Úvod > Těhotenství

Těhotenství

Alternativní porod

V současné době se alternativním porodem označuje porod, který je odlišný od klasického porodu, který je dlouhou dobu zavedený ve vyspělých zemích. Klasickým porodem se označuje porod ženy v poloze na zádech s aktivním přístupem lékaře v porodnici.

Asistovaná reprodukce

Asistovaná reprodukce je jakási pomoc, která nabízí několik různých metod léčby neplodnosti. V současné době trpní neplodností o něco více než 15 % párů, a to díky tomu, že narůstá neplodnost mužů a také odsouváním mateřství žen na pozdější věk. Gynekolog nebo také praktický lékař doporučuje neplodným párům navštívit centra asistované reprodukce. Často přicházejí páry i samy od sebe.

Babské rady na otěhotnění

Od pradávna, kdy ještě neexistovaly univerzity, popřípadě lékaři sídlili jen ve velkých městech, uznávanými osobami v mnoha směrech bývaly babky kořenářky. Odtud pochází označení babské rady. Jsou to rady založené na zkušenostech několika genarací, ne vždy však vědecky podložené a ve všech případech fungující. Nicméně jejich následování bývá většinou nenáročné a neškodné, tudíž zkusit je nás nic n..

Babské rady pro určení pohlaví dítěte

Plánujete miminko a už předem sníte o tom, že se vám narodí holčička? Nebo si přejete raději chlapečka? Ptáte se, zda se to dá předem nějak ovlivnit?

Císařský řez

Císařský řez (latinsky section caesarea), zkráceně s. c., je jedna z alternativ porodu, jak přivést dítě na svět.

Co s sebou do porodnice

Každá maminka shání informace už velice brzy před porodem. I když většinou gynekolog na začátku 9. měsíce dává seznam, co si maminky s sebou mají vzít do porodnice. Může ale i nastat situace, kdy Vám gynekolog seznam věcí nedá. A dostanete ho až v nemocnici, když se jdete informovat na volné místo ve vašem termínu porodu.

Hemeroidy v těhotenství a po porodu

Hemeroidy je téma, o kterém se moc nemluví, lidé se stydí o tom mluvit. Ale není proč, je to onemocnění jako každé jiné. Postihuje převážně lidi, kteří mají sedavé zaměstnání nebo řidiče z povolání. Ale ponejvíc tím trpí ženy v těhotenství a zejména pak po porodu.

Jak urychlit porod

Každá maminka si přeje mít už své miminko u sebe a čekání na den D je někdy i pro ni dlouhé. Proto jsou i maminky, které dělají vše pro to, aby své miminko porodily dříve, než mají termín. Existuje pár metod, při kterých je možné si porod přivolat. Jsou však mezi nimi i určitá rizika. Pokud je žena (nastávající maminka) připravená na to porodit dítě a chce si porod vyvolat, měla by se o určitém ri..

Kdy jet do porodnice?

Každá těhotná žena by měla vědět, v jakých případech se vydat do porodnice. Je zbytečné přijet moc brzy a naopak je zcela nežádoucí přijet pozdě. Nemusí se však vždy jednat o samotný porod, aby byl důvod ke kontrole lékařem.

Klasický porod

Každá žena určitě o porodu slyšela, četla nebo jej viděla a určitě si něco představovala. Určitě se chcete na tento velký okamžik ve svém životě pečlivě připravit, ale vše může být jinak, než si můžete přečíst v knihách či brožurkách. Nikdo dopředu neví ani vám neřekne, jak bude porod probíhat.

Komplikace při porodu

Určitě se neděste, není to žádné strašení. Měla byste však vědět, že během porodu mohou nastat různé komplikace či nečekané situace. Větší předpoklady, že by mohla nějaká komplikace nastat, mají například starší rodičky, kterých za poslední léta hodně přibývá. Dále jsou to ženy, které mají uznané rizikové těhotenství.

Nástřih hráze

Nástřih hráze je po podvázání pupeční šňůry a jejím přestřižení druhý nejběžnější chirurgický zákrok při porodu. U maminek, co rodí poprvé se, se nástřih hráze dělá asi v 60 až 80 % případů. O smyslu tohoto úkonu se neustále diskutuje. Odborníci tvrdí, že provedená epiziotomie, při které dojde k rovnému poranění hráze, je daleko bezpečnější než poranění, při kterém může dojít i k poškození koneční..

Plánované otěhotnění

Těhotenství a porod nejsou příliš snadné po fyzické ani psychické stránce. Každá žena, která si přeje otěhotnět, by si měla uvědomit, že přibere na hmotnosti kolem 12 kg, v ojedinělých případech i více, že se ji zvýší tep a bude i rychleji dýchat. Pro ženy s nadváhou (ale i podváhou) je vhodné srovnání své hmotnosti s průměrem. Každá žena by pak měla omezit nezdravá a tučná jídla, dopřávat si více..

Pohybové aktivity v těhotenství

Těhotenství není žádná nemoc, takže lze provozovat některé sporty, ale samozřejmě s ohledem na individuální stav. Při sportovních aktivitách během těhotenství nejde vůbec o zvyšování výkonnosti, ale jde především o udržení přijatelné kondice organismu. Tím se myslí nejen kondice po fyzické stránce, ale jde také hlavně o tu psychickou stránku, která je velmi důležitá. Při provozování fyzické aktivi..

Porod s dulou

V tradici porodních bab pokračují nejen porodníci a porodní asistentky, ale také duly. Pro mnohé je toto slovo neznámé, u jiného ale toto slovo vyvolává nádherné vzpomínky na velmi intimní a bolestivou záležitost, jako je porod. Duly navazují na skoro zapomenutou tradici porodních bab, tzv. babictví. Duly nemají dlouhou tradici. Bohužel o nich kolují hlavně mezi zdravotníky různé mýty, se kterými ..

První příznaky těhotenství

Nedostala jste menstruaci? Máte poslední dobou zvýšenou chuť k jídlu a věcem, které normálně nejíte? Tyto příznaky by vám měly pomoci ke kroku koupit si těhotenský test a dozvědět se tak důvod, proč se tyto změny dějí. Pokud na kouzelném proužku těhotenského testu uvidíte 2 čárky, ještě si z toho nedělejte hlavu, vůbec to nemusí nic znamenat. Ale také tuto skutečnost neberte na lehkou váhu. Ihned ..

Rizikové těhotenství

Bohužel se může občas stát, že se během těhotenství budete potýkat kromě sice nepříjemných, ale obvyklých neduhů, které nejsou nebezpečné a jsou v těhotenství normální, také s vážnějšími problémy. Tyto problémy mohou ohrozit nejen váš život, ale i život vašeho miminka. Těchto problémů a příčin rizikového těhotenství stále přibývá.

Sex v těhotenství

Jsou různé mýty o sexu v těhotenství. Pakliže prožíváte fyziologické těhotenství a váš gynekolog vám neřekne přímo, že sex provozovat nemůžete, není důvod, proč si radosti ze sexu neužívat a odpírat si je. Plod je chráněný plodovým vakem s plodovou vodou a děložními svaly. Jestliže se nějaký pár bojí, že by při vniknutí penisu do pochvy mohlo dojít k nějakým komplikacím nebo by to mohlo přímo plod..

Těhotenské neduhy

Většinu žen trápí v těhotenství nějaké obtíže, které většinou nejsou nebezpečné a k jinému stavu patří. Bývají však hodně nepříjemné a dokáží budoucí mamince znepříjemnit období čekání na miminko. Možná uvítáte nějaké rady, jak se těmto obtížím vyhnout nebo je alespoň trošičku zmírnit. Tady je pár rad, jak na tyto potíže vyzrát.

Těhotenský slovníček

Když se chystá žena otěhotnět, čeká ji spoustu odborných názvů a spoustu zkratek. Někdy se dá pochopit, co která znamená, ale někdy naopak vůbec. Proto existuje těhotenský slovníček, který pomůže ženám se orientovat v těhotenském průkazu.

Vícečetné těhotenství

Když si žena udělá těhotenský test a zjistí, že je těhotná, co nejdříve se vypraví ke gynekologovi na kontrolu. U gynekologa žena může zjistit, že nečeká jedno miminko, ale hned dvě. Může to být pro ní velký šok, ale i radostná zpráva. To že má žena v bříšku více miminek, může být ovlivněno například dědičností, věkem nebo vysazením antikoncepce. Dnešní porodnice jsou více vybaveny a připraveny na..

Výběr porodnice

Nastávající rodiče jistě řeší, kde se jejich miminko narodí. Je dobré o tom přemýšlet dopředu a porodnici předem navštívit, prohlédnout si sály, pokud je to možné, a informovat se o možných způsobech porodu. Určitě si před návštěvou všechny své dotazy raději sepište a zeptejte se přímo na místě. Zde je několik kritérií, podle kterých je možné porodnici zvolit.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk