Úvod > Děti > Bezplenkové děti

Bezplenkové děti

Metoda s názvem bezplenkové děti je velmi účinná a přináší do vztahu mezi miminkem a maminkou či tatínkem větší citové pouto a větší porozumění. Jedná se o velmi hygienickou metodu, která zabraňuje nežádoucím opruzeninám na prdelce miminka a tím také šetří nepříjemný pálivý pocit a slzičky dotyčného miminka.

Bezplenková metoda existuje již spoustu let. Nejdříve se objevila v jižních zemích, jako jsou například Indie a státy Afriky. V těchto zemích se tato metoda předává z generace na generaci, a proto tyto maminky přesně vědí, kdy a co bude jejich miminko potřebovat. Podle toho okamžitě reagují.

Bezplenková metoda u nás

U nás tato metoda vyvolává v poslední době hodně debat ať s kladnými nebo zápornými komentáři. Jak to již bývá u každé nové metody nebo jiných věcí, na které tu nejsme zvyklí. Je to přirozené. Lidé se většinou drží již zajetých kolejí a bojí se vyzkoušet nějaké metody, protože jim nepřijdou moc normální a bojí se toho.

Jak začít

S touto metodou je vhodné u nás Evropanů začít cca ve 3 měsících života miminka. Je to z toho důvodu, že v tomto období již většinou miminka vydávají více zvuků. Právě díky pozorování jejich zvuků při potřebě čurání nebo kakání můžeme po čase zjistit, jaký zvuk vydávají. Je to lehčí způsob, než jen koukat na postýlku své ratolesti, což by bylo potřeba v prvních měsících života miminka.

Důvod používání

Důvodů, proč tuto metodu začít praktikovat, je několik. Nejen, že to vylepší vztah potomka s rodičem, ale také vylepší učenlivost miminka k většímu dodržování hygieny a jeho schopnosti, co se týče komunikace.

Dalším důvodem je, že se ušetří poněkud větší peněžní částka za rok. Pokud průměrné dítě spotřebuje za jeden den cca 5 až 8 plen, za celý rok jich spotřebuje cca 2920 kusů. Pokud kupujete levnější pleny, které poslouží stejně dobře jako ty značkové, tak utratíte kolem 5750 Kč za rok. Není to sice nějaká ohromná částka, ale určitě by se dala využít i na nějaké jiné potřeby nebo hračky. Také tímto způsobem pomůžete k šetření životního prostředí, které je již velkým způsobem znečišťováno. Pomáháte tím i lepšímu ovzduší. Snížíte o přibližně 2 tuny námahu na životní prostředí za jedno miminko.

A samozřejmě přispíváte tak velkým významem do oblasti hygieny, protože miminku nemůžou nijak vzniknout opruzeniny. Pokožka nebude tak namáhaná močí a výkaly, tím bude i daleko elastičtější a pružnější.

Jak tedy na bezplenkovou metodu

Při rozpoznání zvuků k potřebám je dobré, abyste měli doma již připravený nočník. Může to být klasický, na který si mobilní děti již sami sedají. Nebo v případě nedostatečného projevení zvuku nebo při nestíhání dostání se k nočníku nám také velmi dobře poslouží umyvadlo. V obou případech se miminko drží ve stylu klubíčka. V žádném případě se neposazuje na nočník, aby se miminku nezkřivila páteř a tím tak nevznikly závažné zdravotní problémy.

Pro koho je bezplenková metoda vhodná

Bezplenková metoda je vhodná jak pro každé miminko, tak i pro každého rodiče. Je jasné, že nic nestojí v překážce ani v případě nevidomosti nebo u neslyšících rodičů. V případě těchto lidí vždy existuje způsob, jak se s miminkem dorozumět. Samozřejmě je jasné, že v počátečních měsících se jedná pouze zvuky nebo výrazy obličeje. Ale od jednoho roku, kdy děti začínají být mobilní a umějí již nějaká gesta, komunikují jimi.

Proč by se tedy maminky neměly bát vyzkoušet bezplenkovou metodu a potlačit svůj odpor k ní? To je jednoduché. Bezplenkovou metodou dáte do života miminka další rozvíjející možnost jak v komunikaci, tak i v dodržování základní hygieny, protože to bude první hygiena, kterou pozná po koupání. Ale hlavně jí pozná před čistěním zoubků a tím se zvětší schopnost miminka. Nebude pak s tím mít takové problémy jako děti, které za první samostatnou hygienu poznají právě čištění zoubků.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk