Úvod > Děti > Dudlík

Dudlík

Dudlíky - ano či ne?

O tom, zda dítěti dát dudlík, či nikoli se vedou nekonečné spory. Víceméně je pak na rodičích, jakou variantu si zvolí. Jsou samozřejmě i děti, které naopak dudlíky odmítají úplně. Je vhodné od začátku dudlíky střídat, jinak si dítě zvykne na jeden typ a jiný už nebude chtít. Pokud se vám jej pak nepodaří sehnat, máte problém.

Používání a údržba

Před prvním použitím je nutné dudlík sterilizovat, a to podle návodu buď ve sterilizátoru nebo vyvařením ve vodě. Během dne dudlík často omývejte a udržujte v čistotě. V případě, že dítě dudlík zrovna nepotřebuje, je dobré ho uschovat do speciální krabičky. Dudlík neolizujte, může se tak přenést infekce z dospělého na dítě. A už vůbec nenamáčejte dudlíky do medu, cukru, apod. Dítěti by se začaly kazit zoubky. Všechny části dudlíku pravidelně kontrolujte a v případě jakéhokoliv poškození vyměňte za jiný. Různé praskliny apod. by mohly zapříčinit spolknutí části savičky a následné udušení.

Výhody používání dudlíků

  • Pro dítě je dudlík něco, co je dokáže díky sacímu reflexu uklidnit.
  • Dudlík pomáhá zabránit cucání prstů, což je pak obtížnější odnaučit.
  • Je prokázáno, že používání šidítka snižuje riziko SIDS (syndrom náhlého úmrtí kojence).
  • Dudlík může pomoci i při ublinkávání po jídle při tekuté stravě.
  • Používání dudlíku stimuluje tvorbu slin, čímž neutralizuje hodnoty pH v pusince a tím snižuje tvorbu zubního kazu.

Nevýhody používání dudlíků

  • Čeká vás odnaučování, které také není vždy snadné.
  • Někdy svádí rodiče dát dítěti dudlík pokaždé, když je neklidné, a ne vždy se snaží zjistit důvod.
  • Pro dítě je důležité zkoumat a ochutnávat i další předměty a v případě neustálého používání šidítka je o toto ochuzeno. Poznávání věcí tímto způsobem je pro děti velmi důležité.

Druhy dudlíků

Existuje široká škála dudlíků a je na rodičích a i na dětech, který jim bude vyhovovat. V první řadě je třeba se rozhodnout, zda budete používat dudlík se silikonovou či latexovou (gumovou) savičkou. Latexové savičky méně vydrží a musí se měnit častěji. Jsou měkčí, ale u citlivějších dětí mohou vyvolat alergickou reakci. Silikonové savičky se lépe udržují. Jsou tvrdší, čiré, ale doporučují se používat pouze, než začnou růst první zoubky.

Savičky dále rozdělujeme podle tvaru - anatomické, ortodontické, kulaté atd. Některé dudlíky mají na vnitřní straně náustku kanálky pro odvádění slin. Samozřejmostí jsou různé velikosti podle věku, velké množství značek a vzorů.

Odnaučování dudlíku

Toto období není lehké ani pro dítě ani pro jejich rodiče. Je lepší odnaučit dítě od dudlíku dříve, kdy si ještě tolik nepamatuje. Čím je dítě starší, tím je na něj více fixováno. Doporučuje se začít už tak v šesti měsících. Nejpozději v roce by měl být dudlík používán pouze na spaní, po druhém roce by dítě mělo být bez dudlíku již úplně.

Pokud se vám nepodaří zabavit dudlík ze dne na den, můžete vyzkoušet metodu, kdy ustřihnete špičku savičky a postupně ustříháváte další kousek, až dítě dudlík v puse neudrží. Pokud je dítě už větší, můžete ho zkusit spolu někde vyhodit nebo darovat, popřípadě vyměnit za nějakou hračku apod.Dále je možné potřít savičku něčím, co dítěti nechutná a tím pádem nebude dudlík samo chtít.

Záleží na povaze každého dítěte. Rodič je ten, který musí zvolit metodu co nejméně drastickou pro svého potomka. Hlavní je, pokud už se pro odebrání dudlíku rozhodnete, vydržet a v žádném případě už dítěti nedat nový.

Vliv používání dudlíků na růst zoubků

Dlouhé a časté používání dudlíků může mít za následek větší kazivost zoubků, deformaci čelistí či špatnou výslovnost. Také může způsobovat problémy s ušními infekcemi.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk