Úvod > Děti > Dětské autosedačky

Dětské autosedačky

Ještě před narozením miminka musí rodiče koupit autosedačku do automobilu. Autosedačka by měla být bezpečná a pohodlná. Měla by mít určitý komfort jak pro dítě tak i rodiče, aby měli snadný přístup umístit dítě do autosedačky a aby ho bezpečně připoutali.

Při výběru autosedaček by se měli rodiče zaměřit hlavně na schválené výrobky autosedaček. Schválené autosedačky, které schválila Evropská unie, jsou bezpečné při nárazu a pro dítě pohodlné. Každou sedačku je důležité pozorně při nákupu prohlédnout a vědět o ní co nejvíce. Pokud se nakupuje přes internet, je důležité přečíst si různé reference o výrobku nebo spokojenost lidí.

Základní parametry autosedačky

Dětská autosedačka musí odpovídat hmotnosti dítěte. Také se musí shodovat s automobilem, aby tam dobře pasovala. Dětské autosedačky, by se měli kupovat nové, ne už použité!

Autosedačky, které budete potřebovat

Autosedačky jsou zahrnuté celkem do 3 kategorií.

  • autosedačka pro miminko (vajíčko) je autosedačka pro první rok miminka; tato autosedačka se dává proti směru jízdy
  • autosedačka pro dítě od roku do čtyř let je klasická autosedačka, která se umísťuje ve směru jízdy
  • autosedačka největší je určena pro děti od 4 do 12 let
  • autosedačka univerzální je sedačka na delší dobu (roste s dítětem); ovšem nejsou tak bezpečné

Rozdělení autosedaček podle věku dítěte a jeho hmotnosti

Od narození po 1 rok (0 - 13 kg)

Vajíčková přenosná autosedačka musí umožňovat miminku transport v pololeže. Autosedačka musí být umístěna proti směru jízdy. V případě kolize je tak dítě podepřeno (chráněno) celým tělem. Autosedačka by měla být upevněna na zadní sedadlo automobilu. Pokud se dá vajíčko na přední sedadlo, nesmí být aktivní airbag. Když miminko dosáhne váhy 13 kg, musí se mu koupit nová autosedačka.

Autosedačka od 9 - 18 kg (1 - 4roky)

Klasická autosedačka se umísťuje na zadní sedadlo ve směru jízdy. Na trhu se však objevují o autosedačky proti směru jízdy. Jsou bezpečnější kvůli čelnímu nárazu. Sedačka se upevňuje buď pásy (systém se záchytným tělesem a tříbodový záchytný systém, nebo napevno (systém kalhotových šlí). Tyto autosedačky potřebují více místa. Pokud dáváte děti do těchto sedaček, měly by už umět sami sedět.

Autosedačka 15 - 36 kg (4 - 12 let)

Autosedačka se umísťuje na zadní sedadlo ve směru jízdy. Upevňuje se bud bezpečnostním pásem nebo napevno. Tato autosedačka je bezpečná tehdy, pokud má zadní opěradlo a hlavovou opěrku.

Univerzální sedačky

  • Sedačka 0 - 18 kg (0 - 4 roky): Tento typ sedaček je vhodný pro ty rodiče, kteří nechtějí kupovat dva typy autosedaček. Ovšem nejsou tak bezpečné a kvalitní.
  • Sedačka 9 - 36 kg: Tyto sedačky poskytují minimální ochranu. V testech neuspěla skoro žádná.

Použití autosedačky

Jak autosedačku na sedadlo upevnit

Většina sedaček se upevňuje tříbodovým pásem, který vlastní každý osobní automobil. Některé autosedačky se upevňují napevno, a to díky systému isofix. Vyžadují speciální upevnění. Ovšem to neznamená, že když je autosedačka upevněna napevno, tak to odpovídá 100% ochraně.

Jak autosedačku používat a jakým chybám se vyhnout

Pokud sedačku dáte na místo spolujezdce, musí být vypnutý airbag. Pokud by byl zapnutý, může při nárazu hrozit miminku smrtelné zranění. Když je ale airbag vypnutý a autosedačka je umístěna na místě spolujezdce, tak miminku nezpůsobí taková zranění. Bezpečnostní pás se musí důkladně přetáhnout, aby se sedačka nepohybovala ze strany na stranu. Pevnost sedačky by se měla kontrolovat před každou jízdou. Dítě by mělo být pevně usazené a mělo by mít pevně utažené pásy. Autosedačka by měla pasovat do automobilu. Autosedačku vždy připevňujte podle návodu.

Proč sedačky používat

Od 1. května 2008 se pro každého rodiče povinnost přepravovat dítě při jízdě autem v autosedačce. Při prudkém zabrzdění nebo nárazu je totiž dítě vrženo obrovskou silou vpřed. Dítě by tedy mělo být v autě poutáno, i když jenom někam přejíždíme nebo přeparkováváme. I náraz v malé rychlosti může dítě, které nesedí připoutané v autosedačce, zabít. Z průzkumu vyšlo, že nezajištěné děti umírají v autě sedmkrát častěji než děti zabezpečené v autosedačkách. Dítě při jízdě v autě se nesmí držet v náruči. Při nárazu ho nikdy neudržíte. Autosedačku potřebuje i dítě menší než 150 cm, i když je starší dvanácti let. Pokud je jen připoutané klasickými bezpečnostními pásy, jde mu pás přes krk a při nárazu ho může uškrtit. Děti vyšší než 150 cm se poutají běžným bezpečnostním pásem.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk