Úvod > Těhotenství > Klasický porod

Klasický porod

Každá žena určitě o porodu slyšela, četla nebo jej viděla a určitě si něco představovala. Určitě se chcete na tento velký okamžik ve svém životě pečlivě připravit, ale vše může být jinak, než si můžete přečíst v knihách či brožurkách. Nikdo dopředu neví ani vám neřekne, jak bude porod probíhat.

Klasický porod probíhá v nemocnici - porodnici a u porodu asistují sestry a lékaři porodníci. Během porodu lékařský personál hlídá rodičku a dítě a rozhoduje o postupech porodu.

PŘÍJEM DO PORODNICE

Budoucí maminka by měla mít připravenou těhotenskou průkazku, kde má veškeré údaje o průběhu těhotenství. Dále by s sebou měla mít občanský průkaz a věci do porodnice. Budoucí mamince udělá lékařský personál veškerá nutná vyšetření.

  • změří teplotu
  • změří pulz
  • změří krevní tlak
  • vyšetří moč
  • natočí vstupní kardiotokografický záznam srdíčka miminka
  • udělají zevní a vnitřní porodnické vyšetření ultrazvukem

JAK PROBÍHÁ PŘÍPRAVA TĚSNĚ PŘED PORODEM

Do přípravy se počítá oholení rodidel v místech případného nástřihu hráze. Vyprázdní se konečník klystýrem (nebo existuje Yal gel). Budoucí maminka se osprchuje. Holení a klystýr může rodička odmítnout.

Pakliže je prvorodička více otevřená a vypadá to na rychlejší porod, tak lékář doporučí jen zkrácenou přípravu nebo žádnou.

ZAČÍNÁ POROD

První doba porodní

První dobou porodní je otevírání. Porod probíhá většinou vleže na lůžku na porodním sále a začíná od chvíle, kdy se děloha začíná pravidelně stahovat (to jsou tzv. stahy) a začínají se otevírat porodní cesty. Doba mezi stahy se postupně zkracuje a délka stahů (kontrakce) se prodlužuje - zesiluje. Přesné časové rozmezí je u každé rodičky jiné. První porodní doba u prvorodičky trvá asi 10 až 12 hodin. U vícerodiček je doba kratší, například 6 až 8 hodin.

Může dojít k prasknutí vaku blan a odtoku plodové vody. Nejpozději se tak stane v druhé době porodní. Občas je vak protržen porodníkem.

Kontrakce jsou v závěru po 2 až 3 minutách. Děložní branka se postupně otevírá (asi až na 10 cm) A hlavička vstupuje do malé pánve.

Personál pravidelně maminku kontroluje a monitoruje stav plodu. Při klasickém porodu se natáčí každé 2 hodiny dvacetiminutový záznam. Maminka se v této době může volně pohybovat, nemusí ležet na lůžku. Může si číst, poslouchat muziku nebo si povídat s partnerem, pakliže je přítomen u porodu.

Druhá doba porodní

Druhou dobou porodní je tzv. vypuzování. Začíná otevřením děložní branky a končí porodem miminka. Maminka má silné děložní stahy a velké nucení na tlačení. Hlavička by měla být tak, aby miminko směřovalo čelem k hrázi. Miminko prochází porodním kanálem, který je tvořen pánevními kostmi, dolní části dělohy a pochvou. Tato fáze trvá u každé rodičky jinak dlouho. U maminky která rodí své první děťátko, by to nemělo trvat déle než hodinu. Při epidurální analgezii 1 1/2 hodiny. U maminky, která již rodila 20 až 30 minut. Miminko je vypuzováno děložními stahy a na konci i vědomým tlačením maminky. Stahy jsou častější, silnější a dlouhodobější. V některých případech je nutné provést nástřih (epiziotomii). Nástřihem hráze se uvolní napětí, které je způsobené rodící se hlavičkou, a snižuje se tak riziko poranění hlubších tkání. Pakliže je miminko v poloze záhlavím, dochází nejdříve k porodu hlavičky, dále ramínek a zbytku tělíčka. Pakliže je miminko v poloze koncem pánevním, jde ven nejdříve zadeček a nožičky.

Okamžitě po porodu dostává maminka svoje miminko na hrudník. Je to kvůli navázání prvního kontaktu. Krátce po porodu je miminko vyšetřeno pediatrem, posléze je zabaleno do zavinovačky a předáno šťastné mamince k prsu.

Třetí doba porodní

Třetí dobou porodní se rozumí porod placenty. Placenta se odloučí a vypudí z těla maminky několika slabšími kontrakcemi. Lékař maminku popřípadě ošetří a zašije. Maminka je dvě hodiny na porodním lůžku pod stálou kontrolou. Poté je maminka i s děťátkem přemístěná na oddělení šestinedělí.

Pakliže nejsou žádné komplikace, bývá maminka s miminkem v porodnici 3 až 5 dní.

Další informace

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk