Úvod > Těhotenství po měsících > Šestý lunární měsíc (21. - 24. týden těhotenství)

Šestý lunární měsíc (21. - 24. týden těhotenství)

Vývoj plodu

Plod stále nabírá hmotnost. Obaluje se totiž stále podkožním tukem. Už neroste tak rychle do délky, zato se rychleji zakulacuje. Na konci šestého lunárního měsíce měří přibližně 30 cm a váží 600 až 800 g. Neustále se vyvíjejí i vnitřní orgány. Například mozek má už nyní kolem 10 miliard buněk a postupně se tvoří nervová spojení. Kosti stále tvrdnou. Nadále se vyvíjejí zoubky. Oči stále zůstávají zavřené, avšak v následujících týdnech dojte k jejich otevření. Plíce ještě samy nepracují tak, jak by měly. Takže v případě předčasného porodu by dítě nebylo schopné přežití. Nedokázalo by dýchat.

Kolem 22. týdne těhotenství by už měla vnímat pohyby plodu i prvorodička. Vše závisí na síle pohybu plodu a na tloušťce podkožního tuku ženy. Tyto pohyby by měla každá žena vnímat až do porodu. Jsou takovou předzvěstí, že je vše v pořádku. Zároveň je možné zaregistrovat i rychlý rytmický pohyb plodu. To má plod pravděpodobně škytavku.

Pomocí stetoskopu začínají být slyšitelné i ozvy srdce plodu. Zatím je však jejich pozorování velmi obtížné. Jsou slabé a citlivý stetoskop může zachytit i jiné zvuky z okolí.

Změny organismu matky

Pravidelný přírůstek v tomto období by měl být kolem 2 kg. Těhotenství začíná být značně viditelné a přináší s sebou další problémy. Těhotná žena bývá často zadýchaná. Pocit nedostatku vzduchu způsobují výživa plodu a orgány tlačící na plíce a bránici. Problémy s dýcháním mohou být doprovázeny i mžitky před očima. Pro snížení problému s dýcháním je vhodné zařadit dechová cvičení. Zároveň tak žena bude trénovat správné dýchání pro porod.

Dále dochází k ovlivnění funkce štítné žlázy. Žena má zvýšenou vnitřní teplotu těla. Ženě bývá častěji teplo a pocením reguluje svoji vnitřní teplotu těla. S tímto hendikepem je potřeba umět pracovat. V letních měsících se nedoporučuje těhotné ženě cestovat do míst s teplým klimatem. Naproti tomu v zimě by se žena měla oblékat do nepříliš silných vrstev.

Vyšší stádia těhotenství jsou také charakterizována bolestmi břicha a tvrdnutím dělohy, které je způsobeno děložními kontrakcemi. Krátké a slabé tvrdnutí dělohy, které se objevuje párkrát během dne, není žádnou výjimkou. Avšak v případě, že je tvrdnutí dělohy bolestivé a častější, hrozí předčasný porod. Pak je nutné o této skutečnosti informovat svého gynekologa. Gynekologovi je vhodné říci i o bolestech břicha bez kontrakcí. Často mívají tyto bolesti negynekologický původ, například zánět slepého střeva.

Nebezpečný bývá i krvácení z rodidel nebo hnědý výtok. Pokud těhotná žena krvácení zpozoruje, měla by ihned navštívit lékaře specialistu, a to i v nočních hodinách. Krvácení může být způsobeno například odlučováním placenty. Někdy ke krvácení dochází po pohlavním styku. K slabému krvácení může také dojít po běžné gynekologické prohlídce. Toto krvácení však často brzy odezní.

Těhotenství znepříjemňují také otoky. Otoky bývají v těhotenství časté. Setká se s nimi až 70 % těhotných žen. Většinou se objevují po fyzické námaze nebo po dlouhém stání. V noci obvykle mizí. V případě nesymetrického otoku končetin je nutné informovat o této skutečnosti svého gynekologa. Nesymetrické otoky končetin bývají způsobeny trombózou v žilách (došlo k ucpání žíly a krev se nemůže vrátit zpět). V případě posunu sraženiny může dojít i k plicní embolii. Také otoky v jiných částech těla mohou znamenat zdravotní potíže.

Ledviny a těhotenská toxemie

Ledviny potřebují v těhotenství obzvlášť velkou péči. Pracují totiž mnohem více. Je to způsobeno mimo jiné zvýšeným metabolismem matky. Také odvádějí z těla ženy i odpadní látky plodu. Z tohoto důvodu jsou v těhotenství ledviny větší. Funkce ledvin je zároveň brzděna hormonem progesteronem, proto je důležité v těhotenství dodržování pitného režimu. Zlepší se tak vylučování odpadních látek a nedochází tolik k usazování toxinů v těle matky. V případě usazování toxinů by mohlo dojít k močovým infekcím nebo k těhotenské toxemii.

Těhotenská toxemie je nebezpečné onemocnění. Zprvu se projevuje otoky končetin a nadměrným přibýváním na váze, případně mžitkami před očima, bolestmi hlavy a žaludku. Vždy je nutné o těchto příznacích informovat svého lékaře. Při lékařském vyšetření se obvykle zjistí vysoký krevní tlak a přítomnost bílkovin v moči. Těhotenskou toxemií častěji trpí ženy kolem 20 let věku a prvorodičky. Díky pravidelným kontrolám a včasné detekci se tato nemoc již běžně nevyskytuje. Pokud se přece jen objeví, je nutné těhotenskou toxemii ihned léčit. Zpravidla se ordinují léky a absolutní klid na lůžku. Neléčené toxemie může způsobit otoky mozku s možností kómatu nebo poruchy růstu dítěte. Dítě pak po narození váží méně než 2500 g. Jsou případy, kdy se díky těhotenské toxemii narodily děti s hmotností okolo 1000 g.

Křeče

Křeče v těhotenství nejsou nebezpečné, ale jsou velmi nepříjemné. Jsou způsobeny sníženou hladinou některých důležitých prvků, zejména hořčíku. Obvykle se vyskytují v době odpočinku nebo spánku. Křečím se dá předejít vhodnými cviky:

  • chůze po špičkách
  • chůze po patách
  • chůze po vnitřní straně chodidel
  • chůze po vnější straně chodidel
  • sed s nataženýma nohama a kroužení chodidly

Pro prevenci vzniku křečí je také příjemné sprchování střídavě teplou a studenou vodou.

Jestliže ke křeči přes výše uvedená opatření dojde, je dobré pro zmírnění bolesti až ustoupení křeče natáhnout postiženou nohu, špičku otočit k sobě a patu protáhnout do dálky. Pokud ke křečím dochází častěji, předepíše lékař hořčík.

Příprava bradavek

Většina žen se po porodu rozhodne pro kojení před umělou stravou. Aby kojení probíhalo podle představ ženy, je nutné dodržovat určitá pravidla již v těhotenství. V těhotenství je zejména důležitá hygiena. Žena se více potí a zároveň musí chránit sebe i plod před případnými infekcemi. Zejména prsa potřebují speciální péči. Již v této době produkují bezbarvou tekutinu zvanou kolostrum (mlezivo). Zprvu je výtok slabý a objevuje se pouze při masáži. S postupem času však bude silnější. Ženě se proto doporučuje omývat a otužovat prsa dvakrát denně. V případě, že kolem bradavek objeví žena hnis nebo krev, je nutné o tomto ihned informovat svého gynekologa. Důležitá je i péče o tvar bradavek. Jestliže má žena bradavky ploché nebo dokonce vpáčené, je nutná každodenní masáž bradavek a vytahování bradavek palcem a ukazováčkem.

Další informace

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk