Úvod > Rodina > Výběr dětské postýlky

Výběr dětské postýlky

Při výběru postýlky záleží v první řadě na tom, jakou postýlku hledáte. Zda na každodenní užívání či na cestování, popř. na občasné spinkání například u prarodičů.

Klasická postýlka na každodenní spaní

Klasická postýlka může být buď kovová, nebo dřevěná. Dřevěné postýlky se vyrábí především z bukového nebo dubového dřeva, které je tvrdé a odolnější. Mohou se vyrábět také z borovicového či smrkového, které je ovšem měkčí a štípe se na třísky. Důležitá informace u každé postýlky je její nosnost. Povrchová úprava postýlky nesmí obsahovat olovo ani jiné škodlivé látky.

Postýlky mívají polohovatelný rošt nebo pevnou desku. Výhodou roštu je jak větrání matrace, tak polohovatelnost. S rostoucím dítětem tak máte možnost přesunout rošt do nižší polohy, aby vám dítě z postýlky nevypadlo. Přesun do nižší polohy se doporučuje již v době, kdy si dítě sedá. Postýlky mají obvykle buď dvě, nebo tři polohy roštu.

Postýlky mohou mít stahovací bočnice nebo vyndávací příčky. Pokud má postýlka pouze dvě polohy roštu, bočnice se většinou nedá dát dolů o moc a hrozí, že dítě při přelézání přepadne. Toto stahování využijí především menší maminky nebo těhotné, kterým dělá problém se přes bočnici sehnout. Pokud má postýlka stahovací bočnice, je důležité, aby měla kvalitní zabezpečovací mechanismus, který zabrání tomu, že by je dítě samo otevřelo.

Pro samostatné vylézání dítěte z postýlky poslouží lépe vyndávací příčky. Jedná se o dvě příčky vedle sebe, které se dají odstranit a tím vznikne dostatečně velký průlez, kudy může dítě samo vylézt, ale stále poskytuje dostatečnou zábranu proti vypadnutí ve spánku.

Příčky musí být od sebe vzdálené natolik, aby jimi dítě nemohlo prostrčit hlavu.

K postýlce se dají dokoupit kolečka, která využijete hlavně pokud budete postýlku někam přesouvat, například z ložnice do kuchyně apod.

Cestovní postýlka

Cestovních postýlek je na výběr opravdu velké množství. V principu jsou si ale podobné a jde spíše o design, popřípadě o příslušenství, jako je například přebalovací pult, stříška, síť proti hmyzu.

Některé mají na boční straně výřez, který se dá pomocí zipu otevřít a dítě si tak může do postýlky vlézt samo. Dalším rozdíl může být v tom, zda postýlka má kolečka, či nikoli. Záleží na uvážení, zda budete postýlku častěji stěhovat a kolečka vůbec užijete, jinak spíše zvyšují váhu postýlky.

Budete-li používat cestovní postýlku od miminka, je vhodné, aby mělo závěsné dno, což znamená, že miminko neleží až dole u země, ale v horní polovině postýlky (nahrazuje klasický rošt, jako je u dřevěných postýlek).

Síťové bočnice postýlek se vyrábí buď ve světlé nebo tmavší barvě. Obecně se doporučuje spíše tmavá síťka, přes kterou je z postýlky lépe vidět, nemlží vidění a další výhodou je, že se tolik nešpiní.

Rozměry

Nejčastější rozměr postýlky je 120x60 cm, který je úplně dostačující tak do 2 až 3 let věku dítěte. Dá se pořídit i postýlka o rozměru 140x70 cm, ale pro miminko bývá zbytečně velká. Její výhodou je snadné přestavění na dětskou postel. Na trhu existují i postýlky s netypickými rozměry, a to 123x63 cm. Do nich se také vyrábí matrace o těchto rozměrech.

Příslušenství

Matrace

Matrací existuje také více druhů. Může být klasická molitanová, která je snadnější na údržbu. Dá se buď vyprat (pokud je tenčí), nebo alespoň pořádně propláchnout. Další matrace můžou být s kokosovým vláknem, pohankou, latexové či pružinové apod. Nevýhodou je horší údržba. Výhodou kokosových vláken je optimální proudění vzduchu během spánku a zabránění růstu bakterií. Matrace mohou mít různé druhy potahů. U některých matrací se dá potah sundat a vyprat. Dá se také dokoupit chránič matrace. Matrace pro nejmenší děti by měla být pevná a tvrdá.

Mantinely

Jsou vhodné pro zútulnění postýlky. Také zabraňují tomu, aby se dítě při pohybu bouchlo o příčku. Navíc chrání dítě proti průvanu. Ve stejném designu se dá pořídit například i kapsář, kam si můžete uložit nezbytné pomůcky pro miminko a budete je tak mít stále při ruce, nebesa popř. baldachýn.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk