Úvod > Děti > Dětská obuv

Dětská obuv

Když se miminko narodí, má skrčené končetiny. Již v porodnici ortoped miminku prohlédne nožičky a vyšetří, zda je vše v pořádku. Po propuštění z nemocnice se asi po 3 měsících miminko zkontroluje a vyšetří znovu. Miminko může mít zcela zdravé nožičky, ale z odstupem času mohou nastat problémy. To však nemusí neznamenat až ve stáří, ale klidně už v předškolním věku dítěte. Už v tak raném věku mají děti problémy s nožičkami a se zády. Hlavní důvod, proč tomu tak je, je nekvalitní obuv. Kvůli nekvalitní obuvi mohou mít děti různé poškození končetin, například vbočené paty, ploché nohy, vbočený palec, kostěné výrůstky, otlaky, puchýře, odřeniny, bradavice, plísně, poškozené nehty atd. Obuv ovlivňuje stav celé dolní končetiny, stav chůze a způsob stání.

STAVBA A RŮST DĚTSKÉ NOHY

Dětská noha velmi rychle roste, jak v délce, tak v šířce. Noha malého dítěte vyroste v průměru za rok o 15 až 18 mm. Noha většího dítěte pak o 8 až 12 mm za rok. Zde je vidět, že malému dítěti za rok koupíte i více bot, protože nožička mu velice rychle roste. Malé dítě má kosti u nožičky dlouho chrupavčité, mohou se tedy rychleji deformovat, a to právě nekvalitní obuví.

DEFORMACE DĚTSKÉ NOHY

Pokud je dítě opravdu malé, nepoví vám, že ho botička tlačí nebo že mu je velká. Dítě necítí bolest ani tlak, někdy z toho má spíše legraci. Vše musíte dobře poznat vy. Dítko vám nesdělí, že mu bota nesedí. U těch větších může nastat situace, že se mu bota velmi líbí a zalže vám. Tady musíte také zasáhnout vy a zjistit, zda je jeho výběr ten správný. Špatná obuv se pozná tak, že je dítěti velká, malá, úzká nebo široká, případně pokud nožička v botě plave. Tím vším se noha dítěte ničí. Deformuje se také, pokud dítě příliš dlouho chodí. Vysoká hmotnost dítěte zatěžuje dolní končetiny. Určitě není dobrá obuv pro malé děti s vysokým podpatkem. Nožičky dětí se deformují i v obuvi jako jsou žabky nebo balerínky. Pokud dítko takové boty vyžaduje, nemělo by v nich být příliš dlouho.

VHODNÁ OBUV PRO DĚTI

Většinou nakupujete očima. Ovšem pokud kupujete obuv pro děti, nehleďte na estetiku. Estetika v tomto případě nehraje hlavní roli. Důležité je, aby dítě mělo obuv kvalitní, ne krásnou. Když vybíráte obuv pro dítě, zaměřte se na tyto požadavky obuvi: délka, šířka, výška, zapínání, tvar špičky, vnitřní vybavení, svršek obuvi a ohebnost obuvi.

Délka obuvi

Obuv pro dětičky nesmí být velká ani malá. Velikost obuvi smí být maximálně o 7 mm větší. Dávejte velký pozor na palec a konec obuvi. Ten nesmí být větší než 15 mm.

Šířka obuvi

Není dobré kupovat dětem takové boty, aby je měly i na příští sezonu. Dnešní děti jsou hodně silné, a proto výrobci dětské obuvi dělají boty na silné nožky. Sehnat botu na štíhlou nohu je někdy problém. Vyzkoušejte jich více a vyberte takovou, která má pevné zapínání a nožka v botě nelítá.

Zapínání obuvi

Zapínání u obuvi musí být pevné. Dobře se sním musí manipulovat nesmí se sekat. Chodidlo v botičce se nesmí v žádném případě pohybovat. Pokud tak není a zapínání se uvolňuje, dochází k otlakům na noze.

Tvar špice

Kvalitní certifikovaná dětská obuv by měla mít kulatou špici. V žádném případě nesmí mít špičatou, potom dochází k deformaci palce u nožky. Kulatá špice poskytne dostatek místa pro prsty a nesmí tlačit. Palec u nožičky musí být v přirozené poloze.

Výška obuvi

Pro dítě, které je ve vývojovém růstu, je nejlepší kotníková obuv. Tato obuv je pevná, a proto nevyvrací patu a kotníky do stran. Bohužel se tato obuv špatně shání, ale na požádání v obuvi se dá objednat.

Vnitřní vybavení

Jelikož má dětská nožička sklon k pocení, musí být obuv vybavena vnitřní stélkou nebo vložkou. Materiál by měl být vybaven velmi savým, prodyšným materiálem. Vnitřní materiál se musí nožičce přizpůsobit. Pro děti do předškolního věku je doporučováno, aby obuv měla vnitřní klínek, a to pro podporu příčné klenby. Nožka je pak v botě dobře umístěna. U došlapu musí být povrch pro lepší nošení měkký. Dítě tak má v botě lepší komfort.

Svršek a podešev

Kvalitní obuv znamená kvalitní výrobní materiál. Musí mít anatomický tvar, prodyšnost, měkkost, absorpci vlhkosti. Musí mít pevné uvazování, například tkaničky, zip nebo suchý zip. Podešev obuvi by měla být pevná, ale zároveň pružná a lehká. Také může mít zvýšenou špici, zabrání se tak okopávání obuvi a déle vydrží.

Ohebnost obuvi

U prstíků musí být obuv nejohebnější. Pokud je v předu obuv příliš tuhá, dítě se dříve při chůzi unaví a bolí ho nožičky. Ovlivní tak pohodlí chůze a zdravý vývoj nejen dolních končetin, ale i zad a páteře. Při výběru obuvi nezapomeňte vyzkoušet ohebnost špičky.

OBUV PRO PRVNÍ KRŮČKY

Tyto botičky (capáčky, ponožky s protiskluzovým povrchem) jsou určeny pro batolata, která se začínají stavět na nožky. Mohou se dát nejen při stání, ale i když dítě leze. Zabrání se tak vyvrácení chodidla. Boty pro batolata musí být z pevného materiálu, ale zároveň musí být velmi lehké. Materiál musí být velmi kvalitní, prodyšný, ohebný. Ovšem to neplatí jen pro capáčky. Jsem se zahrnují i ponožky a punčocháčky. Ty musí být na chodidle pevné, nesmí být velké a batole si po nich nesmí šlapat. Pro bezpečnost se doporučuje protiskluzový povrch.

ZNAČENÍ A VELIKOST OBUVI

Značí se ve francouzské velikosti, viz tabulka v obrázcích pod textem. Obuv dítěti zkoušejte vždy ve stoje. Nikdy ne v sedě. Dítě musí rovně stát a mít nožky rovně vedle sebe. Vždy se měří obě nohy zároveň. Měření obuvi je podle stélky chodidla a připočítat se musí i nadměrek v mm. Takto se měří obuv pro batolata a větší děti. Také se obuv značí písmenky:

  • E - velmi štíhlá noha
  • F - štíhlá noha
  • G - středně štíhlá noha
  • H - široká noha

OBUV OZNAČENA CERTIFIKACÍ A VÝROBNÍM MATERIÁLEM

Obuv musí být povinně označena materiálem, kterým byla vyrobena. U obuvi se značí useň, podvrstvená useň, textilie a ostatní materiál. Každá kvalitní ortopedická obuv pro děti do 3 let musí být označena certifikací. Rodič tak při výběru obuvi zjistí, zda je obuv opravdu kvalitní. Než je certifikát schválen, musí obuv splňovat hygienické a bezpečnostní vlastnosti, ortopedické požadavky. Vše kontroluje, testuje a hodnotí kontrolní komise. Certifikace se dává navrch boty.

OŠETŘENÍ DĚTSKÉ OBUVI

Obuv se ošetřuje vlhkým hadříkem, potom se natře vhodným krémem nebo impregnací. Podrážka obuvi se myje pod tekoucí vodou, drobné nečistoty se mohou odstranit jemným kartáčkem. Mokrá obuv se musí nejdříve vysušit a až potom namazat (nenechávat mokrou, může dojít k plesnivění). Obuv se nesmí prát. K čištění obuvi se nesmí používat rozpouštědlo. Životnost obuvi závisí na tom, jak se sní zachází a jak se ošetřuje.

REKLAMACE OBUVI

U každého prodejce je jiná záruka na vrácení peněz nebo na výměnu obuvi. Než obuv koupíte, vždy jí důkladně vyzkoušejte. Některé obchody neuznávají za reklamaci špatně zvolený typ obuvi, nesprávnou velikost, střih nebo tvar obuvi. Pokud zjistíte vadu na obuvi, nepoužívejte dále a ihned reklamujte. Když se obuv poškodí používáním nebo osobním poškozením, reklamace se neuznává.

CO UDĚLAT PRO ZDRAVÝ VÝVOJ DĚTSKÉ NOŽIČKY

  • S péčí o dětské nožičky začněte co nejdříve, můžete ihned po narození.
  • Děťátko potřebuje pro zdravé nohy dostatek volnosti.
  • Kontrolujte pravidelně obuv, jestli už není dítěti malá. Pokud je dítě malé a roste mu noha rychleji, kupujte mu boty vícekrát za rok. Nožičku vždy důkladně změřte.
  • Dítě musí obuv střídat, na doma má mít bačkory, na ven boty. Nenechávejte dítě celý den v botách, co má na ven. Nožičku nechte odpočinout.
  • Boty pro děti kupujte vždy nové. Není dobré, aby dítě boty dědilo. Každý si jinak botu vytvaruje.
  • Nekupujte boty na tržišti. Kupujte je jen ve specializovaných obchodech, jako jsou lékárny, obuv nebo zdravotní potřeby. Pokud koupíte dítěti levnou obuv kontrolujte jí častěji.
  • Dodržujte hygienu nožiček. Přezouvejte často boty. Myjte nohy, stříhejte nehty. Dávejte dítěti bavlněné ponožky a punčocháče.

ZÁVĚR

Dítě nepotřebuje obuv jako modní doplněk. Obuv musí sloužit pro zdravý růst a vývoj nožiček. Pokud máte nějakou slavnostní příležitost a dítěti chcete dát elegantní obuv, nemělo by v ní být příliš dlouho. Kvalitní obuv není finančně levná záležitost, ale vyplatí se připlatit si a vaše dětičky tak budou mít lepší komfort a zdravé nožky.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk