V tradici porodních bab pokračují nejen porodníci a porodní asistentky, ale také duly. Pro mnohé je toto slovo neznámé, u jiného ale toto slovo vyvolává nádherné vzpomínky na velmi intimní a bolestivou záležitost, jako je porod. Duly navazují na skoro zapomenutou tradici porodních bab, tzv. babictví. Duly nemají dlouhou tradici. Bohužel o nich kolují hlavně mezi zdravotníky různé mýty, se kterými se musí duly potýkat.
Dula pochází z řeckého slova doule, což v překladu původně znamenalo služka nebo také otrokyně. V dnešní době je dula speciálně zaškolená žena starající se o ženy v době těhotenství, při porodu, v šestinedělí a v období kojení.
JAK SE STÁT DULOU
V zahraničí, hlavně v USA, je povolání duly naprosto běžnou záležitostí. V některých nemocničních zařízeních jsou duly zaměstnané nebo nemocnice jejich služby a péči zprostředkovávají. V ČR je toto povolání skoro na samém začátku. V roce 2001 vznikla Česká asociace dul. Od roku 2001 bylo vyškoleno spoustu kvalifikovaných dul. Pořádají se kurzy jednou za rok a přijme se maximálně 15 žen, které projdou přísným výběrovým řízením, kde se zjistí, jestli jsou vůbec pro povolání duly vhodné. O kurzy je obrovský zájem, i když cena kurzu není zrovna malá. Částka za kurz se pohybuje zhruba kolem 10 tisíc korun. Délka trvání kurzu je většinou dlouhodobější, obvykle 2,5 roku nebo 3,5 roku. Budoucí duly procházejí náročným školením a získávají znalosti porodní asistentky, lektorky komunikace, legislativy, psycholožky a porodníka. Po absolvování kurzu dostávají duly certifikát.
Kontakt s dulou mívá budoucí maminka většinou delší dobu před porodem. Když si bude přát, může jí dula pomoci s volbou porodnice, porodníka, může s ní docházet na předporodní cvičení. Mohou spolu probrat porodní plán a přání rodičky. Pokud se pro služby duly rozhodnete, je dobré jí kontaktovat minimálně 14 dní před plánovaným termínem porodu. Měla by se s budoucí maminkou setkat nejlépe třikrát, aby se s maminkou lépe seznámila. Je to dobré i pro maminku, aby věděla, zda je jí dula sympatická a bude její asistence u porodu příznivá či nikoli. Také je dobré si zjistit reference od jiných rodiček. Před porodem by měla být dula k dispozici 24 hodin. Stačí ji zavolat při prvním pocitu, že už se porod chystá. Dula se dostaví k mamince domů a je s ní až do porodu.
Hlavní pracovní náplní duly není poskytovat zdravotnickou službu. Hodně lidí si myslí, že ano, ale není tomu tak. Dula se neplete do práce odborníků. Dula nemůže nahradit práci porodníků ani sester na sále. Dula s nimi jen spolupracuje a hlavně je pro budoucí maminku psychickou oporou. Snaží se jí podporovat, aby se necítila mezi cizími lidmi v cizím prostředí sama. Dula jí dává různé informace, které se týkají těhotenství, porodu a období po porodu - šestinedělí. Dula radí rodičce s dýcháním a uvolněním napětí při kontrakcích. Dula je při porodu takovou společnicí či zástupcem přítele či manžela rodičky. Dula respektuje přání rodičky a rozhodně jí nenutí snášet porod bez utišujících prostředků. Pakliže se budoucí maminka rozhodne rodit bez těchto prostředků, snaží se jí ulevit bolesti například masáží nebo jí zvolí úlevovou polohu atd. Kdyby náhodou došlo k nějakým komplikacím, uklidní maminku a nechá pracovat odborný personál.
Duly bývají většinou již matky a z vlastní zkušenosti znají porod, tudíž dokáží ovlivnit chování rodičky u porodu. Určitě by se v porodnici měla dát informace, že dula bude u porodu přítomná, aby se mohl personál připravit na to, že tam kromě maminky bude i jiná osoba.
Když budete chtít mít u porodu kromě duly také otce dítěte, je to zajisté možné. Určitě ale o této situaci zpravte personál, aby s tím všichni počítali. Dula v tomto případě bude oporou i podporou pro oba rodiče. Dula je schopna otce usměrnit a tím může být své partnerce sám větší citovou oporou.
Služby duly nejsou hrazené pojišťovnou. Rodičky si je hradí z vlastní kapsy. Je dobré se tedy předem domluvit na finančních podmínkách.