Úvod > Těhotenství > Pohybové aktivity v těhotenství

Pohybové aktivity v těhotenství

Těhotenství není žádná nemoc, takže lze provozovat některé sporty, ale samozřejmě s ohledem na individuální stav. Při sportovních aktivitách během těhotenství nejde vůbec o zvyšování výkonnosti, ale jde především o udržení přijatelné kondice organismu. Tím se myslí nejen kondice po fyzické stránce, ale jde také hlavně o tu psychickou stránku, která je velmi důležitá. Při provozování fyzické aktivity je vhodné se poradit s gynekologem, který schopen nejlépe posoudit vhodnost zátěže pro organismus. Správný způsob cvičení pomáhá k úspěšnému zvládnutí zátěže organismu během těhotenství a zvláště po porodu je dobrou cestou, jak se vrátit k původní tělesné proporci.

ZÁSADY PŘI PROVOZOVÁNÍ SPORTU V TĚHOTENSTVÍ

  • Jednou z důležitých zásad je neprovozovat nový sport, ale spíše pokračovat v již provozovaném sportu s nižší intenzitou.
  • Neměly by být opomíjeny také pravidelné přestávky. Je nutné dodržovat pitný režim a necvičit až do velké únavy a vyčerpání.
  • Sportovní aktivity by neměly způsobit oběhové selhání s projevem popisovaným jako černo před očima nebo mdloby.
  • Doporučované jsou sporty, při kterých se zapojí do činnosti velké svalové skupiny.
  • Nesmí se provozovat cvičení, při kterém se zvyšuje nitrobřišní tlak, a cviky spojené se zadržováním dechu.

Cvičení v těhotenství se obvykle rozděluje do skupin podle stupně těhotenství. V prvním trimestru je možné provozovat více cviků vzhledem k malému objemu bříška. Nevhodné jsou cviky se skoky, výpady a rychlý běh. Na druhou stranu lze cvičit ve stoje, v sedu, v kleku, v lehu. Nevadí ani cviky v poloze na břiše.

Druhý trimestr se spojen se zvětšováním objemu břicha, a tak se nedoporučují cviky, které vyžadují polohu v leže na břiše nebo někdy i v leže na zádech. Většinou se ale problémy v leže na zádech neobjevují.

Ve třetím trimestru se cviky zaměřují k přípravě na porod. Jedná se o nacvičování dýchání pro jednotlivé porodní doby a také automasáž v křížových oblastech, podbřišku a lýtek.

PŘÍKLADY NĚKTERÝCH AKTIVIT

Aerobik ve snížené intenzitě

Vhodné je například cvičení s malými a velkými míči. Mezi nevhodné způsoby aerobiku patří cvičení s poskoky nebo cvičení s vysokou intenzitou, high aerobik, dance aerobik, kickbox aerobik.

Jízda na kole a rotopedu

Vhodnou formou je jízda pomalejším tempem. Je třeba při jízdě na kole brát v úvahu nebezpeční pádu, vdechování výfukových plynů. Vhodné jsou proto trasy v parcích, po cyklistických stezkách, v mírném terénu. Při jízdě na rotopedu zmíněné nebezpeční nehrozí. Důležité je správně regulovat zátěž a mít dostatek čerstvého vzduchu.

Gravidjóga

Gravidjóga je jeden z druhů jógy. Jedná se o fyzickou aktivitu, která se odlišuje od všech ostatních tím, že se zaměřuje na soulad tělesné a duševní stránky celého organismu. Pohyby jsou prováděny pomalým tempem, aby člověk mohl vnímat působení cviků a uvědomit si zaměření na svaly. Gravidjógu lze provozovat v podstatě kdykoli v průběhu těhotenství. Cvičení je možné provádět kdykoli během dne, důležitá je však pravidelnost. Gravidjóga působí příznivě na změny během těhotenství a je to také zároveň prevence na nejrůznější obtíže, například křečové žíly, potíže trávicího ústrojí, deprese, stres atd.

Plavání

Plavání je vhodné během celé doby těhotenství až do 38. týdne. Plavání je velmi oblíbenou a rozšířenou činností. Voda blahodárně působí na celý organismus, přináší pocit lehkosti, volnosti a úlevy, zlepšuje odolnost a kondici. Plavání umožňuje rovnoměrné zatížení svalů v celém těle. Voda odlehčuje přetěžování páteře a kloubů. Plavání také pomáhá k lepšímu dýchání. Plavání vyvolává pocit klidu a vyrovnanosti. Plavání umožňuje zatížení svalů na celém těle rovnoměrně. Jediný problém, který se může objevit, je čistota a teplota vody. Ve veřejných zařízeních určených pro plavání se objevuje zvýšené riziko infekcí, a proto je bezpodmínečně nutné dodržovat hygienu. Těhotné ženy jsou více náchylné ke gynekologickým zánětům, které se rychleji šíří.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk