Úvod > Rodina

Rodina

ADHD

ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorders) znamená v překladu hyperaktivita s poruchou pozornosti. Tato porucha patří mezi neurovývojové poruchy, které se projevují nesoustředěností, nepozorností, impulzivitou a hyperaktivitou. Objeví se u dětí v raném dětství a v největší míře ve školním věku dítěte. Tato porucha postihuje 6 až 15 % dětí, a to ve větší míře chlapce (v poměru 3:1).

Děti a prarodiče

My, kteří máme už dětství za sebou, si pamatujeme na to, jakou měli pro nás v životě úlohu babičky a dědečkové.

Domácí násilí

Týrání je velmi nepříjemnou zkušeností pro ženu, děti i seniory. V poslední době přibývají také týraní muži. A je jedno, zda se jedná o týrání psychické, fyzické nebo sexuální. Že jde o domácí násilí, poznáme z několika prvků. Týrání většinou trvá dlouhodobě a opakuje se. Tím pádem nemůžeme považovat za domácí násilí ojedinělý útok. Přesto to může být začátek domácího násilí. Pro domácí násilí je ..

Downův syndrom

Počátek tohoto onemocnění nemůžeme správně určit, neboť se stále neví, zda docházelo k tomuto onemocnění v dobách dávno minulých. Nicméně v polovině devatenáctého století byl poprvé popsán Downův syndrom, a to profesorem Johnem Langdon Haydon Downem v roce 1862. Příčinu tohoto onemocnění se podařila objasnit v roce 1952. Lidská buňka zdravého jedince je tvořena 46 chromozomy, které jsou uspořádány..

Hlídání dětí

Každý rodič na rodičovské dovolené to myslí s rodinou dobře, a proto když může, jde si vydělat nějakou korunu k mateřské navíc. Peníze se hodí v každé chvíli, a proto můžeme být rádi, že existují osoby či centra na pohlídání našich ratolestí. Děti nám pohlídají doma, ve školkách (od 3 let), v jeslích. U vybírání správného hlídání bychom měli být velmi opatrní, nikdy totiž nevíme, co se může stát.

Jak zabavit batole

Z malého ležícího miminka vyrostlo batole a neustále vyžaduje nepřetržitou pozornost. Zabavit batole není jednoduchá ani snadná věc. Většinou u ničeho dlouho nevydrží a chce, aby si sním každý hrál. Lační po nových a nových podnětech, věcech a objevování. Pakliže se batoleti nevěnujete, je schopné během chviličky z domácnosti udělat kůlničku na dříví.

Náhradní rodinná péče

Pojem náhradní rodinná péče zahrnuje veškeré formy péče poskytované dětem, které rodinu nemají nebo v ní nemohou být vychováváni. V České republice se uskutečňují formy adopce, pěstounská péče, poručnická péče a opatrovnictví. Náhradní rodinná péče se má podobat životu v přirozené rodině.

Nebezpečné věci a látky v domácnosti

Běžnou součástí všech domácností jsou nejrůznější čisticí prostředky, prací prášky, aviváže a dezinfekční prostředky. Dětské ručičky jsou nenechavé a může se stát, že otevřou některý z těchto prostředků bez vašeho vědomí, pozřou větší nebo menší množství a neštěstí je na světě. Někdy stačí pouhé potřísnění kůže nebezpečnou látkou. V mnoha domácnostech jsou moderní myčky nádobí. Tablety a prášky do..

Otec na rodičovské dovolené

V současné době přibývá mužů, kteří chtějí být doma s dítětem na rodičovské dovolené. Chtějí se aktivně zapojit do péče o dítě i rodinu. I otcové mají na to svá práva, stejně jako matka. Ve většině případů zůstává s dítětem jen jeden s rodičů. Ovšem mohou rodičovskou dovolenou čerpat společně. Jak matka, tak i otec. Pokud má žena lepší finanční podmínky v zaměstnání, tak po dohodě nastupuje na mat..

Otec u porodu

Od počátku 90. let minulého století se stává běžnou realitou, že budoucí tatínkové doprovázejí své partnerky k porodu. Stává se, že žena muže k porodu nechce. Má k tomu nejen své důvody, ale také i svá práva. Ovšem stále většina žen je ráda za to, že tam s ní partner je.

Plavání kojenců

Miminko začne být od šestého měsíce daleko pohyblivější a koupání ve vaně mu již nestačí. Do šestého měsíce můžete s miminkem plavat doma ve vaně. Chvíle strávené s dětmi jsou jedny z nejpříjemnějších a při plavání s vaším děťátkem si užijete spoustu legrace a mnoho neopakovatelných chvilek. S plaváním je vhodné začít co nejdříve po narození. Děťátko je ve vodě nadlehčováno a tím se lépe rozvíjí a..

Pomoc po návratu z porodnice

Zrození děťátka je nádherná věc, ale hlavně je to ohromná změna nejen ve vašem životě, ale i v životě partnera, rodičů, příbuzných a blízkých známých. Asi největší břemeno, práce a starost je na mamince, ale určitě by se měl zapojit i manžel či partner. Ne vždy má maminka po ruce partnera či manžela. Může být buď pracovně vytížený, nebo jsou maminka s miminkem bez tatínka. Potřebují tudíž pomoc ně..

Poporodní deprese

Není tomu tak dlouho, co byly poporodní deprese tabu, ba dokonce byly pokládány za výmysl rodiček. V dnešní době se již o depresích mluví hodně vážně a tento stav není brán na lehkou váhu. Co žena prožívá a cítí a jaká vlastně po porodu je? Velké množství žen prožívá ohromné a neskonalé štěstí, ale také většina z nich je podrážděná, přecitlivělá a bez příčiny pláče.

První cestování s dětmi

Když skončí šestinedělí nebo miminko trošku povyroste, budete se určitě chtít někam podívat. Ať k rodině nebo na výlet či dovolenou.

První pomoc

Dostali jste se někdy do situace, kdy jste museli provést první pomoc? Říkáte si, zda byste to vůbec zvládli? Člověk, když se dostane do této situace, se může zachovat hystericky nebo se může zaleknout a utéct. Každý člověk by měl zvládnout základní první pomoc. Je třeba se aspoň o to pokusit a udělat pro toho druhého maximum. Zde je 7 základních kroků, jak první pomoc poskytnout.

První svaté přijímání

Možná jste zahlédli v rodinném albu fotografii babičky jako malé holčičky s věnečkem na hlavě, v bílých šatečkách a s nazdobenou svící v ruce. Jedná se o upomínkovou fotografii na den prvního svatého přijímání. Je to událost, která se více týká dětí z věřících rodin. Ale pokud bylo děťátko pokřtěné a má věřící babičku, která si to přeje, často přistupují k prvnímu svatému přijímání i děti, které j..

Příchod sourozence do rodiny

Mít děti je ohromný dar. Je to něco překrásného. Pokud máte jedno děťátko, určitě nastala i chvilka přemýšlení o druhém miminku. Mít více dětí však také přináší více práce a úsilí. Ovšem i to si zaslouží velkou pochvalu. Není to jen dar pro vás rodiče, ale i pro nastávajícího sourozence. Nejen, že se od toho druhého budou učit, ale navíc získají velkou zkušenost pro život "jak nebýt ve světě sám".

Rodičovská dovolená

Rodičovská dovolená přichází po mateřské dovolené a netýká se jen ženy, která prožívá nádherné okamžiky doma se svým miminkem, týká se z větší části i jejího zaměstnavatele, pokud je (byla před nástupem na mateřskou dovolenou) zaměstnaná. Na rodičovskou dovolenou může nastoupit i otec. Rodičovský příspěvek se každý rok mění a stále se obnovuje. Někdy je to pro maminku výhodné a někdy jsou změny, k..

Rozpočet pro miminko do 1 roku

Na přírůstek do rodiny se jistě každý těšíme a již od zjištění, že se staneme rodiči, začínáme přemýšlet, co vše budeme potřebovat. Rozhodujeme se, kde budeme nakupovat, a zásadní otázkou je, kolik vše stojí a bude náš rodinný rozpočet dostačující? Pro ty, co dítě čekají nebo jej plánují, a i pro ty, co děti mají, se pokusíme spočítat průměrné náklady pro dítě do jednoho roku. Vzhledem k tomu, že ..

Střídavá péče

Střídavá péče se týká těch manželů, kteří se rozhodli pro rozvod. O střídavou péči však mohou požádat i partneři, kteří oddáni nebyli, ale žili společně v jedné domácnosti a mají společně děti.

Šestinedělí

Váš návrat z porodnice je velice náročný, stále jste v myšlenkách a snech, jak to bude podle Vás doma fungovat. Ovšem realita, která nastane, je trošku jiná, jelikož se o Vás v nemocnici krásně starali. Teď se budete muset postarat Vy sama. Budete si muset se svou rodinkou udělat určitý režim, podle kterého teď budete žít (nejspíš delší dobu). Takže veškeré sny musí stranou a Vaší trému a úzkost m..

Vítání občánků

Když se narodí děťátko, stává se také i malým občánkem příslušné obce, ve které s rodiči žije. A dle velikosti obce se konají obřady Vítání občánků nebo Vítání dětí buď na obecním úřadě na vesnici, nebo na radnici města či městské části. Je to jedna z prvních společenských událostí, které děťátko ve svém životě absolvuje. Pyšní rodiče se se svým malým drobečkem mohou pochlubit a seznámit se s rodi..

Výběr dětské postýlky

Při výběru postýlky záleží v první řadě na tom, jakou postýlku hledáte. Zda na každodenní užívání či na cestování, popř. na občasné spinkání například u prarodičů.

Zařizování dětského pokoje

Dětičky začnou vyrůstat a začnou se dožadovat svého soukromí nebo místa na klid a hraní. Zařizovat pokojíček nemusíte jen pro větší děti, ale také pro miminka. Jak takový pokojíček zařídit, vybavit a vyvarovat se velkým chybám při zařizování dětského pokoje? Určitě musíte myslet na to, jaký typ pokojíčku pro děti chcete. Pokud je to pokojíček pro miminko, stačí mu zařídit klidné místo na odpočinek..

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk