Úvod > Rodina > Plavání kojenců

Plavání kojenců

Miminko začne být od šestého měsíce daleko pohyblivější a koupání ve vaně mu již nestačí. Do šestého měsíce můžete s miminkem plavat doma ve vaně. Chvíle strávené s dětmi jsou jedny z nejpříjemnějších a při plavání s vaším děťátkem si užijete spoustu legrace a mnoho neopakovatelných chvilek. S plaváním je vhodné začít co nejdříve po narození. Děťátko je ve vodě nadlehčováno a tím se lépe rozvíjí a pohybuje. V prvním roce děťátko prochází bouřlivým vývojem a první dny, týdny, měsíce a roky se u děťátka formuje základ citů, návyků a zvyků.

Plavání kojenců ve vaničkách

Existují kurzy plavaní s kojenci ve vaničkách. Toto plavaní se doporučuje již v šestinedělí, ale pupík miminka by měl být již zhojen, což bývá přibližně během 14 dnů po narození. Můžete si i domů objednat instruktorku, která vám ukáže jak s miminkem při plavání správně manipulovat. Tato instruktorka k vám může pravidelně docházet třeba 1x týdně. Pakliže jste okoukali, jak správně s miminkem zacházet, můžete si plavání s miminkem vychutnávat bez instruktorky. Určitě na to stačí jedna ukázková hodina. Ta je však docela důležitá, abyste viděli a věděli, jak miminko správně uchopit. Nesprávnou manipulací můžete miminku ublížit. Uvidíte, že na tom není nic těžkého a plavání se vám i miminku velmi zalíbí.

Plavání kojenců v bazénu

K plavání je nutné zvolit bazén, který splňuje hygienické podmínky. V bazénech určených pro plavaní s kojenci se dodržují striktně hygienické zásady. Teplota vody bývá přizpůsobena kojencům a pohybuje se v rozmezí od 27 od 32 °C, teplota vzduchu je kolem 34 °C. Kurzy zajišťují veškerý komfort pro miminka i jejich maminky a tatínky. Jsou tam k dispozici přebalovací pulty a různé hračky pro kojence, batolata i větší děti. Některá zařízení jsou i s obsluhou a příjemným posezením, kde si maminky a tatínkové mohou dát nějaké občerstvení a mohou tam v klidu nakrmit svá děťátka. Mají možnost si tam popovídat s jinými maminkami a tatínky a děti si spolu mohou pohrát. Lekce plavání trvá většinou 30 až 45 minut, což bývá pro děti dostačující. Kurzy plavání s miminky v bazénech se většinou pořádají od šestého měsíce děťátka, nejdříve však od poloviny šestého měsíce.

Zajisté můžete chodit plavat s miminky sami, ale výhodnější je navštěvovat speciální kurzy. Navíc se do 12 měsíců nedoporučuje s dětmi navštěvovat veřejné bazény kvůli různým infekcím.

Přínos plavání kojenců

  • Jediná aktivita pro miminko již od šestinedělí
  • Příznivě ovlivňuje dýchání
  • Zlepšuje činnost střev
  • Zlepšuje spánek a děťátka mají větší chuť k jídlu
  • Otužuje a příznivě ovlivňuje srdeční činnost
  • Pomáhá při kolikách a bolení bříška, které bývají celkem časté v prvních týdnech a měsících
  • Podle výzkumů je dokázáno, že kojenci kteří se pohybují ve vodě mají lepší koncentraci pozornosti
  • Plavání utužuje důvěru dítěte k rodiči
  • Pohyb ve vodě odstraňuje různé nedostatky a vady v držení těla
  • Při plavání zesilují zádové svaly, které udržují správné zakřivení páteře

Příprava a samotný průběh plavání

Před vstupem do bazénu je nutné miminko i sebe důkladně osprchovat. Většinou vám instruktorka dá informace, jak se chovat před i po plavání. Miminku dáme speciální plavací plenku určenou do bazénu, aby nedošlo k úniku moči nebo stolice. Do bazénu nesmí chodit děti ani dospělí, kteří jsou nemocní.

Lekce jsou provázené básničkami, písničkami a říkankami. Lekce jsou hezky udělané a líbí se děťátkům i jejich rodičům. Během lekce plavání vládne velice příjemná atmosféra a používají se vhodné pomůcky, které se dětem líbí a zajímají je. Někdy se stává, že je miminko ze začátku trošku ubrečené, ale většinou to dlouho netrvá a vodní radovánky si zamiluje.

Většinou vám bude doporučeno, než si zaplatíte celý kurz, zkusit si jednu hodinu bud zdarma nebo si zaplatíte jednu jednu hodinu a potom si rozmyslíte, zda chcete chodit nebo ne. Pakliže nezačnete s miminkem chodit přímo v šesti měsících, ale kupříkladu v roce a déle, zařadí vás instruktorka mezi začínající plaváčky, poněvadž starší miminka, co plavou delší dobu, jsou již daleko více dopředu.

Někteří lidé si myslí, že se děťátko naučí plavat ihned, ale není to pravda. Na kurzech se děťátko pomaličku učí různé polohy. Maminka děťátku otírá obličej mokrou rukou, posléze se začíná děťátku obličej polévat. Nejprve ho však musí naučit na signál (varování, že bude děťátko polito). Většinou se používá jméno miminka a k tomu třeba slovíčko žbluňk. Poté následuje polití, u pokročilejších plaváčků ponor nebo potopení. Teprve až později se miminka potápějí, ale vše se musí dělat opatrně a miminko musí být na vše připraveno. Nesmí se nic dělat zbrkle, aby se miminko nezačalo bát, naopak si vše zamilovalo. Proto je dobré alespoň ze začátku vše dělat pod dozorem instruktorky.

Brzy je vidět rozdíl mezi děťátky, co plavou, a těmi, co do bazénu přijdou jednou za čas. Dítě, které plave a náhodou se potopí či se napije, obvykle nezpanikaří jako děťátko, co nemá žádnou plaveckou průpravu.

Po skončení plavání by mělo být děťátko s rodičem v adaptační místnosti nebo nějaké herně minimálně 30 minut, a to i teplém letním počasí. Je to určitě i vhodná doba na odpočinek či nějakou svačinku. Po plavání bývá velký hlad.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk