Úvod > Děti > Vývoj dítěte od narození po 1 rok

Vývoj dítěte od narození po 1 rok

Maminky se těší na svá miminka, která 9 měsíců nosí v bříšku. Měsíce se zdají jako věčnost a nemůžou se dočkat. Už se těší, jak si spolu budou hrát, mazlit se spolu a vozit kočárek. A když se konečně očekávané miminko narodí, je během pár měsíců z něho jednoleté děťátko.

Každé miminko je jiné. Každé jinak roste a jinak se chová. Někteří začnou brzy chodit, některým to trvá déle. Někteří brzy mluví a z některých dětí do 2 let musíte páčit každé slovíčko. V tom je určitě to kouzlo, protože, kdyby byli děti stejné, nebylo by to ono.

NOVOROZENEC

Novorozenec hodně času prospí. Vyžaduje jídlo a domlouvá se pláčem. Je to vlastně jeho jediná domluva s rodičem a okolím.

1. MĚSÍC

Miminko má těžkou hlavičku, proto jí ještě nezvedne. Ale dokáže se otočit za světlem. Ruce má v pěstičkách a kope nožičkami, když ho něco vyleká. Začíná rozeznávat chutě. Očičkama rozpozná tmu a světlo. Zatím moc na dálku nevidí, ale ostře se dokáže zadívat na 15 - 25 cm. Dokáže poznat maminku podle mateřského mléka. Také dokáže rozeznat chuť mateřského od umělého mléka. Správně zdravé miminko by mělo přibývat na váze za týden zhruba 200 - 250 g. Během prvního měsíce miminko většinu času prospí.

2. MĚSÍC

Ve druhém měsíci miminko zvedne hlavičku na 5 sekund a rozhlédne se. Často hledá mámu. Začíná si hrát s ručičkami a občas se pousměje. Začíná vnímat své okolí a pozorovat určité předměty třeba nad postýlkou. Dokáže zpozornět a navázat krátkodobý oční kontakt. Také rozezná členy domácnosti od cizích osob. Začíná se dožadovat větší pozornosti. Rádo se chová. Také se umí ozvat, když chce přebalit nebo nakrmit. Miminka mají velice dobře vyvinutý čich, pokud jim něco nevoní, odvrací hlavičku.

Také bude následovat kontrola u vašeho dětského lékaře, kde doktor zjistí, zda je miminko v pořádku nebo jestli jsou někde skryté nějaké zdravotní problémy.

3. MĚSÍC

Začíná pást koníčky, tedy se dokáže opřít o celé předloktí. Dívá se z očí do očí. Prohlíží si ručičky a dává je do pusinky. Ve 3. měsíci se dobře ozvíjí hmat. Nejenže dokáže uchopit samo hračku, ale také ji rádo zkoumá. Má rádo chrastítka, protože vydávají zvuky a jsou hodně barevná. Některé děti začínají rozeznávat určité tváře, např. maminku. A začíná reagovat na zvuky kolem sebe. Je veselé, když vidí maminku a tatínka. Začne se také chodit s miminkem na očkování.

4. MĚSÍC

Zvedne hrudník a začíná se převracet na bok. Prohlíží si ručičky a nožičky, ty zvedá do výšky a hraje si s nimi. Vše strká do pusinky. Nechá se přitáhnout do sedu, ale samo sedět nevydrží. Hračku vezme všemi čtyřmi prsty. Rádo poslouchá zvuky a nebo hračky se zvuky. Má rádo společnost. Není rádo samo. Potřebuje mít dostatek zábavy. Pro jeho psychický a zdravý vývoj potřebuje dostatek lásky a bezpečí.

5. MĚSÍC

Hlavičku začíná mít pevnou a je schopno jí udržet. Začíná zkoušet se překulit z bříška na zádíčka. Na bříšku se udrží být opřený na předloktí. Natahuje se po hračkách. Umí se je přendat z ruky do ruky a sevřít je v dlaních. Rozezná malinké věci od velkých. Chvilinku si vydrží hrát i samo. Začíná pomaličku rozpoznávat maminčin hlas, jestli se maminka zlobí a nebo jestli má radost. Začíná si broukat a dokáže jednoslabičně komunikovat.

6. MĚSÍC

Je čím dál zvědavější a vše důkladně pozoruje. Vše je nové a čím dál zajímavější. Začíná si sahat na kolínka. Začíná se plazit po bříšku. A když jí, tak dokáže sedět s oporou. Kolem 6. až 8. měsíce začíná být hodně závislé na mamince a bojí se okolí. Také se začínají prořezávat první zoubky. Tak je miminko i pěkně protivné, protože ho to bolí. Objevují se i první slůvka (mama, baba). Začíná si nahlas výskat a broukat také tím na sebe upoutává pozornost. Slyší na své jméno.

7. MĚSÍC

Miminko se dokáže už překulit. Jak ze zad na bříško, tak i obráceně. Rádo si hraje z nožičkami. Dává si cizí předměty i do pusinky. Dokáže si samo sednout, i když nevydrží dlouho a ztrácí stabilitu. Nožičky má také pevnější a dokáže na nich stát. Děťátko také začíná používat prsty. Dítě dokáže vidět už stejně dobře jako dospělý člověk. Nejlepší hračky jsou kostičky. Při jídle plácá ručičkami o stůl. I nožičky využívá k rámusu. A pěkně se tomu směje. Je to pro něj velká zábava. Začíná si i hrát s tatínkem. Učí se berany, berany, duc a jiné další lumpárny.

8. MĚSÍC

Začíná objevovat další kousky toho, co už dokáže. Krom plazení po zemi a přitahování si zkouší i kolínka, takže pomalu začíná lézt. Tím začíná zároveň lézt úplně všude. Tady začíná rodičům velká šichta, protože musí být stále ve střehu. Během 8. a 9. měsíce může začít miminko samo sedět. Stále si rádo hraje a miluje legraci. Má rádo knihy hlavně zvukové, některé zvuky může i napodobovat. Nemá rádo nudu a potřebuje pozornost. Jak jí nemá, umí to dát najevo. Všechno potřebuje osahat a nejlépe ochutnat a vcelku mu je jedno, co to je. Komunikuje svojí řečí, ale už mu začínáme čím dál více rozumět. Napodobuje tón hlasu dospělého člověka, který právě mluví. Když na něj zavoláte jménem, slyší vás a otáčí se za vámi.

9. MĚSÍC

Většinou si samo sedne bez pomoci. Udrží pevnou rovnováhu tělíčka. Nožičky začíná mít také pevnější a když mu pomůžeme, udrží se ve stoje s oporou. Pro miminko začíná být vše čím dál zajímavější. Proto musí být rodiče čím dál víc ve střehu. Slova "pálí" jsou někdy jako pouštět je do vzduchu. Zásuvky začínají být také zajímavé. Miminko vše potřebuje prozkoumat a je to pro něj zajímavé. Začíná ukazovat na věci, kterého zajímají. Když mu spadne hračka, začne jí hledat. Dítě začíná velice dobře vnímat i to, co po něm chcete. Je důležité ho pochválit za to, co se nového naučilo nebo co udělalo dobře. Rozhodně děti do ničeho netlačte.

10. MĚSÍC

Děťátko si samo sedne. Dokáže to i z lehu. Je stále zvídavější a také se domáhá svého slova k mluvení. Všechno, co je nahoře a je ještě nevyzkoušené, je potřeba vyzkoušet. Tak se začne přitahovat k nábytku a stoupat. Moc rádo se učí nové a nové věci. Velice rádo si hraje, umí pápá, paci paci, jak je veliké a chce učit další nové. Hraje si na schovávanou a stále více vás napodobuje. Povídání mu jde čím dál lépe. Důležité je na dítě hodně mluvit, protože začíná chápat význam slov. Jelikož začíná chápat a rozumět spousta věcem, tak je potřeba mu stále vysvětlovat. Je to rozumnější než mu udělovat fyzické tresty.

11. MĚSÍC

Lezení je čím dál tím větší legrace. Když vidí, jak ho maminka honí, začíná zrychlovat. Chtělo by stát a velice důsledně se o to snaží. Chytá se nábytku, věcí, mámy, zkrátka všeho, u čeho má nějakou jistotu. Vydrží stát a držet se jen za ručičky. Děťátko dokáže jíst samo. Lžičku snadno uchopí. Je důležité dítě nechat, aby to zkoušelo samo. Ke konci měsíce se déle udrží na nožičkách a někdy mu k držení stačí jedna ručička. První krůčky jsou stále nejisté kymácivé, proto je potřeba být děťátku na blízku. Bude se stávat, že děťátko spadne, hlavně nepanikařit, aby se nezačalo více bát. Musíme mu dát jistotu, že se to naučí. Začíná se učit nové věci, jako kde má očička a nosánek. Je to legrace. Také se začíná pěkně vztekat, když není po jeho. Objevuje svoje . Ovšem moc dobře vnímá pochválení i kárání. Prořezávají se další zoubky a děťátko může začít jíst běžnou stravu, pokud se u něj neobjeví alergie. Strava musí být pestrá a plná vitamínků.

12. MĚSÍC

Už umí spoustu věcí. A také si prosadit svou. Všechno chce zkoušet SAMO. Dobře leze po čtyrech a ve stoje se už docela udrží. Nebo se alespoň cítí jistěji. Začínají tu být i první krůčky. A někdy se to i povede. Některé dětičky už i samy chodí. Chutě už jsou dost prozkoumané, aby vědělo co mu chutná a co ne. Občas je mlsné a vše nejí. Také se tu začínají objevovat první slova, už to není jen brebentění. Děťátko dokáže být velice vytrvalé i vtom, co má zakázané, a moc dobře to ví. Mějte proto velice dobru trpělivost. Někdy udělá i to, o co ho žádáme. Stále potřebuje více a více lásky. Maminka je pro něj velice důležitá. Začíná si vytvářet vztah i k jiným osobám. Děťátko se začíná stydět, ale zároveň si začíná tvořit vztah ke přátelství. Je důležité být s ním ve společnosti dalších dětí, naučit ho půjčovat a dělit se o hračky. Začíná samo jíst a pít. Může jíst stejnou stravu jako rodiče, ale stále platí pozor na koření a slaná jídla. Děťátko má většinou už 4 zoubky. Musíme ho naučit jak se o zoubky pečuje. Můžeme mu podat kousek jablíčka nebo mrkvičky.

Vše strašně uteče a nakonec tu budeme mít skoro samostatné dítě. A jen budeme vzpomínat na ty krásné okamžiky. Využijme každou chvilinku se svými dětičkami. Dokud i oni jsou na nás upnuté.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk