Úvod > Rodina > Jak zabavit batole

Jak zabavit batole

Z malého ležícího miminka vyrostlo batole a neustále vyžaduje nepřetržitou pozornost. Zabavit batole není jednoduchá ani snadná věc. Většinou u ničeho dlouho nevydrží a chce, aby si sním každý hrál. Lační po nových a nových podnětech, věcech a objevování. Pakliže se batoleti nevěnujete, je schopné během chviličky z domácnosti udělat kůlničku na dříví.

Jak tedy nejlépe zabavit batole a podpořit tak jeho psychomotorický vývoj? Nejlepší zábavou pro batole je váš čas, který mu věnujete. Dítě si s vámi povídá, zpívá, tancuje, poslouchá vaše povídání a čtení knížek. Nejlepší hračkou pro vašeho drobečka jste vy. Vaše děťátko vás potřebuje každý den. Pakliže se naučíte zabavit batole zajímavou aktivitou, bude pro vás největší odměnou jeho úsměv na tvářičce.

ČINNOSTI DOMA

Tyto činnosti jsou vhodné při nepříznivém počasí nebo v době nemoci dítěte.

Vaření s maminkou

Batole s největší pravděpodobností zabaví v kuchyni plastová miska, naběračka, vařečka, poklička, rendlík apod. Tam si může vařit stejně jako maminka. Tím se váš drobeček určitě na chvilku zabaví. S větším batolátkem můžete zkusit dát do různých mističek různé druhy dobrůtek, co má vaše dítě rádo, a ono může se zavřenýma nebo zavázanýma očima hádat, co za dobrůtku zrovna jí.

Stavebnice a kostky

Mezi velmi oblíbené a vděčné hračky patří stavebnice a kostky. Skládat předměty na sebe i do sebe je pro batolata ohromná zábava. Nejlepší je opatřit plastové nebo jednoduché dřevěné kostky s obrázky. Perfektní jsou třeba se zvířátky, ty se dětem moc líbí a u stavění se zvířátka mohou učit či naučné si opakovat. Nejdříve by si děťátko mělo samo hrát a posléze mu můžete ukázat, co se dá z kostek či stavebnice postavit a složit. Určitě bude u nich velmi oblíbený komín, nejraději ho děti bourají. Potom jim ukažte, jak se staví dům či hrad, a vyprávějte jim u toho. Skládat do sebe mohou i kelímky, misky a krabičky. Naučí se řadit věci a předměty dle velikostí a tím se zlepšuje koordinace ruky a očí a jemná motorika. Pro takto malé děti není určitě dobré kupovat klasické lego, jsou tam různé malé částečky, které by mohli spolknout. Vhodná je ale varianta s většími kousky, tzv. Duplo. Dobré je pořídit ke stavebnici či kostkám panáčky. S těmi se mohou ztotožnit a ostatní mohou být máma, táta, bába atd.

Čmárání a kreslení

Celá rodina se může náramně zabavit a pobavit kreslením. Velmi to posiluje sebedůvěru děťátka a později může dítě kresbou sdělit různé věci. Pastelku dejte klidně děťátku do ruky hned, jak se samo naučí sedět a začne se zajímat o věci ve svém okolí. Určitě počítejte s tím, že může pomalovat cokoli, kam se dostane, a hlavně pozor na to, že by se vaše děťátko mohlo i zranit. Buďte ze začátku obezřetní a dávejte na batole pozor. Nejprve to budou čmáranice, později začne dělat vlnky a tečky. Mezi první tvary, co nakreslí, je kruh, z kterého později udělá sluníčko. Ze začátku bude pastelky hodně ničit, tak počítejte s větší spotřebou.

  • kruh nakreslí dítě ve třech letech
  • křížek ve čtyřech letech
  • čtverec v pěti letech
  • trojúhelník by mělo umět šestileté dítě

Kupte pastelky, které neobsahují toxické látky a dají se omývat vodou. Dají se lehce odstranit z oděvů i nábytku. Dobré jsou také pastelky a fixy do vany.

Omalovánky

Velmi atraktivní jsou pro děti omalovánky. I když menší děti většinou přemalují nebo zamalují celý obrázek, i tak se u toho velmi pobaví. Omalovánky se dají koupit v každém papírnictví. Můžete si je i sami vytisknout z tiskárny a vyjde vás to levněji. Zároveň vyberete obrázek vhodný k věku dítěte. Platí čím menší dítě, tím větší a jednodušší obrázek.

Domeček

Z krabice udělejte dítěti domeček. Můžete vyříznout okna a dveře a společnými silami jej pomalovat. Domeček můžete udělat i z prostěradla nebo deky, které přehodíte třeba přes stůl. Dítě se v něm může schovat a bude nadšené. Můžete k dítěti chodit na návštěvu, může vám připravit třeba imaginární čaj v dětském nádobíčku. K dostání jsou i různé plastové domečky, bývají i s nábytkem. Domek může mít na zahradě, v pokojíčku nebo na terase. Když vaše děťátko navštíví kamarádi, skvěle se v něm zabaví. Tato hra rozvíjí dětskou fantazii a tvořivost.

Hra na zvířátka

Prohlížejte si obrázkové knížky se zvířátky, ukazujte je děťátku a předvádějte zvuky, které zvířátka dělají. Můžete zakoupit i plastová zvířátka. Děti to moc zabaví a budou po vás zvuky napodobovat. Zvuky se dají pouštět i z CD. Dále můžete děťátku předvádět, jak se zvířátka pohybují. Společně si můžete vyzkoušet, jak skáče žabka, hopsá koník, plazí se had atd. Hra na zvířátka zlepšuje sociální, rozumové i pohybové dovednosti.

Hra na schovávanou

Schovávat a maskovat můžete různé hračky a předměty. Batole zavře oči a vy zatím v místnosti schovejte nějaké věci. Také se můžete schovávat mezi sebou. Jestli vás děťátko nemůže najít, zkuste mu napovídat pomocí zvuků. Potom se můžete vystřídat a vy budete hledat svého drahouška. S hračkami to je podobné. Když zavře oči, hračku někam schovejte, ale raději tak, ať je maličko vidět. Dávejte pozor na zajištění bezpečnosti. Hru na schovávanou můžete hrát jak doma tak venku.

Maňáskové divadlo

Maňásky si doma můžete vyrobit třeba z papírových sáčků, nalepte nebo nakreslete na ně oči, nos a pusu. Vlásky můžete nalepit z bavlnky. Také se dají použít vařečky, ty můžete pomalovat fixem. Nejdříve dětem ukažte a předveďte nějakou hru s maňásky a postupně batole zapojujte do hry. Tato hra bude u vašeho dítěte rozvíjet fantazii a slovní zásobu.

Četba knížek

Četbou knížek určitě vaše děťátko zabavíte. Výborné jsou knihy s obrázky. Děti milují zvířátka, takže, když koupíte knihu se zvířaty, rozhodně vedle nešlápnete. Zkoušejte měnit hlasy, to mívá velký úspěch. Četba rozvíjí fantazii a slovní zásobu děťátka.

Hry s panenkami

Holčičky si velmi rády hrají s panenkami. Můžete je společně česat, koupat, pokud jsou z omyvatelného materiálu, oblékat oblečky, uspávat v postýlce nebo kolíbce, dávat jim jíst a pít.

Hry s autíčky

Kluci zbožňují auta snad v jakémkoliv věku. Postavte z krabic město a garáže. Pomocí provázků vyznačte silnice. Pokud máte koberec se silnicí, může si hrát přímo na něm. Vyjíždějte autem s garáže, opravujte auta, parkujte auta. Na nákladní auta můžete nakládat kostky.

Hra na domácí práce

Děti se rády opičí a v tomto batolecím věku je baví pomáhat s domácími pracemi. Sice neuklidí, ale dobře se zabaví. Když je za to pochválíte, budou se pěkně pýřit. Mohou pomáhat utřít stůl, podlahu, pomoci s luxováním. Nebraňte jim v této aktivitě, jen dávejte pozor, aby se nezranily.

Hračky "co dům dal"

  • plastové lahve
  • pokličky, vařečky, hrnce
  • krabice od bot
  • kelímky a mističky
  • časopisy a papíry

ČINNOSTI VENKU

Odrážedla a vozítka

S různými vozíky si hrají nejen kluci, ale i holčičky. Děti rády tlačí vozík a nakládají ho vlastním nákladem. Odrážedlo je velmi dobré a v době, kdy začíná dělat děťátko první krůčky. Může se přidržovat a chodit s ním. Když už batole dobře chodí, můžete pro něj pořídit motorku nebo tříkolku a děvčátku kočárek. Ten mají rádi i kluci. Určitě dávejte pozor, aby byla hračka bezpečná. Dále by se mělo se dítěti vysvětlit, jak má jezdit a co respektovat. S těmito vozítky si váš drobeček hodně a rád vyhraje jak doma, tak venku.

Hraní si na písku

Jestliže bydlíte v domku a máte zahrádku nebo terasu či větší balkon, je dobré batoleti vyrobit či koupit pískoviště. Na trhu existují dřevěná a plastová pískoviště, která mají buď poklop, nebo nějakou plachtičku. Písek koupíte ve vybraných nebo ve speciálních obchodech. Pakliže tato možnost není, je určitě v blízkosti vašeho domu nějaké dětské hřiště, kde pískoviště je. Zvolte udržované a čisté pískoviště. Děti si tam vyhrají a vyřádí se s kbelíky, bábovkami, lopatičkami, hrabičkami, sítky, autíčky, bagry a nákládáky, kam budou nakládat písek. Společně můžete stavět hrady a dělat bábovičky. Někdy dětem zcela postačí i kelímky či mističky a lžíce. Mohou se tam vydovádět i hodiny.

Řádění na hřišti

Na dětském hřišti se dítě zabaví nejen na písku, ale i na různých klouzačkách, houpačkách a prolézačkách. To děti velmi baví a dostanou se tam do styku s jinými dětmi, a to i s věkovými rozdíly, což je pro ně také hodně příznivé. Za pěkného počasí se dá na hřišti strávit spoustu hodin. Vezměte s sebou svačinku a pití, ať nemusíte odbíhat domů nebo do obchodu.

Skákání panáka

Na hřišti nebo venku se mohou větší batolata učit skákat panáka. Kupte jim křídy a uvidíte, jak se zabaví. Mohou si tam s křídami i kreslit.

Hrátky ve vodě

V létě se určitě vaše dítě nadchne pro hry a cachtání ve vodě. Jestli máte prostor napustit děťátku bazének či vaničku, bude určitě velmi nadšené. Dejte mu tam spoustu plovoucích hraček, kelímků a konviček. Ty se vám hodí i na hrátky ve vaně. Jestli nemáte takovou možnost, zajděte s ním na koupaliště, kde je dětský bazének nebo brouzdaliště. I tam se perfektně vyblbne. Nikdy nenechávejte svého drobečka ani chviličku bez dohledu. Utopení hrozí i v pár centimetrech vody. Dále hrozí i úrazy při uklouznutí.

Procházky, výlety, poznávání

Podnikejte co možná nejvíce procházky a výlety s dětmi. Můžete s sebou přibrat kamarády nebo příbuzné. Skvěle se všichni pobavíte v ZOO. Můžete také někam vyjet vláčkem, děti mají rády mašinky. Můžete se jít projít do lesa a hledat houby, můžete děti učit houby poznávat. Dále můžete učit děti poznávat stromy, keře a kytičky. Mohou po vás opakovat jejich názvy. Pakliže máte nějaké znalostní nedostatky, je dobré zakoupit nějakou encyklopedii nebo si jí půjčte v knihovně. Uvidíte, jak budou dětičky nadšené.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk