Když si žena udělá těhotenský test a zjistí, že je těhotná, co nejdříve se vypraví ke gynekologovi na kontrolu. U gynekologa žena může zjistit, že nečeká jedno miminko, ale hned dvě. Může to být pro ní velký šok, ale i radostná zpráva. To že má žena v bříšku více miminek, může být ovlivněno například dědičností, věkem nebo vysazením antikoncepce. Dnešní porodnice jsou více vybaveny a připraveny na porod vícerčat. Ovšem stále se vícečetné těhotenství řadí do velmi rizikového stádia. Dvojčátka mohou být jednovaječná nebo dvojvaječná. Může se ale i stát, že se rozdělí vajíčko na více embryí. V těle ženy tak mohou vznikat trojčátka nebo čtyřčata.
Jednovaječná dvojčátka jsou vyvinuta z jednoho vajíčka, které bylo oplodněno jednou spermií. Pokud se oplodněné vajíčko uchytne do 3 dnů, má každé dítě svojí vlastní placentu a plodový obal. Často se dají snadno zaměnit s dvojvaječnými dvojčaty. Dochází tomu opravdu výjimečně. Když se vajíčko oplodní mezi 4. až 8. dnem, mají dvojčata jednu placentu, jeden vnější plodový obal a dva vnitřní plodové obaly. K tomu to rozdělení dochází nejvíce. Pokud se oplodněné vajíčko rozdělí mezi 9. až 12. dnem, tak mají dvojčátka jednu společnou placentu, jeden vnitřní a jeden vnější plodový obal. Tato dvojčátka mají po narození stejné pohlaví, výšku a stejnou krevní skupinu. Jsou naprosto stejná. K tomuto rozdělení dochází vzácně.
Dvojvaječná dvojčátka se vyskytují třikrát až čtyřikrát častěji než jednovaječná. Tato dvojčátka vznikají tak, že se z vaječníku uvolní dvě vajíčka a jsou oplodněna dvěma spermiemi. Mohou vzniknout během jednoho pohlavního styku, nebo i během několika dnů, případně i týdnů. To znamená, že jedno vajíčko může být uhnízděno a druhé zralé vajíčko se během menstruačního cyklu oplodní. Každé dítě má svoji vlastní placentu. Když se dvojčátka narodí ve stejný den, je vždycky jedno starší. Je to poznat na výšce a váze miminka. V tomto případě se dvojčátka od sebe často liší i pohlavím.
Siamská dvojčátka vzniknou, pokud se zárodek rozdělí až po 13. dnu po oplodnění. Tato dvojčátka jsou většinou spojena v oblasti hrudníku a hlavy. Název siamská dvojčata je odvozen od původního názvu Thajska, tedy Siamu. V roce 1829 se zde narodili bratři Bunkerovi. Nebyli však prvními siamskými dvojčaty na světe. Bratry Bunkerovy se nepodařilo oddělit, a to kvůli velmi riskantní operaci. První oddělení siamských dvojčat proběhlo v roce 1952 v USA. Operace siamských dvojčat bývá velmi riziková i dnes a u některých případů se nezdaří. Díky dnešní moderní technice se dá zavčas při těhotenství zjistit, zda jde o siamská dvojčátka. Pokud ano, je nabídnuto ženě umělé přerušení těhotenství. Záleží však pouze na ženě, jak se rozhodne. Většinou se ale stane, že dojde k samovolnému potratu.
Vzácně se může stát, že žena porodí trojčata nebo čtyřčata, případně i vícerčata. Trojčata mohou vzniknout z jednoho vajíčka a potom se rozdělí do tří. Pokud jsou jednovaječná, mají tedy stejné pohlaví. Pokud jsou tři vajíčka oplodněna 3 spermiemi, mají odlišnou genetickou výbavu. Trojčátka mohou být i namíchána, a to tak, že dvě mohou být jednovaječná a to třetí vznikne oplozením druhého vajíčka. Je tedy naprosto odlišné od těch dvou.
Vícečetné těhotenství se zjistí už během první kontroly. Ovšem může se stát, že gynekolog uvidí jen dva zárodky. Ty ostatní se mohou schovávat za těmi, co jsou vidět. Až v průběhu vyššího stupně těhotenství se mohou objevit. Je i opravdu malé procento případů, kdy se vícečetné těhotenství zjistilo až u porodu a narodilo se třeba i čtvrté miminko.
Pro maminku, která čeká vícerčata, existuje velké riziko předčasného porodu. Některé miminko může mít také opožděný růst, a proto nepřežije. Tím páde se objevuje i velké riziko potratu.
Žena v tomto těhotenství hrozně moc zkusí, o mnoho více než maminka, která čeká jedno miminko. Žena trpí častějšími nevolnostmi. Špatně se jí dýchá. Trpí častou únavou. Potrápí jí také chudokrevnost, vysoký krevní tlak, cukrovka, silné tlaky na dělohu. Může se objevit také častější krvácení nebo střevní potíže. Jelikož má maminka více miminek v bříšku, potrápí ji i velmi silné pálení žáhy, protože miminka více tlačí na žaludek.
Žena, která čeká vícerčata, je přísněji kontrolována a hlídána gynekologem. V tomto případě posílá gynekolog ženu na nemocenskou dovolenou v 5. měsíci (někdy i dříve). Na mateřskou dovolenou nastupuje 12 týdnů před porodem a končí ji 22 týdnu po porodu. Maminka má zakázáno cestovat a musí mít dostatek spánku a odpočinku, nesmí dělat žádné těžké práce. Chodí častěji na vyšetření.
Pokud je žena v pořádku, nehrozí předčasný porod, V případě, že jsou miminka jsou otočena hlavičkou dolu, může žena rodit spontánně. Pokud jsou nějaké komplikace a některé miminko je špatně otočeno, musí být proveden císařský řez.
Dvojčátka se rodí v 37. týdnu a trojčátka přichází na svět ve 33. týdnu těhotenství. Děti po porodu bývají uloženy do inkubátoru. Žena po porodu bývá hospitalizována delší dobu, někdy i 14 dní.
Žena, která čeká vícerčata, musí mít dostatek pevné stravy a tekutin. Měla by mít dostatek bílkovin, železa, jodu, hořčíku, omega3 a kyseliny listové. Do svého jídelníčku by měla zahrnout dostatek ovoce, zeleniny, celozrného pečiva, luštěnin, ryb, mléčných výrobků, masa, brokolice a špenátu. Maminka musí pamatovat na svá miminka v bříšku a dopřát jim a sobě dostatek energie a odpočinku.