Úvod > Těhotenství > Výběr porodnice

Výběr porodnice

Nastávající rodiče jistě řeší, kde se jejich miminko narodí. Je dobré o tom přemýšlet dopředu a porodnici předem navštívit, prohlédnout si sály, pokud je to možné, a informovat se o možných způsobech porodu. Určitě si před návštěvou všechny své dotazy raději sepište a zeptejte se přímo na místě. Zde je několik kritérií, podle kterých je možné porodnici zvolit.

Vzdálenost porodnice

Vzdálenost určitě nemusí být hlavním kritériem, pokud se máte i do vzdálenější porodnice jak dostat a pokud máte v okolí porodnic více. V případě, že by pro vás byl problém dojet do vzdálenější, nebudete si moci vybírat podle ostatních informací. I přesto je ale dobré tuto porodnici navštívit, abyste předem věděla, jak to tam chodí a co máte očekávat.

Kvalita porodnické a novorozenecké péče

Kvalita péče je jistě jeden z důležitých bodů, podle kterých porodnici vybrat. Je dobré se informovat, zda vám miminko podají hned na sále ještě před odstřižením pupeční šňůry, popř. ihned po přestřižení. Stále jsou ještě porodnice, kde se toto nedělá. Položení čerstvě narozeného miminka na břicho matky může velmi pomoci k jeho uklidnění. Po omytí, zvážení a prvních nutných ošetřeních může být miminko buď odneseno na prohřátí, nebo ponecháno u vás. To také záleží na zvyklostech porodnice.

Vybavenost porodních sálů

Porodnice nabízejí různé pomůcky, které můžou ženě ulevit ve druhé době porodní, např. relaxační vanu, sedací balóny, sprchu, porodní židle, žíněnky, porodní křeslo, apod. Také většina porodních boxů má už připojené samostatné sociální zařízení.

Dostupnost nadstandardních pokojů

Pokud nejdete rodit plánovaně, což je např. při vyvolávaném porodu nebo při plánovaném císařském řezu, není bohužel možné si předem rezervovat nadstandardní pokoj. Proto je dobré se předem informovat o jejich počtu, dostupnosti a v neposlední řadě také o ceně a výhodách, které tato služba umožňuje. Tyto pokoje by měly mít vlastní sociální zařízení a televizi. Většinou vám také nosí jídlo na pokoj. Dále by měla existovat možnost za příplatek mít s sebou v porodnici i další osobu, např. manžela či přítele.

Možnost přítomnosti otce u porodu

V dnešní době je už normální, že bývají u porodu také tatínkové, popř. jiná rodičce blízká osoba. Proto se opět předem informujte, zda toto respektují, kolik se za přítomnost další osoby platí nebo zda jsou nějaká omezení. Také se zeptejte na možnost přestřižení pupeční šňůry, pokud o to tatínek stojí.

Pořádání předporodních kurzů

Kurzy většinou pořádají samy porodnice, ale můžete si najít i nějaký mimo toto zařízení. Tyto kurzy nejsou v žádném případě povinné, ale můžou rodičku připravit jak na samotný porod, tak na následující šestinedělí či péči o novorozence.

Snaha vyjít vstříc přání rodičky

Je dobré si zjistit, zda je porodnice ochotná akceptovat váš porodní plán, pokud jste si ho během těhotenství sepsala. Samozřejmě nesmí ohrožovat život matky či novorozence. Jinak může obsahovat spoustu informací, které byste ráda při svém porodu měla zaručené, např. přítomnost další osoby během porodu, poloha při porodu, holení, klystýr, pomůcky, které si chcete přinést s sebou, a spousta dalších věcí.

Možnosti porodu a příprava na porod

Pokud si přejete jiný způsob porodu než klasický, např. do vody, v kleče apod., určitě se na tuto možnost také ptejte předem. Ne všechny porodnice jsou na tyto způsoby vybavené. Je dobré také vědět, zda dostanete v porodnici klystýr nebo Yal gel a zda provádí holení, nebo je lepší se připravit už doma.

Zda je miminko po porodu na pokoji s matkou

Toto je jistě důležitá informace pro každou maminku. Ve většině porodnic bývají už miminka umístěna na pokoji s maminkami, tzv. rooming-in. Avšak stále ještě existují výjimky. Pokud to zdravotní stav dovoluje, je určitě mnohem lepší, pokud má maminka s novorozencem možnost kontaktu ihned po narození. Podle výzkumů se v prvních 12 hodinách po porodu budují důležité emocionální vazby mezi maminkou a dítětem.

Délka pobytu v porodnici

Tato doba může být také v každé porodnici různá. Většinou se v případě bezproblémového porodu jedná o 3 až 5 dnů. Tato doba se může prodloužit dle zdravotního stavu jak maminky, tak především miminka, např. pokud má silnou novorozeneckou žloutenku nebo pokud nepřibývá na váze.

Možnosti návštěv

Určitě je dobré se předem informovat o možnosti návštěv, zda jsou pouze určité návštěvní hodiny nebo zda jsou možné návštěvy kdykoli během dne. Také je dobré vědět, zda může návštěva za vámi na pokoj nebo je možné jít pouze na chodbu, kam není úplně vhodné brát s sebou novorozence.

Jaké potřeby dostanete a co je třeba si přinést s sebou

Každá porodnice poskytuje jiné potřeby jak pro maminky, tak pro miminka. Někde jsou k dispozici plenky, poporodní vložky, noční košile, oblečení a kosmetika pro miminko, někde ne. Určitě si vyžádejte seznam věcí, které je potřeba si přinést s sebou.

Hodnocení porodnice dalšími pacientkami

Je dobré se také podívat na zkušenosti a hodnocení dalších rodiček, které daným zařízením prošly. I když názory jsou hodně subjektivní, přece jen vám mohou pomoci při rozhodování.

Závěr

Toto se samozřejmě týká porodů, u kterých nejsou předpokládané komplikace. Pokud se předem ví, že miminko nebo maminka bude potřebovat ze zdravotních důvodů zvýšenou péči, určitě vás lékař odešle na specializované pracoviště.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk