Plně kojené miminko nepotřebuje nic jiného než mateřské mléko. V tom má vše, co potřebuje, zasytí ho a nemá ani pocit žízně. Tedy kromě období, kdy má miminko průjem nebo se hodně potí, to se musí tekutiny doplnit. Když miminko začnete přikrmovat, je vedle mléka také důležité dostatečné pití. Když se začínají nahrazovat některá kojení příkrmy, obzvlášť tužší stravou s menším obsahem vody, je také potřeba mu doplnit tekutiny. Takhle malé dítě musí mít cca 0,5 litru tekutin denně. Počítá se toho mateřské mléko, kojenecké mléko a ostatní tekutiny (čaj, voda). Výběr vhodné tekutiny je velice důležitý. Na prvním místě je určitě kvalitní kojenecká voda nebo čaj určený k věku dítěte či přírodní džus, ale ten dávejte spíše až tak kolem 1 roku.
To je různé, ale většinou je to kolem 6. měsíce věku dítěte, jelikož v tomto věku si už dítko dokáže držet hrníček samo bez vaší pomoci. Důležité je, zda bylo dítko pouze kojeno, nebo pilo z kojenecké láhve. Dále jsou zde otázky, kolik toho vypilo, zda pilo dostatečně nebo jste do něj museli každou kapku nutit. Opravdu přesný věk, kdy začít učit dítko pít z hrnečku, není. Pokud je ale šikovné a udrží si ho samo, není v tom problém. Ale nesmí brát hrneček jako hračku, musí chápat, že je to zdroj potravy nebo že, když se napije, nebude mít žízeň. Kdykoli se bude chtít, napít má svůj hrneček po ruce a může se napít samo.
Když už nemůžete kojit, nebo chcete jen dát dítku čaj, případně ho dokrmit kojeneckým mlékem a malému drobečkovi je už více jak 6 měsíců, nemusíte mu dávat kojeneckou láhev s dudlíkem, ale můžete ho rovnou učit pít z hrnečku. Je to dokonce i kvůli zoubkům lepší než kojenecká láhev.
U pouze kojeného miminka je důležité se obrnit velkou trpělivostí, protože kojené dítko nechce nic jiného než maminku a její prs. Vše ostatní odmítá. Mámin prs je nejlepší na světě. Nechce nic jiného, proto je dobrého začít kolem 6. měsíce dávat i jinou stravu než je mateřské mléko, a to lžičkou. Tím zjistí, že se může najíst či napít i jinak. Naučit ho pít z hrnečku trvá třeba i týdny. Také je dobré, když se mu to povede, pochválit ho za to. Bude mít radost, že vy máte radost, a bude tak pít dál.
Pokud dítko nebylo kojeno či jen krátce a pilo z kojenecké láhve, je přechod na pití z hrnečku o něco snazší. Je velice dobré mu do něj dát něco, co má rádo, co mu chutná. Pak přechod na hrníček nebude vůbec problém.
Nejlepší je koupit hrneček z umělé hmoty, který je lehký, aby ho dokázalo udržet i plný. Rozhodně musí být barevný nebo s postavičkou, kterou má rádo. Pro začátek je dobré mít hrneček se silikonovou hubičkou (ne dudlík). Pít hned s umělou hubičkou či z brčka pro něj nemusí být snadné. Na to můžete přejít kolem 1 roku věku dítěte. Případně pak už může pít z klasického hrnečku bez hubičky, brčka či něčeho podobného.
V dnešní době je velký výběr v různých hrníčcích, kelímcích a podobně. Mají různý tvar, což pomáhá dítěti snadněji hrníček držet. Existují přímo učící hrnečky, které mají po stranách držadla a jsou nevylévací.
Aby si dítko na hrníček brzy zvyklo, musí ho mít stále na očích. Musí taky pochopit, že to není hračka. Sami před ním pijte z hrnku. Jelikož malé děti jsou jako opičky a vše napodobují, bude se opičit i v tomto. Když si dítko hraje, vezměte prázdný hrneček a dávejte ho spolu s ním třeba plyšové hračce nebo autu. Tím mu ukážete, že hrneček je k pití a ne nahraní.
Pokud dítě nechce hrníček a mermomocí si vynucuje kojeneckou láhev s dudlíkem, klidně mu ji nechte. Jen pozor na to, aby dudlík u láhve necucalo dlouho a třeba i bez pití. Kazí to zoubky.
Malým drobečkům nedáváme rozhodně pít různé ovocné šťávy, džusy a všelijaké sladké pití. Měly by pít kojeneckou vodu, čaj určený k jejich věku nebo džus, ale vždy čerstvý a doma dělaný, který bude samozřejmě zředěný kojeneckou vodou.