Úvod > Děti > Dětský pláč

Dětský pláč

Některá děťátka jsou plačtivá více, některá méně. Pakliže máte zrovna miminko, které propláče celou noc, určitě hledáte a zjišťujete jakoukoli radu, jak by se dalo miminko utišit. Pláč, někdy až řev, může vyvolat u rodičů nervozitu i obavy, zda je vše v pořádku, zda není miminko nemocné. Hlavně v případech, kdy žádné osvědčené rady nezabírají. Vždy není jednoduché zjistit, co je příčinou pláče a co miminko trápí. Existují různé druhy pláče a porozumět pláči vyžaduje čas a trpělivost.

Nezabývejte se myšlenkou, že děláte ve výchově chybu. Miminko může plakat i kvůli něčemu jinému, než má hlad nebo že je pokakané. Pláč je jediná věc, kterou miminko po narození umí, je to jeho reakce na spoustu podnětů. Rodiče chtějí, aby děťátko co nejméně plakalo nebo neplakalo vůbec, ale měli by být za pláč rádi. Je to zprvu jediná komunikace. Mýtus je, že miminko pláče, aby si posílilo plíce. To je holý nesmysl, skoro babská pověra. Děťátko pláče, protože od vás něco potřebuje. Když nevíte, proč děťátko pláče, více vás to znervózňuje. Důležité je najít příčinu. Když jí najdete, je možnost děťátko uklidnit.

KOLIKOVÝ PLÁČ

Kolikový pláč je hodně nepříjemný. Jedná se o nejznámější pláč v prvních cca 3 měsících života miminka. Většinou děťátka koliky trápí nejvíce večer a pláč se změní až v záchvat. Občas se stane, že tento pláč trvá i celý den. Pauza a klid je jen chvilku. Když zajdete k lékaři, většinou konstatuje, že je vše v pořádku, že miminko prospívá a nejedná o nic závažného. Jde jen o tříměsíční koliku. Maminka pocítí úlevu, že miminku nic není, ale stejně je zoufalá, hlavně když je miminko opravdu velmi plačtivé. Kolika však není nemoc, jedná se jen o znepokojující chování miminka.

Příčina není známá a léčba skoro žádná neexistuje. Koliky však nervují rodiče, trpí jimi 50 až 70 % miminek, která pláčou 3 až 24 hodin denně. Někdy to může trvat i o malinko delší dobu než 3 měsíce. Toto období vyžaduje pevné nervy.

Jak na koliku

Miminka mívají nafouklá bříška. Ve střevech totiž dochází ke kvašení a miminka mívají nadměrnou plynatost. Kojící maminka by měla upravit svůj jídelníček a vynechat nadýmavá jídla a potraviny. Kojení nebo krmení by mělo být pravidelné, maminka by neměla dávat miminku mléko vždy, když zabrečí. Občas si myslí, že pláče hlady, a tím se koliky zhoršují. Masírujte miminku bříško a cvičte mu nožičkami, chovejte ho a kojenému miminku dávejte spíš vždy jen jedno prso. Dále existuje velká řada kapiček na prdíky. Zeptejte se svého pediatra, rádi vám také poradí v lékárně. Kapky ne vždy zaberou a maminka musí toto období zvládnout třeba za pomoci partnera či rodičů, kteří se o miminko postarají a maminka si může odpočinout a hlavně se pořádně vyspat. Věřte, že to za čas odezní. Až se miminko začne hýbat, bude líp.

DALŠÍ PŘÍČINY PLÁČE

  • HLAD: Hlad také patří mezi nejběžnější příčiny pláče. Jestli má miminko hlad, žádný fígl nepomůže, musí dostat mléko. Když nedostane brzy mléko, pláčem se může unavit natolik, že se nebude dát utišit a nebude moci pít. Dudlík, čaj a voda pomohou jen na chvilku. Mateřské mléko stráví miminko zhruba po 2 až 3 hodinách. Kojte miminko, dokud saje a polyká. Když už si pouze hraje, skončete s kojením.
  • HORKO A ZIMA: Miminka nemají správně vyvinutou termoregulaci a hůře se vyrovnávají s vysokými nebo nízkými teplotami. Pro miminko je nejvhodnější teplota v pokoji mezi 24 a 26 °C. Pakliže je miminku zima nebo naopak teplo, dá vám vědět pláčem.
  • NEDOSTATEK KONTAKTU: Miminko bylo 9 měsíců u maminky v bříšku a tam se houpalo a slyšelo tlukot srdíčka maminky. Někdy pomáhá se obnažit a přitisknout k sobě svlečené miminko. Děťátko vás ucítí a uslyší tlukot srdce. Bude se cítit v bezpečí. Nebojte se, že mu bude zima, vy ho budete zahřívat. Děťátko miluje chovaní a držení. Někdy je dobré miminko zabalit do zavinovačky, kde také cítí teplo a bezpečí.
  • NUDA: Už i tak malinkatý človíček může prožívat nudu. Nechce dlouho spát a jen tak ležet v postýlce s hračkami nebo puštěným kolotočem. Dlouho ho to nebaví a začne se nudit a plakat. Dejte ho třeba do lehátka, aby na vás miminko vidělo například u úklidu, vaření či cvičení. Miminko vás bude rádo pozorovat.
  • OPRUZENÝ ZADEČEK: Miminko má velmi citlivou pokožku a když se mu zadeček oprudí, bude ho to velmi bolet a bude plakat. Měňte často plenky, omývejte mu zadeček vodou a pořádně mažte kvalitní mastičkou nebo krémem. Je dobré i nechat miminko bez plenky.
  • SAMOTA: Když se miminko probudí v noci, kdy je tma, nemusí se cítit bezpečně a bude vás pláčem přivolávat. Pochovejte miminko, pomazlete se s ním a chvilku si ho můžete vzít do své postele. To však raději moc nepraktikujte, ať si na to nezvykne. Vhodnější je ho hladit a třeba pusinkovat v jeho dětské postýlce.
  • PODRÁŽDĚNÍ: Miminku může vadit i hodně podnětů, například hodně návštěv, smích a hlasy. Nemá pak klid na spánek. Je dobré jít do jiné místnosti a třeba tam miminko ukolébat či pohoupat. Děťátku mohou vadit studené ruce nebo lechtání.
  • NEPOHODLÍ: Malé miminko se neumí otáčet, a tak leží, jak ho položíte. Někdy mu to může být nepříjemné a začne plakat. Zkuste ho položit jinak a uklidní se.
  • LEKNUTÍ: Miminka jsou ze začátku dosti lekavá. Může jim vadit světlo nebo hlasité zvuky a velmi rychlé pohyby. Zajistěte mu ticho, hlaďte ho a klidným hlasem mu něco vyprávějte.

DOPORUČENÍ

Nekojte ani nekrmte miminko vždy, když zapláče. Miminko se vždy přisaje a pije, ale není schopno tolik množství mléka strávit. Může mít průjem, větší plynatost nebo může zvracet. Určitě dodržujte mezi krmením či kojením pauzy, aby miminko nemělo zbytečně větší bolesti a neproplakalo vám celý den.

Snažte se zapojit partnera nebo prarodiče, aby vám miminko chvilku pohlídali nebo s ním šli na procházku. Vy si pak můžete odpočinout, dát si relax nebo se malinko prospat. Je dobré se natáhnout vždy, když miminko usne, ať načerpáte sílu a malinko uklidníte nervy. Potom budete pláč miminka snášet lépe. Přeji pevné nervy a prospívající miminko.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk