Úvod > Těhotenství > Těhotenské neduhy

Těhotenské neduhy

Většinu žen trápí v těhotenství nějaké obtíže, které většinou nejsou nebezpečné a k jinému stavu patří. Bývají však hodně nepříjemné a dokáží budoucí mamince znepříjemnit období čekání na miminko. Možná uvítáte nějaké rady, jak se těmto obtížím vyhnout nebo je alespoň trošičku zmírnit. Tady je pár rad, jak na tyto potíže vyzrát.

NEVOLNOST

Nevolnost vás může potkat nejen ráno, ale i v jakékoliv denní i noční hodině. Většinou se nejedná o nic vážného. V nejvíce případech tyto potíže přestanou po prvním trimestru. Jestliže hodně zvracíte, může vám váš gynekolog předepsat čípky proti nevolnosti (Torecan). Občas se stane, že je zvracení hodně časté až natolik, že budoucí maminka nepřibírá ba naopak hubne. V tom případě je lepší být hospitalizována v nemocnici, kde je těhotná i plod pod lékařským dozorem.

Jak zvládnout nevolnost

Jezte pravidelně a spíše menší dávky jídel. Pijte hodně tekutin. Jestli zvracíte ráno, tak si připravte k posteli suchary nebo sušenky a snězte je hned, jakmile se probudíte. Výborný je zázvor. Dělejte si zázvorový čaj nebo pijte zázvorovou šťávu či limonádu. Také se vyrábějí výborné zázvorové sušenky. Paliže máte nepřekonatelný pocit na zvracení, posaďte se, předkloňte hlavu a dejte jí mezi kolena. Mělo by se vám ulevit.

PÁLENÍ ŽÁHY

Pálení žáhy se projevují pálivými a bolestivými potížemi v okolí hrudní kosti, které bývají spíše ke konci těhotenství. Způsobuje je tlak dělohy na orgány v břiše. Žaludek je tak vytlačen ze své normální polohy. Pálení žáhy je způsobeno zpětným prouděním kyselých žaludečních šťáv.

Jak zvládnout pálení žáhy

Jezte méně, zato častěji. Po jídle použijte prostředek na snížení kyselosti žaludečních šťáv (antacida). Můžete použít Anacid, Gastrogel nebo obyčejnou jedlou sodu. Tyto přípravky neohrozí plod, ale můžete to pro jistotu zkonzultovat s lékařem. Dále je k dostání v lékárnách homeopatický lék Gastrocynesine, který je volně prodejný. Dávejte si pozor na kořeněná, mastná a tučná jídla. Raději jejich konzumaci omezte nebo je úplně vynechte. Nejezte před spaním. Spěte s dostatečně podloženou hlavou.

KŘEČOVÉ ŽÍLY

Tyto problémy vás mohou potrápit v druhé polovině a na konci těhotenství. Většinou se objevují, když výrazně přiberete nebo ke křečovým žilám máte dědičné sklony. Po porodu se většinou stáhnou, ale zcela nezmizí.

Jak zvládnout křečové žíly

Snažte se dlouho nestát a procvičujte cviky na nohy. Je dobré nosit podpůrné punčochy. Váš gynekolog vám je může předepsat a částečně by je měla hradit pojišťovna. Dále existuje lék Detralex, který je velmi bezpečný, ale je pouze na předpis.

ZÁCPA A NADÝMÁNÍ

V těhotenství je naprosto běžné, že je stolice tuhá nebo trpí budoucí maminka zácpou. Progesteron je těhotenský hormon zpomalující činnost střev, který také zadržuje vodu v těle. Takže díky tomu vám může již v prvních týdnech těhotenství připadat, že máte velice velké břicho. Zácpě byste měla předcházet, aby se předešlo dráždění dělohy.

Jak zvládnout zácpu a nadýmání

Jezte hodně vlákniny - ovoce a zeleninu. Výborné jsou celozrnné výrobky. Dále jsou na zácpu dobré sušené švestky a kompoty. Jezte málo, ale často a při jídle nespěchejte. Velice dobrý je pohyb, který pomáhá rozproudit střeva. Hodně pijte. Pomáhá vypít po ránu nalačno pohár vlažné vody. Pokud zácpa trvá příliš dlouho, poraďte se s lékařem, poradí vám nějaké přírodní projímadlo.

HEMOROIDY

Jedná se o křečové žíly, vytvářející se v oblasti konečníku. Většinou se objevují v posledním trimestru. Hemoroidy vznikají tlakem zvětšující se dělohy na velké krevní cévy a při porodu, když rodička tlačí. Po porodu většinou zmizí. Někdy však krvácejí a jsou bolestivé.

Jak zvládnout hemoroidy

Hodně se pohybujte. Vhodné je jít každý den na procházku nebo si jděte zaplavat. Pijte neslazené nápoje. Spěte na boku, tím snižujete tlak na konečník. Posilujte svaly dna pánevního.

Pakliže již hemoroidy máte, jsou dobré teplé sedací koupele. Můžete přidat odvar z dubové kůry nebo požádat lékaře, aby vám předepsal speciální mast nebo čípky. Pomáhají i studené obklady, například sáček s ledem. Po každé stolici se důkladně omyjte.

BOLESTI ZAD A PÁNVE

Tyto bolesti souvisí se zvětšováním se bříška a váhy budoucí maminky. Dále i rostoucí děloha oslabuje břišní svaly a tlačí na dolní část páteře. Na konci těhotenství (v posledním trimestru), kdy se tělo připravuje na porod a začíná se rozestupovat pánev, můžete cítit velké bolesti hlavně při delší chůzi.

Jak zvládnout bolesti zad a pánve

Noste boty s nízkým podpatkem, nejlépe zdravotní. Spěte na boku pod záda si dejte polštáře a ležte pokud možno na pevné matraci.

Nenoste nic těžkého, ani nákupy nebo starší děťátko. Vhodné je si dopřát masáž bolavých míst. Když jsou bolesti velmi silné, tak si můžete nechat od lékaře předepsat rehabilitace.

OTOKY KONČETIN

Způsobuje to tekutina, která je nahromaděná v nohách. Je to naprosto normální a postihuje to každou těhotnou ženu. Nejvíce na konci dne a v teplém počasí vám mohou otékat prsty na rukou a kotníky. Otok, který nemizí, je většinou předzvěstí vážného onemocnění tzv. preeklampsie.

Jak zvládnout otoky

Omezte slaná jídla. Nenoste prstýnky ani těsný oděv nebo obuv. Pořidte si podpůrné punčochy a dlouho nestůjte. Dopřejte si častější odpočinek s nohama ve zvýšené poloze.

STRESOVÁ INKONTINENCE

Je nejčastější na konci těhotenství a také v šestinedělí. Je způsobena velkým tlakem zvětšené dělohy na močový měchýř. Po porodu se většinou tento problém upraví.

Jak zvládnout stresovou inkontinenci

Procvičujte svaly pánevního dna. Může se jednat o infekci močových cest, tak raději informujte svého lékaři a on vám doporučí léčbu.

SHRNUTÍ

První trimestr

  • nevolnost, pocit na zvracení
  • únava, malátnost, spavost
  • citlivé či bolestivé prsy
  • tlaky v podbřišku
  • změny nálady

Druhý trimestr

  • zácpa
  • nucení na zvracení - většinou však přejde

Třetí trimestr

  • časté močení - nejvíce v noci
  • zácpa
  • tvorba strií
  • pálení žáhy a tlaky na žaludek
  • otoky - nejvíce kotníků a prstů na rukou
  • tvorba těhotenských kožních skvrn na obličeji a břiše
  • zhoršování kvality vlasů a pleti - může však dojít i ke zlepšení
© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk