Pro lidský organismus je velmi důležitá voda. Ta je základní a nejvíce zastoupenou složkou v potravě. Je velice nutná pro správnou funkci ledvin i dalších orgánů v těle. Voda pomáhá vyplavovat škodlivé látky z těla a nedostatek vody přináší různé problémy a poruchy méně i více závažné. Špatný nebo nesprávný pitný režim může zapříčinit až dehydrataci a na tu jsou nejcitlivější novorozenci a kojenci. Je velice nutné dbát na pravidelný každodenní přísun tekutin, a to velice bedlivě v teplých letních měsících. U novorozených dětí tvoří tekutiny až 3/4 celkové tělesné hmotnosti, později se tento podíl zmenšuje.
Děťátka, která jsou plně kojena celých šest měsíců, nepotřebují kromě mateřského mléka nic víc. Při začátku kojení má miminko k dispozici přední mléko, které uhasí žízeň, a později zadní hustší a kaloričtější mléko, které miminko vyživuje. Miminku tedy bohatě postačí maminčiny prsy. V létě stačí častěji přikládat. Pakliže maminka chce, může přidat v horkých letních dnes převařenou kojeneckou vodu nebo dětský čaj. Pakliže se přidávají příkrmy, je nutné dávat pozor na to, aby dítě mělo dostatečný přísun tekutin. Když není miminko kojeno, je nutné miminku dávat převařenou vodu nebo neslazený dětský čaj. Miminko si dokáže říct o pití pláčem anebo je velmi neklidné.
Malé děti jsou více náchylné k přehřátí organismu a rodiče si toho mohou všimnout docela pozdě, když už dítěti hrozí nebezpečí a musí se děťátko hospitalizovat v nemocnici. Tam se mu musí podat nitrožilní výživa.
Přísun tekutin je nutné rozdělit do několika denních dávek. Nejvíce tekutin podávejte dopoledne, aby tělo doplnilo ztráty během nočního spánku. Po počítání tekutin počítejte i vodu, co se dává do jídla. S rostoucím věkem a hmotností klesá spotřeba tekutin na kg.
Pozor, sirupy a limonády nejsou pro organismus dětí vhodné. Dále si dávejte pozor při koupi různých minerálek. Některé nejsou vhodné pro děti, mají vyšší obsah iontů. Čtěte pozorně etikety, kde je vše potřebné a důležité napsáno.