Váš návrat z porodnice je velice náročný, stále jste v myšlenkách a snech, jak to bude podle Vás doma fungovat. Ovšem realita, která nastane, je trošku jiná, jelikož se o Vás v nemocnici krásně starali. Teď se budete muset postarat Vy sama. Budete si muset se svou rodinkou udělat určitý režim, podle kterého teď budete žít (nejspíš delší dobu). Takže veškeré sny musí stranou a Vaší trému a úzkost musí nahradit láska k vašemu maličkému miminku.
Šestinedělí probíhá zhruba 6 - 8 týdnů. Tělo se bude muset vypořádat se změnami, nejvíce patrné změny jsou na porodních a močových cestách. Proto nastává čas pro velmi přísnou hygienu Vašeho těla.
Možná budete mít větší problémy s pocením. Proto se častěji sprchujte, pokud nejste alergická, používejte deodoranty. Pokud kojíte, používejte deodoranty bez parfémů.
Vaše pohlavní orgány potřebují zvláštní péči. Raději se sprchujte než koupejte. Sprchovat byste se měla správně po každé vykonané potřebě. Zároveň žena, která kojí, by si měla dávat pozor při sprchování těla, aby se jí nedostaly očistky a krev na prsa. Při sušení by měla použít zvlášť osušku nebo plenu na prsa.
Používejte hygienické vložky, ne tampony, jelikož se děložní dutina zbavuje staré odumřelé sliznice a začne se pokrývat novou. Zbytky krve, krevních sraženin a odumřelých sliznic jsou velice náhlé k infekcím. Proto je velmi důležité používat vložky a například hojící a čisticí přípravky, zejména na jizvu po nastřihnutí hráze. Vše více hojí a tlumí bolest (pozor na přípravky pro kojící ženy).
Každá těhotná žena by si měla pořídit kojící podprsenku a vložky do podprsenky. Před každým kojením a zacházením s prsy je důležité si umýt ruce.
Strava v šestinedělí by měla být šetrná k dítěti, protože stále jde všechno přes prsa.
Cvičení v šestinedělí se nedoporučuje, až po šestinedělí. Protože maminka by si hlavně měla odpočinout. Pokud ale cvičit chce, tak až 24 hodin po porodu. Samozřejmě cvičením vrací tělo rychleji do původního stavu.
Sex v šestinedělí by měl být až po kontrole gynekologem, protože může dojít k poranění, infekcím a byl by velice bolestivý.
Plavání ve veřejných bazénech se také nedoporučuje kvůli velkým možnostem infekcí a bakterií.
Návštěva gynekologa nastává po 6 - 8 týdnech po narození miminka. Kde Vás lékař zkontroluje a zjistí, zda jste v pořádku. Také Vám doporučí určitý typ antikoncepce pokud neplánujete další miminko.
Po porodu může nastat určitá změna Vašich myšlenek nebo Vašeho jednání. Možná se budete cítit šťastná, plná energie, nebo naopak budete mít pocit nejistoty a depresi. Ovšem Vaše děťátko potřebuje Vaší lásku, něhu a péči už odmalička. To samé však potřebujete i vy.
Ne jen samotný porod, ale i starání se o malé bezbranné děťátko, Vám odebírá fyzickou i psychickou sílu. Proto je nejlepší přizpůsobit Váš stav Vašemu miminku a udělat si určitý odpočinkový režim podle něho. A naberete spousta sil na noc, kdy miminka jsou často vzhůru.
Vlasy během těhotenství jsou krásné husté pevné, ovšem po porodu je to hotová katastrofa. Můžete se zeptat v lékárně na speciální šampony nebo prostředky na ošetření vlasů. Nebo se poraďte se svým kadeřníkem.
I pokožka potřebuje svojí jemnou péči. Vyhýbejte se dráždivým krémům a líčidlům. Stačí jemný krém na hydrataci. Ovšem vše záleží na Vašich hormonálních změnách.
I hnědé skvrny časem zmizí. Pokud ale ne, můžete navštívit lékaře a ten je odstraní.
Strie trápí po porodu asi každou ženu. Jsou určité krémy které pomáhají. Doporučuje se je používat už v těhotenství. Ovšem ani to nemusí pomoct. Nejhorší strie jsou asi po porodu. Pak sami postupně zmizí.
Křečové žíly trápí spoustu žen už v těhotenství. A je spousta cviků na zmírnění i bolesti.
Zuby také potřebují velkou péči. Některým ženám se po porodu začnou hodně kazit. Určitě je dobré vyhledat jídla s vápníkem nebo vitamíny. Ty může předepsat i Váš gynekolog.
Každá maminka má po porodu určitě všeho dost a je ráda, že nabere pár sil, aby se mohla věnovat miminku. Ale určitě si musí najít čas na velmi přísnou hygienu v šestinedělí. A i na pár minutek odpočinku.