Epiziotomie je odborný název pro nástřih hráze. Provádí se proto, aby byl porod usnadněn v případě, že hrozí nebo probíhá ohrožení miminka. Důvodem také bývá ochrana rodičky před poraněním hráze nebo konečníku. Dobře provedená epiziotomie nezpůsobuje vůbec žádnou bolest a provádí se v době, kdy rodička nejvíce tlačí na napjatou hráz, takže o tom skoro ani neví.
Nástřih hráze je po podvázání pupeční šňůry a jejím přestřižení druhý nejběžnější chirurgický zákrok při porodu. U maminek, co rodí poprvé se, se nástřih hráze dělá asi v 60 až 80 % případů. O smyslu tohoto úkonu se neustále diskutuje. Odborníci tvrdí, že provedená epiziotomie, při které dojde k rovnému poranění hráze, je daleko bezpečnější než poranění, při kterém může dojít i k poškození konečníku. Odpůrci naopak říkají pravý opak. Podle jejich tvrzení dochází k větším poporodním bolestem, ochabnutí pánevního svalstva a dále samovolnému úniku moči, a to častěji než u žen, které nástřih hráze nepodstoupily.
Když se objeví hlavička a hrdlo dělohy je co nejvíce roztažené, provede se při kontrakci nástřih hráze. Nejvhodnější okamžik a velikost nástřihu je závislá na zkušenostech porodníka. Nejčastěji se nástřih hráze provádí šikmo z okraje dolní části vnitřních rodidel směrem dolů vpravo nebo vlevo. K tomuto nástřihu se používá skalpel nebo ve větší míře nůžky. Nastřižené místo se okamžitě po narození miminka a vypuzení placenty zašije v lokální anestézii. Stehy jsou šity ve vrstvách, nejdříve se šijí vnitřní a následovně vnější svaly. V dnešní době se používají k šití hráze samovstřebatelné stehy. Tyto stehy se po pěti až šesti dnech rozplynou. Některé nemocnice nebo lékaři nástřih provádí skoro v každém případě. Jiní se snaží nástřih udělat jen opravdu v případech, kdy je to nezbytně nutné. Když se jedná například o porod koncem pánevním, při kterém se musí použít kleště, nebo když žena rodí prvně, a to dvojčata (ty se spíše rodí císařským řezem). Hlavně se však nástřih hráze provádí v případě, že hrozí její poranění. Tento zákrok by měl být vždy individuální. U každé ženy je naprosto odlišná pružnost a poddajnost tkání a stane se, že i žena rodící své první kupříkladu čtyřkilové miminko nástřih nepotřebuje. Jindy se rodí miminko menší a nástřih se udělat musí.
Pakliže jste v očekávání a nechcete rutinní nástřih hráze, řekněte to svému porodníkovi. Rutinní nástřih můžete odmítnout, pakliže nebude opravdu třeba. Je-li ta možnost, najděte si porodníka, který nástřih hráze provádí skutečně jen v nezbytných případech. Hodně maminek o tom neví a vlastně spoléhají na lékařský personál, který v některých procentech udělá epiziotomii, i když není skutečně vůbec potřebná. Je to tedy někdy zcela zbytečný úkon.
Porodní asistentky doporučují, aby se budoucí maminky naučily tzv. Kegelovy cviky. Tyto cviky posilují vaginální svalstvo tak, že se během porodu maximálně uvolní. Při těchto cvicích uvolňujete a napínáte svaly v oblasti vaginy, močové trubice a análního otvoru. Svaly pánevního dna stlačujte a uvolňujte tak, jako když chcete pozastavit močení, a to asi desetkrát až dvacetktrát za sebou nejlépe dvakrát a třikrát denně. Velmi výborná je i masáž hráze a začít můžete zhruba 6 týdnů před porodem. Na tuto masáž vám stačí umyté ruce speciální olej, který je ke koupi v lékárně, ale zcela postačí dětský nebo olivový olej. Radu, jak přesně na to, vám dá porodní asistentka nebo dula. Do masírování můžete zapojit vašeho partnera a budoucího tatínka.
Po porodu a po nástřihu hráze se bude maminka cítit bolavá pár dní a někdy si nebude moct pořádně sednout. Po správně vykonaném nástřihu by se měla rána zahojit celkem brzy, a to asi do 14 dnů a bez následků. Jen občas může dojít k infekci nebo vzniku výhřezu v ráně. Pak se může rána hojit delší dobu, v nějakých případech je nutný i chirurgický zákrok. Nejlepší je ránu po dobu 24 hodin ledovat, střídat teplou a studenou sprchu a na lůžku nechat ránu volnou bez kalhotek. Dejte si pod sebe například přebalovací podložku a nechte ránu větrat. Doma si můžete udělat odvar z řepíku. Hlavně se často a důkladně omývejte, hygiena a čistota je nejdůležitější. Na sezení je dobré si pořídit nafukovací kruh. Existují speciální, ale bohatě vám poslouží obyčejný plovací kruh. Je dobré hodně pít, aby byla moč zředěná a nepálila při močení. Vhodné je v tomto případě močit při sprchování. Ani při stolici není nutné mít strach, stehy to vydrží. Je dobré jíst hodně vlákniny, aby nedošlo k zácpě.