Úvod > Rodina > Příchod sourozence do rodiny

Příchod sourozence do rodiny

Mít děti je ohromný dar. Je to něco překrásného. Pokud máte jedno děťátko, určitě nastala i chvilka přemýšlení o druhém miminku. Mít více dětí však také přináší více práce a úsilí. Ovšem i to si zaslouží velkou pochvalu. Není to jen dar pro vás rodiče, ale i pro nastávajícího sourozence. Nejen, že se od toho druhého budou učit, ale navíc získají velkou zkušenost pro život "jak nebýt ve světě sám".

Vztahy mezi sourozenci jsou někdy složité. Někdy se hádají, žalují, někdy si navzájem dělají naschvály. A někdy by bez sebe nemohly být, pomáhají si a navzájem si radí.

Připravit svoje prvorozené dítě na příchod nového sourozence do rodiny může být někdy pěkná dřina, protože dítě začne žárlit a možná dělat i potíže. Proto je dobré vysvětlit mu, že ho budete mít stále rádi a nepřijde o vaši pozornost. Velmi dobré je, když je širší rodina (babičky, dědečkové) a může vám s péčí pomoci. Ostatní s ním můžou chodit na procházky. Je důležité, aby dítě nebylo odstrkováno a jedno před druhým upřednostňováno.

Starší sourozenec do 2 let

Do dvou let dítěte se většinou dítěti nic nevysvětlí. Ani nic nechápe. Nepochopí nic o těhotenství, ale můžete ho nechat mazlit se s bříškem a můžete mu vyprávět, co se s miminkem děje. Nespěchejte na dítě. Není vhodné stěhování pokojíčku nebo přestání kojit. Všechno dělejte v klidu. Ale připravujte se na příchod sourozence společně.

Starší sourozenec do 4 let

Ve dvou až čtyřech letech má dítě přece jen více rozumu. Je schopno chápat a vnímat co se kolem něho děje. Může si připadat odstrčené a začne žárlit. V tomto věkovém období se u dítěte začíná vytvářet vědomí JÁ a vyžaduje větší pozornost a pocit jistoty, že ho mají maminka a ostatní rádi. Proto může u dítěte po příchodu miminka dojít k pocitu nejistoty, že ho rodiče nemají rádi. Dítě v tomto věku nemá ještě schopnost pochopit, že péče o sourozence nezmenšuje lásku k němu. Můžete děťátku ukazovat rostoucí bříško, říkat mu jak miminko roste. Můžete mu říct, aby na miminko mluvilo. Můžete mu říct, že až se miminko narodí, tak se z něho stane velký bráška nebo sestřička a bude se o miminko společně s vámi starat.

Starší sourozenec v předškolním a mladším školním věku

Děti v předškolním a mladším školním věku musí cítit, že ho máte rádi, že ani teď není na víc. Potřebuje hodně pozornosti, i když se všechno bude točit kolem malého miminka. V tomto věku mají děti o maminku strach, aby byla v pořádku. Vysvětlete mu, že potřebujete odpočívat, určitě na dítě bezdůvodně nebo přes velkou únavu nekřičte. Dítě zapojte do různých činností, aby si připadalo užitečné. Vybírejte společně výbavičku pro miminko. Můžete společně zařídit dětský pokojíček (vybrat barvičku, nábytek). Dítě můžete vzít sebou na prohlídku k lékaři, aby slyšelo tlukot srdíčka.

Sourozenec ve starším školním věku

Děti ve věku 9 a více let už plně chápou, že příchod miminka není taková tragedie. Sice mohou žárlit, ale když jim vysvětlíte jak to je, pochopí to. Dítě s vámi může vybírat jméno pro miminko nebo připravovat pokoj. Když jsou děti v pubertě, tak jim je většinou všechno jedno, mají jiné starosti než je miminko. Také se mohou před kamarády stydět. Řekněte jim, ať si s miminkem hrají, pochovají si ho, ale nedělejte z nich chůvu.

JAK SE CHOVAT K DÍTĚTI, KTERÉ ŽÁRLÍ NA MLADŠÍHO SOUROZENCE?

Věnujte mu hodně pozornosti. Možná, že bude potřebovat více pozornosti, než malé miminko. Buďte trpěliví a projevujte dítěti veškerou lásku. Nekárejte ho zbytečně za to, že žárlí. Berte ohled na jeho nezralost a věk.

Jelikož malé miminko vás hodně zaměstná, zkuste vyhovět staršímu dítěti v jeho požadavcích a prosbách. Pokud si bude chtít s miminkem hrát nebo ho pochovat, nebraňte mu. Buďte připraveni mu pomoci. Starší dítě si udělá k mladšímu sourozenci pěkný vztah.

Mazlete se sním. Říkejte mu jak moc ho máte rádi. Vysvětlete mu, že miminko je ještě malé a bezbranné.

Upozorněte ostatní (členy domácnosti nebo příbuzenstvo), že není dobře věnovat se jenom miminku. Pokud vám někdo nabídne pomoc, řekněte, aby šlo na procházku s miminkem a vy se věnujte staršímu dítěti a hrajte si spolu. Když vám dítě pomůže v domácnosti nebo s miminkem, chvalte ho za to.

NÁSLEDKY ŽÁRLIVOSTI

Projevy žárlivosti mohou být různé. Některé děti se dožadují dudlíku, jiné děti začnou hůře mluvit, aby se miminku připodobnily. Jiné se začnou počůrávat a mohou být neklidné. Žárlivost dětí postupem času zmizí. Nemusíte mít strach, že s dítěte vyroste žárlivec a sobec. Dítě pozoruje a hledá vzor ve vás samotných. Když mu dáte pěkný příklad, bude mít pěkný vztah k miminku. Když padne mezi sourozenci nějaká ta hádka, tak i přes to budou jednou parťáci.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk