Úvod > Těhotenství > První příznaky těhotenství

První příznaky těhotenství

Nedostala jste menstruaci? Máte poslední dobou zvýšenou chuť k jídlu a věcem, které normálně nejíte? Tyto příznaky by vám měly pomoci ke kroku koupit si těhotenský test a dozvědět se tak důvod, proč se tyto změny dějí. Pokud na kouzelném proužku těhotenského testu uvidíte 2 čárky, ještě si z toho nedělejte hlavu, vůbec to nemusí nic znamenat. Ale také tuto skutečnost neberte na lehkou váhu. Ihned zavolejte svému gynekologovi a požádejte ho o vyšetření. Po tomto vyšetření již budete přesně vědět, jestli těhotná jste nebo ne. V případě, že těhotná jste, je dobré znát příznaky, které vaše těhotenství mohou doprovázet.

Obvyklé příznaky těhotenství

Mezi méně časté příznaky těhotenství patří

  • Lesklé oči s rozšířenými zorničkami
  • Divná chuť v ústech
  • Neobvyklé chutě na absurdní věci jako je hlína či písek
  • Pocity na omdlení při trochu větší námaze nebo při procházce ve velkém teple.

Jaké jsou však ty častější? Zde je několik z nich.

Zvětšená či neukojitelná chuť k jídlu

Neukojitelná chuť k jídlu bývá velmi trvalá a pro některé těhotné také velice otravná. Obvykle se vyskytuje během celého dne. Při ní jí těhotná naprosto vše, co jí padne do oka. Od výživného ovoce, přes ledovou zmrzlinu až k tučným jídlům, která by v žádném případě neměla jíst ve velkém množství.

Nateklá a bolestivá prsa

Těhotné ženy pociťují změny na svých prsou, hlavně jejich zvětšení, citlivost na dotek a vzrůst bradavek a dvorců. Péče o bradavky v těhotenství je velmi důležitá. Nesmí se zanedbávat, protože při mnohdy velmi rychlém a velkém zvětšení se mohou objevit žilky, které po porodu mohou způsobovat velmi nepříjemnou bolest. Proto se doporučuje mazat si prsa speciálně určenými krémy pro jejich elastičnosti.

Jednorázová ale častá pichlavá bolest v podbřišku

Píchání je sice velmi krátké, jelikož trvá přibližně 1 minutu, ale během této doby je žena naprosto ochromena něco dělat. Nejlepší metodou, jak toto píchání přetrpět, je pohodlně si lehnout a pichlavé místo si zlehka masírovat.

Neklesající bazální teplota

Neklesající bazální teplota je velmi důležitá z hlediska údržby začínajícího plodu. Při větší či nižší teplotě by mohl plod umřít nebo projít nějakou deformací.

Bolesti hlavy

V období těhotenství jsou daleko silnější než při migréně, a to proto, že na organismus těhotné ženy je vyvíjen daleko větší nátlak než když žena není těhotná. Proto se těhotným ženám doporučuje trochu zmírnit svůj klasický den. Tím je myšleno to, aby v domácnosti nedělaly všechno ony, ale také nechaly některé věci pro své partnery.

Bolest všech kloubů

Bolesti kloubů jsou nepříjemné pro všechny lidi. V případě těhotné ženy mohou signalizovat i nějaké další problémy, jako je například nedostatek vápníku nebo nadměrná fyzická zátěž. Proto by těhotná měla zmírnit své denní tempo, omezit velké a namáhavé procházky. Nedoporučuje se také nošení těžkých nákupů a jakákoliv práce ve výškách. Tedy například i mytí oken či věšení záclon.

Ranní či celodenní nevolnosti

Nevolnosti nemusí mít těhotná žena pouze po ránu, ale klidně také během celého dne. Jsou vyvolávány především velmi silným aromatem, jako jsou například pánská kolínská nebo zápach vznikající v kuchyni při vaření.

Náladovost, plačtivost

Díky hormonální změně v těhotenství se z těhotné stává něco jako stroj na slzy. Dokáže ji rozbrečet sebemenší smutná i šťastná událost. Avšak pozor na velmi časté střídání nálad. Stresovými až agresivními náladami nikomu nepomůže, dokonce naopak může ublížit vztahu nebo svému očekávanému miminku.

Výtok a neobvyklé pobolívání břicha

Výtok zaznamená nejvíce těhotných žen. Většina z nich díky výtoku, který má bílé zbarvení a je hustší konzistence, má strach, že je něco v nepořádku, a domnívá se, že se jedná o nějakou nemoc či infekci. Tento výtok však prezentuje pouze rané těhotenství, takže není nutný žádný strach. Pro lepší náladu je přesto vhodné nechat se vyšetřit lékařem. Výtok by neměl zapáchat a měl by být světlé barvy bez příměsi krve.

Diagnostika těhotenským testem

Pokud si tuto otázku pokládáte, protože se delší dobu nedostavila menstruace, řešení je jednoduché. V dnešní moderní době se v lékárnách nebo ve specializovaných drogériích setkáte s velkým až skoro nepřehledným množstvím těhotenských testů. Tyto testy si můžete zakoupit v ceně od 20 Kč do 200 Kč.

Proč se prodávají těhotenské testy v takovém cenovém rozdílu? Jak drahý test tedy použít? Toto jsou poněkud složitější otázky, než se zdá. Záleží na typu ženy a jejímu celkovému stylu nakupování. Pokud je těhotná žena zvyklá nakupovat jen ty nejlepší a nejdražší potraviny, protože si myslí, že jsou nejkvalitnější, pravděpodobně si koupí i dražší těhotenský test. Avšak velmi spolehlivé těhotenské testy se dají pořídit již okolo 50 Kč. Těhotenské testy dražší kategorie mají pouze jednu jedinou výhodu. Dokáží daleko přesněji odhadnout míru hCG v moči, jsou citlivější. Tuto výhodu však žena využije jen v případě, že chce použít těhotenský test co nejdříve.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk