Úvod > Rodina > Hlídání dětí

Hlídání dětí

Každý rodič na rodičovské dovolené to myslí s rodinou dobře, a proto když může, jde si vydělat nějakou korunu k mateřské navíc. Peníze se hodí v každé chvíli, a proto můžeme být rádi, že existují osoby či centra na pohlídání našich ratolestí. Děti nám pohlídají doma, ve školkách (od 3 let), v jeslích. U vybírání správného hlídání bychom měli být velmi opatrní, nikdy totiž nevíme, co se může stát.

Soukromé hlídání

Dítě je hlídáno doma či u prověřené osoby, která si tímto hlídáním přivydělá. Předem bývá smluvená určitá částka, kterou rodič zaplatí za hodinu. Většinou se hlídá na pár hodin, při kterých si potřebujeme něco zařídit nebo si odpočinout.

Při vybírání chůvy si bychom měli dávat pozor, určitě by měla mít pověřená osoba nějaké specializace či velmi dobré doporučení. Ručí totiž, že se vašemu dítěti nic nestane. Důvěřovat se bohužel nedá v dnešní době nikomu, a proto bychom měli vybrat osobu, která je ověřená. Buď ji už měl doma někdo ze známých, nebo pracuje pro určitou agenturu. Určitě se dá domluvit i nějaká kamarádka, babička či sousedka od vedle, které můžete důvěřovat.

Komerční hlídání

Školička, jesličky nebo i dětský koutek (například i v obchodním domě) slouží k tomu, abyste na pár hodin mohli jít někam třeba relaxovat. Hlídání je samozřejmě placené a pod dohledem profesionálních osob, kteří se o vaše děti postarají jako o vlastní. Za tyto služby se však platí nemalá cena, která se počítá podle hodin. Děti do takovéhoto hlídacího místa můžete dát od 1,5 roku věku, po domluvě i mladšího jedince. Ale i tady byste měli dávat pozor při výběru. Určitě byste měli zkontrolovat hygienu, správné proškolení a chování osob, které děti hlídají. Dále se pozeptat se známých, jestli vámi vybrané soukromé zařízení znají a mají s ním dobré zkušenosti, aby nedošlo k tomu, že přijdete a dítě tam nebude nebo že se poraní o nějakou věc, která tam nemá být.

Mateřské centrum

Mateřské centrum slouží matkám na mateřské dovolené a jejich dětem od narození. Samozřejmě, pokud je na rodičovské dovolené otec dítěte, může do mateřského centra také. Do mateřského centra můžete jít s celou rodinou a dokázat si, že starání o dítě je to nejdůležitější. Nepomůžete tím jen sobě, ale i rodičům okolo, kteří mají třeba první dítě. Poznáte nové lidi, máte přísun nových informací, vyměníte si názory a naplánujete nějaký super plán pro vaše děti. Velkou výhodou mateřských center je, že nemusíte být jen doma, ale půjdete se pobavit mezi jiné lidi. Děti to také určitě ocení. Děti s rodiči jsou vítání a v některých se neplatí žádné poplatky.

Školky - hlídání s výukou

Výběr školky bychom neměli v žádném případě podceňovat. Přeci jenom tam naše děti budou nějaký ten rok vyrůstat s jinými dětmi, a proto bychom měli dbát, a to pořádně, na výběr školky. Školka pro děti slouží od 3 do 6 let, tzv. předškolní děti.

Základní podmínky pro nástup do školky jsou

  • děti by měly být celkově zdravé - psychicky i fyzicky
  • děti by neměly nosit pleny
  • děti by měly mluvit česky nebo jiným jazykem uvedeným v charakteristice školky
  • děti by měly být samostatné nebo si o pomoc dokázat říct
  • děti by měly být podrobeny očkování proti nákazám

Při zápisu do školky čekáme několik dní na rozhodnutí ředitele. Doporučuje se zapsat do více školek v okolí. Ve školkách je v současné době přeplněno a některé děti se do školky ani nedostanou nebo je přijmou až při dalším termínu. Dnes už nemá nikdo jistotu, že své dítě do školky dostane, a to ani matka samoživitelka.

Dítě bude určitě rádo mezi svými vrstevníky, za těch pár hodin se vyřádí, naučí se novým věcem, při krásném počasí si půjde hrát na písek. V každé školce se chodí po obědě spát. V některých školkách mají i programy pro děti, které nejsou po obědě zvyklé spát. Paní učitelka mu dá nějakou hračku, omalovánky či přečte pohádku.

Učitelky by měly být hodné a ochotné dítěti pomoci. Za školky se platí měsíční částka, ale určitě se to vyplatí. Když skončí mateřská, dítě je mezi svými vrstevníky a kamarády, dostane najíst a je pod dohledem zkoušených osob.

Ale i ve školkách dětem může hrozit nebezpečí. Riziko úrazu hrozí například při pobytu venku, na procházce nebo při hraní různých pohybových her.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk