Úvod > Děti > Jak na nočník

Jak na nočník

Říkáte si, že už je na čase, aby vaše děťátko chodilo pomaličku bez plenek? Ale kdy a jak s učením na nočník začít? A kdypak se to asi ten váš drobeček naučí? Tak tady je pár osvědčených rad. Pro učení na nočník je potřeba dostatečná zralost dítěte a vaše trpělivost. Ovládání svěračů je veliký pokrok v životě vašeho batolátka. Zrání center v mozku a močového ústrojí, které ovlivňují vyprazdňování močového měchýře, je u každého děťátka individuální a každému to trvá jinak dlouho.

PODMÍNKY K UČENÍ NA NOČNÍK

S učením je dobré začít v době, kdy vás a děťátko nečekají žádné radikální změny, jako například dovolená, stěhování nebo jiná změna prostředí či nemoc. Je nejlepší s tímto nácvikem začít v období pohody. Výborné je období letních měsíců, kdy je teplo a děťátko chodí lehce oblečené a nebo nahé a nemusíte se obávat nachlazení nebo nemoci. Samozřejmě, když už je vaše dítě zralé v zimních měsících, nedá nic jiného dělat a začněte zkoušet nácvik v zimě. Je lepší učit děťátko ve vytopené místnosti. Pakliže máte podlahovou krytinu studenou, dejte pod nočník nějaký kobereček nebo deku, aby děťátko od nožiček neprochladlo.

KDY ZAČÍT UČIT DĚŤÁTKO NA NOČNÍK

Nejlepší pro pochopení principu učení děťátka na nočník je období, kdy dokáže pochopit složitější úkol, jako například donést knížku nebo hračku či jiný předmět konkrétní osobě. Určitě nemá cenu učit děťátko na nočník dříve než v 15 měsících věku. Do té doby se totiž děťátko vyprazdňuje zcela automaticky. Zatím do té doby neumí a není schopno ovládat konečník a močový měchýř. Kdybyste začali dříve, nejspíš by se žádný úspěch nedostavil. U učení by měla probíhat spolupráce s děťátkem a to nebude dříve než bude vaše děťátko dostatečně vyzrálé na tento úkon. Určitě nemá cenu ho nutit k něčemu, z čeho nemá rozum a co nechápe. Vystavujete ho i sebe zbytečnému stresu.

ZAČÍNÁME S NOČNÍKEM

Nejprve svého drobečka s nočníkem řádně seznamte a ukažte mu, jak se na nočníku sedí. Nejlepší je koupit klasický tvar nočníku. Nekupujte žádný nočník zvířátkového či autíčkového tvaru. Děťátko by si ho mohlo plést s hračkou a to není dobře. Nočník by měl být pohodlný a stabilní.

Nočník postavte v bytě na velmi dobře viditelné místo. Například na místo, kde si děťátko nejčastěji hraje, aby ho mělo stále na očích.

Nečekejte, že děťátko začne okamžitě nočník používat. Nejdříve si bude nočník prohlížet. Bude na něj posazovat medvídky, pejska, panenku nebo nějakou oblíbenou hračku. Nenuťte děťátko na nočník, může to mít opačný efekt a bude pak těžší ho to učit. Buďte trpěliví.

Nejdříve zkuste děťátko posazovat na nočník po spaní, po jídle a pití. Většinou se bude snažit ihned vstát, tak ho zkuste zabavit nějakou hračkou nebo hrou. Pokuste se děťátko udržet na nočníku nejlépe asi 5 minut. Delší doba se nedoporučuje. Když děťátko vykoná potřebu, pochvalte ho a třeba pohlaďte. V případě, že se úspěch nedostaví, mu rozhodně nenadávejte. Řekněte mu, že příště se to určitě povede, a zkuste to za nějakou chviličku opět. Zkuste být důslední.

NOČNÍ MOČENÍ

V noci má většinou ještě dvouleté děťátko plenku. Pakliže jí má po několik dní již suchou, zkuste děťátko nechat spát bez plenky. Některé děti zvládnou nácvik v pohodě. Jsou to většinou holčičky, které mohou být už ve dvou letech bez plenek. Jiné děti se v noci počůrávají ještě ve čtyřech letech. Na slamníček si určitě dejte igelitovou podložku, aby se v případě nehody slamníček nepročůral. Noční nehody jsou tolerovány zhruba do 4 až 5 let. Jestliže jsou nějaké problémy, či máte nějaké obavy, poraďte se svým pediatrem. Když se děťátko počůrává ještě v pozdějším věku, navštivte s ním urologa. Občas může noční pomočování souviset s psychickým stresem.

VHODNÉ OBLEČENÍ

Nedávejte děťátku body, ale tričko a tepláčky nebo kalhoty na gumu, aby si je dobře stáhlo a mohlo jít samo na nočník. Dejte mu látkové nebo odvykací pleny, aby zjistilo, že je má mokré.

ZÁVĚR

Určitě nebuďte smutní z toho, že vaše dítě má ještě pleny a jiné už dávno ne. Vaše děťátko je individualita a určitě bude dříve nebo později bez plenek. Tak nezoufejte, na nějakém měsíci přece nesejde.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk