí bakterii už po dvou dnech. Často se však antibiotika podávají až tři týdny.

Příprava na porod

Porod se blíží a těhotná žena má stále větší problémy s pohybem a dýcháním. Pokud ještě nezačala cvičit, je nejvyšší čas. V tuto dobu by už také měla mít jasno, ve které porodnici by chtěla rodit. Většina porodnic pořádá prohlídky porodních sálů a oddělení šestinedělí a v některých porodnicích jsou pořádány předporodní kurzy, na kterých se žena dozví, jak se uvolnit při porodu a relaxovat, jak správně dýchat a jak posilovat svaly hráze. Jako přípravu pro porod může využít jednotlivých typů cvičení a relaxace:

  • jóga - práce se svaly, relaxace
  • sofrologie - sebeovládání pomocí relaxace a sugesce (nutné však každodenní a dlouhodobé cvičení)
  • příprava v bazénu - správné pohyby a relaxace
  • haptonomie - komunikace s dítětem přes břišní stěnu (může i nastávající otec)
  • psychofonie – komunikace s dítětem prostřednictvím zpěvu

Také by už měla mít těhotná žena sbalenou tašku do porodnice a zajištěnou alespoň základní výbavičku pro miminko.

Další informace

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk