Úvod > Děti

Děti

Apgar skóre

Každá těhotná maminka si říká: „Hlavně aby bylo všechno v pořádku“. Tím slovem „všechno“ myslí zdraví svého ještě nenarozeného děťátka. Všechny maminky mají o zdraví svého děťátka obavy. Je normální, že si určitou pochybnost připouští. Nejprve se strachují o průběh těhotenství, poté nastává důležitý zlom - porod. Nejdůležitější pro každou maminku je, aby se jí narodilo zdravé děťátko, které dýchá ..

Bezpečné dětské hřiště

Každé dítě si rádo hraje. Také se říká: "Kdo si hraje, nezlobí". O dětech to platí dvojnásob. Děti nevydrží věčně doma a ani to není pro ně zdravé. Čerstvý vzduch je pro jejich zdraví to nejlepší, co jim můžete dát. Proto můžete své děti brát ven na dětská hřiště. Děti si pohrají a rodiče si zároveň trošku odpočinou nebo popovídají s ostatními rodiči.

Bezplenkové děti

Metoda s názvem bezplenkové děti je velmi účinná a přináší do vztahu mezi miminkem a maminkou či tatínkem větší citové pouto a větší porozumění. Jedná se o velmi hygienickou metodu, která zabraňuje nežádoucím opruzeninám na prdelce miminka a tím také šetří nepříjemný pálivý pocit a slzičky dotyčného miminka.

Co musí dítě umět při nástupu do školky

Ve většině státních školek jsou děti spojené do jednoho oddělení, tedy jsou spolu děti ve věku 3 až 6 let. Na procházku se chodí každý den, kromě dnů s extrémními teplotami a dnů s velmi nepříznivými podmínkami. Což znamená téměř každý den obléknout cca 25 dětí. Každý rodič ví, jak náročné je obléci jedno dítě při zimních měsících, kdy je nutno dát spodní košilku, triko, punčošky (pro děti katastr..

Dětská obuv

Když se miminko narodí, má skrčené končetiny. Již v porodnici ortoped miminku prohlédne nožičky a vyšetří, zda je vše v pořádku. Po propuštění z nemocnice se asi po 3 měsících miminko zkontroluje a vyšetří znovu. Miminko může mít zcela zdravé nožičky, ale z odstupem času mohou nastat problémy. To však nemusí neznamenat až ve stáří, ale klidně už v předškolním věku dítěte. Už v tak raném věku mají ..

Dětské autosedačky

Ještě před narozením miminka musí rodiče koupit autosedačku do automobilu. Autosedačka by měla být bezpečná a pohodlná. Měla by mít určitý komfort jak pro dítě tak i rodiče, aby měli snadný přístup umístit dítě do autosedačky a aby ho bezpečně připoutali.

Dětské pleny

Pleny patří do základní výbavy pro miminko. Pleny slouží k zachycování moči a stolice. Tím chrání dětskou pokožku před infekcemi a počůráním. Po řadu let zpátky se děti přebalovaly do plen látkových, jiné ani nebyly. Dnešní doba je tak uspěchaná a stresem nabitá, že už ani žena v domácnosti nemá dostatek času a klidu. Je opravdu velmi málo maminek i porodnic, které tyto pleny ještě používají. Větš..

Dětský pláč

Některá děťátka jsou plačtivá více, některá méně. Pakliže máte zrovna miminko, které propláče celou noc, určitě hledáte a zjišťujete jakoukoli radu, jak by se dalo miminko utišit. Pláč, někdy až řev, může vyvolat u rodičů nervozitu i obavy, zda je vše v pořádku, zda není miminko nemocné. Hlavně v případech, kdy žádné osvědčené rady nezabírají. Vždy není jednoduché zjistit, co je příčinou pláče a c..

Dětský spánek

Každý člověk má specifické potřeby odpočinku. Stejně tak děti jsou každé jiné, ale maminky se jistě shodnou na tom, že jejich děťátko je nejkrásnější právě, když spí. A doba, kdy dítě spí, je také pro maminku dobou, kdy si může sama odpočinout.

Fontanely

U novorozeného děťátka se velmi úzkostlivě dbá na jeho hlavičku. Je to z toho důvodu, že ještě nemá srostlou lebku, netvoří ji jednolitá kost, nýbrž jich je několik a mezi nimi se nacházejí měkká vazivová spojení, která se nazývají fontanely. Díky fontanelám je hlavička miminka pružná a také přizpůsobená pro průchod porodními cestami matky.

Hry a hračky pro děti do 3 let

Výběr hračky pro takto malé děťátko je velmi složitý a je tu několik pravidel, kterými bychom se měli řídit. Hlavními pravidly jsou určitě zájmy dětí, protože ne všechny hračky se líbí všem dětem. Dále je důležitá cena, abychom nekoupili příliš drahou hračku k snadnému rozbití a nevelkému užití. Nesmíme zapomenout na možnost přikupování dalších součástek, aby hračka nebyla příliš jednotvárná, ale ..

Indigové děti

Kdo jsou "indigové děti"? Označení "indigové" je spojováno s modrou barvou, která je nedílnou součástí jejich aury. Indigová aura = životní barva dětí. Indigové děti jsou neuvěřitelně zvláštní a od druhé poloviny osmdesátých let se rodí po celém světě a představují vysoké procento všech narozených dětí. Tyto děti mají svůj svět, svůj pohled na věc. Pokud nemají kolem sebe někoho podobného, cítí se nepochopeni a uzavírají se do sebe.

Jak na nočník

Říkáte si, že už je na čase, aby vaše děťátko chodilo pomaličku bez plenek? Ale kdy a jak s učením na nočník začít? A kdypak se to asi ten váš drobeček naučí? Tak tady je pár osvědčených rad. Pro učení na nočník je potřeba dostatečná zralost dítěte a vaše trpělivost. Ovládání svěračů je veliký pokrok v životě vašeho batolátka. Zrání center v mozku a močového ústrojí, které ovlivňují vyprazdňování ..

Koliky u kojenců

Každý rodič chce, aby jeho děťátko bylo šťastné, spokojené a zdravé. Přesto však mezi radostné okamžiky patří bohužel i dětské nemoci a trápení. Jednou velmi vážnou a nepříjemnou věcí pro miminka je trápení bolesti bříška, která se nazývá kolika. Některá miminka trpí menšími bolestmi, některá většími. Ať už trpí jakoukoliv bolestí, je to vždy pro miminko velmi nepříjemné. Miminko při bolesti bříšk..

Mléčné zuby

Základy zoubků se tvoří již ke konci 1. trimestru těhotenství. Mléčné zoubky (neboli dočasný chrup) získaly své pojmenování díky bíle zbarvené sklovině. Dočasný chrup tvoří 20 zubů. V každé čelisti (horní a dolní) jsou

Opruzeniny

Opruzeniny bohužel trápí asi každé miminko a nejsou vůbec nic příjemného jak pro vašeho drobečka, tak i pro vás. I když si říkáte, že se snažíte o zadeček co nejlépe pečovat, většinou se tomuto problému nevyhnete. Opruzeniny, neboli plenková dermatitida, mohou vzniknout kdykoliv.

Pitný režim dětí

Pro lidský organismus je velmi důležitá voda. Ta je základní a nejvíce zastoupenou složkou v potravě. Je velice nutná pro správnou funkci ledvin i dalších orgánů v těle. Voda pomáhá vyplavovat škodlivé látky z těla a nedostatek vody přináší různé problémy a poruchy méně i více závažné. Špatný nebo nesprávný pitný režim může zapříčinit až dehydrataci a na tu jsou nejcitlivější novorozenci a kojenci..

Pohádky

Každé dítě miluje pohádky. Už od malého miminka, kdy je ještě v bříšku, mu maminka čte nebo vypráví pohádky. Už v bříšku si miminko vytváří vztah k pohádkám. Pohádky na dítě působí klidně, někdy až bláhově na fantazii. Děti s pohádkami rostou. Začíná to od pohádek pro nejmenší až pro ty skoro dospělácké.

Poruchy učení

Pod pojmem specifické poruchy učení lze chápat nějaké problémy nebo poruchy s učením. Jedná se o problémy, které jsou spojeny se schopností mozku přijímat, zpracovávat, analyzovat a uchovat informace. Důležité je si v tomto případě uvědomit, že poruchy učení a inteligence spolu vůbec nijak nesouvisí. Jde především o paměť a učení. Dokonce někteří velmi úspěšní lidé, například A. G. Bell, trpěli po..

Průjem u batolat

Ne jen dospělého člověka, ale i miminko postihne nějaká střevní viróza, která je doprovázená průjmem a horečkami. Průjem může potrápit malá miminka, ale většinou se týká batolat. Malé miminko průjem dostane opravdu málokdy. Kojená miminka mají výhodu, že je průjem tolik nepotrápí. Kojení je totiž velká výhoda a ochrana před viry.

Přebalování dětí

Přebalování miminka je rutinní povinnost a činnost, kterou se každá maminka naučí vykonávat automaticky. Při přebalování však budete mít také perfektní příležitost se s vaším miminkem pomazlit.

Psychomotorický vývoj dítěte od jednoho do dvou let

Určitě sledujete, jaké pokroky dělá vaše děťátko, a jste tím ohromeni a nadšeni. Každý den přináší nějaké novinky a váš drobeček se učí nové a nové věci. Berte tento článek spíše jako orientační, takže jestli vaše děťátko neumí ještě vše, nevěšte určitě hlavu, dříve či později se vše naučí. Každé děťátko je osobnost a vše je individuální. Některý drobeček je v něčem rychlejší a v jiném pomalejší, ..

Reflexy novorozence

Když děťátko přijde za námi na svět, je už vybaveno několika automatickými reflexy. Tyto automatické reflexy řídí nejstarší část mozku. Nejjednodušší reflexy má při porodu sice každé narozené dítě, ale rychle se ztrácí s výjimkou jednoho reflexu, a to je reflex úlekový. Reflexy jsou později nahrazovány jinými akcemi, protože mozek dítěte se stává dokonalejší. Všechny reflexy jsou spojeny s naší dá..

Správné koupání kojenců

Koupání miminek je velice důležité a bude to jedna z vašich nejpříjemnějších a nejoblíbenějších činností. Budete si to velice užívat nejen vy, ale hlavně vaše milované děťátko. Nejspíš budete mít ze začátku z koupání strach, ale to má každá maminka, a věřte, opravdu se není čeho bát. Vše se perfektně naučíte a budete skvělá maminka.

Test školní zralosti

Test školní zralosti je test, ve kterém se dítě díky svým schopnostem stane či nestane součástí budoucího kolektivu dětí v první třídě na základní škole. Tento test se provádí v šesti letech života dítěte.

Učení pití z hrníčku

Plně kojené miminko nepotřebuje nic jiného než mateřské mléko. V tom má vše, co potřebuje, zasytí ho a nemá ani pocit žízně. Tedy kromě období, kdy má miminko průjem nebo se hodně potí, to se musí tekutiny doplnit. Když miminko začnete přikrmovat, je vedle mléka také důležité dostatečné pití. Když se začínají nahrazovat některá kojení příkrmy, obzvlášť tužší stravou s menším obsahem vody, je také ..

Vady řeči

Při koktání dochází k blokování myšlenek. Tento stav se týká celého těla. Dotyčný nedovede dát dohromady jednoduchou větu, pouze jen taková slova, které ho v danou chvíli napadnou. Koktání je zapříčiněno několika faktory. Často to bývá reakce na stres nebo silné leknutí. Příčinou mohou být i genetické předpoklady.

Výbavička pro miminko

Na příchod miminka by se měla každá budoucí maminka připravit s dostatečným předstihem. Je potřeba koupit dětské oblečky, dětskou kosmetiku a spoustu jiných nezbytných věciček.

Výběr kočárku

Výběr kočárku patří jistě k velmi důležitým rozhodnutím. Přece jen ho budete používat téměř denně.

Vývoj dětské kresby

V raném věku vede manipulace s předměty dětské myšlení k tomu, že si začíná všímat a uvědomovat, jaké změny některé předměty zanechají na podložce - vytlačeniny, rýhy, čáry a podobně. To vede dítě k tomu, že se přibližně mezi 15. a 18. měsícem věku začne dožadovat tužky. Každé dítě se vyvíjí jinak rychle, a proto každé vezme do ruky tužku nebo pastelku v jiném věku. Záleží to i na tom, zda ji může..

Vývoj dítěte od narození po 1 rok

Maminky se těší na svá miminka, která 9 měsíců nosí v bříšku. Měsíce se zdají jako věčnost a nemůžou se dočkat. Už se těší, jak si spolu budou hrát, mazlit se spolu a vozit kočárek. A když se konečně očekávané miminko narodí, je během pár měsíců z něho jednoleté děťátko.

Vzdor u dětí

Každé období u dětí má svoji charakteristiku a typické rysy. V prvním roce života se dítě učí spoustu nových věcí. Poznává své nejbližší, matku, otce a další členy rodiny. Učí se uchopovat věci do rukou, chodit apod. V dalším věku se rozvíjí řeč, motorika a také psychika dítěte.

Zábava pro předškoláky - tvoříme ježka

Ježek je zajímavé zvířátko. Je zvláštní svými bodlinami, které má po celém těle, kromě bříška a tlapiček. Žádné jiné zvíře u nás bodliny nemá. Většina dětí zná ježka z obrázků a pohádek o zvířátkách a některá již viděla živého ježka v přírodě. Vědí, že má na zádech bodliny na ochranu a že se umí stočit do kuličky, když se blíží nebezpečí.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk