Úvod > Horoskop > Čínská znamení - Drak

Čínská znamení - Drak

Nejznámějším prvkem čínské astrologie je stejně jako u klasického znamení zvěrokruhu 12 znamení. Avšak Číňané užívají ještě šedesátiletý cyklus, který je tvořen kombinací dvanácti Pozemských větví a deseti Nebeských kmenů. Spárováním těchto prvků vzniká 60 různých kombinací, které označují jednotlivé roky cyklu. Lunární kalendář se na rozdíl od toho západního, který se počítá dle oběhu Země kolem Slunce, stanovuje podle měsíčních fází. Základní typy energie reprezentuje 5 prvků: voda, dřevo, země, oheň a kov.

Základní charakteristika se vztahuje na všechny zrozence v daném znamení. Dále je však dle šedesátiletého cyklu (v závislosti na roku narození) rozdělena do několika typů.

Rok Draka

Prvek - země, barva - žlutá
  • 23. ledna 1928 až 9. února 1929 – Ústupný drak
  • 8. února 1940 až 26. ledna 1941 – Rozhněvaný drak
  • 27. ledna 1952 až 13. února 1953 – Drak v dešti
  • 13. února 1964 až 1. února 1965 – Veselý drak
  • 31. ledna 1976 až 17. února 1977 – Drak letící do nebes
  • 17. února 1988 až 5. února 1989 - Ústupný drak
  • 5. února 2000 až 23. ledna 2001 - Rozhněvaný drak
  • 23. ledna 2012 až 9. února 2013 – Drak v dešti

Legenda

Nefritový císař stanovil pro výběr znamení zvířetníku dvě základní podmínky. Buď musí být dané zvíře prospěšné lidem, nebo se musí v den audience u císaře dostavit do Nebeského paláce jako první.

Drak byl velice ctižádostivé zvíře a chtěl se stát králem zvířat místo tygra. Jejich vzájemný boj byl velmi tvrdý, ale ani jeden neměl převahu, a tak je chtěl rozsoudit Nefritový císař. Drak měl obavy, aby na císaře dostatečně zapůsobil. Proto se domluvil s kohoutovou dobrou přítelkyní stonožkou, že si od kohouta vypůjčí roh, který měl tehdy na hlavě. Kohout po delším váhání svolil a svou ozdobu mu půjčil. A tak před císařem vypadal jak tygr, tak i drak dostatečně impozantně a hrůzu vzbuzujíce. Proto císař rozhodl, že drak bude králem vod a tygr vládcem souše. A jelikož tygr už byl jedním ze znamení zvířetníku, stal se jím i drak. Nevrátil však kohoutovi jeho roh, což rozlítilo kohouta natolik, že začal pronásledovat stonožku, která se za draka zaručila. Od té doby si kohouti na stonožkách pochutnávají.

Charakteristika

Lidé narozeni ve znamení Draka jsou velmi šarmantní a ve společnosti se na ně často upíná pozornost. Oplývají energií, sebevědomím a činorodostí. Jsou družnými společníky, někdy se rádi předvádějí před ostatními. Občas mohou díky své sebejistotě působit arogantně. Jsou ale také odvážní a velkorysí a svým přátelům vždy rádi pomohou. Bývají tvrdí a nároční i sami na sebe. Podle čínské tradice jsou lidé narozeni v tomto znamení velmi úspěšní, protože jsou v tuto dobu vyrovnány síly nebes a země. Jsou považováni za děti štěstěny. K dalším vlastnostem, které mají dány do vínku, patří rozhodnost, přímost a dobrý odhad situace. Jsou však také horkokrevní, umínění a kritičtí. Pro opačné pohlaví jsou velmi přitažliví a okouzlující. Své partnery však často střídají a trvá jim delší dobu, než naleznou toho pravého. Na partnera mají poměrně vysoké nároky a vadí jim nerozhodnost či přílišná citová závislost. Svého rozhodnutí většinou nelitují. Od partnera potřebují dostatek volnosti k sebevyjádření. V práci si umí získat respekt svých spolupracovníků a není pro ně problém zastávat zodpovědnou funkci. Jsou schopní a inteligentní. Občas by se měli zamyslet i nad ostatními a obrnit se větší trpělivostí k jejich pomalejšímu tempu.

Ústupný drak

Lidé narozeni v tomto typu jsou velmi výrazné osobnosti, mohou působit až hrozivě, ale ve svém nitru jsou ohleduplní a dokážou se přizpůsobit, což ocení ostatní. Jejich mírnou povahu mohou zneužít kolegové, proto by si na to měli dát větší pozor.

Rozhněvaný drak

Lidé zrozeni v tomto období oplývají sebedůvěrou, schopností a odhodláním. Jejich pýcha se však může otočit proti nim. Měli by proto k ostatním přistupovat s větší úctou a ocenit i jejich přednosti.

Drak v dešti

Jedinci narození v tomto typu Draka jsou velmi pracovití a bystří. Nečiní jim potíže poprat se i s většími komplikacemi a jen tak se něčeho neleknou. I když se zdá, že jim občas problémy přerůstají přes hlavu, neměli by se nechat odradit a postavit se jim čelem. Vždycky jim na to totiž zbývá dostatek sil.

Veselý drak

Tito lidé mají velmi dobrý odhad situace, nesnáší bezpráví a dokážou se proti němu postavit i tehdy, ohrozí-li tím své postavení. Jsou spolehliví pracovníci a své pracovní záležitosti striktně oddělují od soukromého života.

Drak letící do nebes

Lidé narození v tomto období velmi rádi poznávají nová místa či osoby. Rádi objevují nové věci a vychutnávají si krásy světa. Než se usadí a najdou si stálého partnera a zázemí, může jim to trvat delší dobu.

Vztahy mezi jednotlivými znameními

Každé ze znamení má své slabé a silné stránky, které ovlivňují to, jak se hodí k ostatním znamením. Vzájemná kompatibilita ovlivňuje chování v daném vztahu, a to jak osobním, tak i pracovním. Vztahy mezi jednotlivými znameními mohou proto fungovat někdy bez větší námahy a mezi jinými je naopak třeba vyvinout větší úsilí.

Drak a Krysa

Obě znamení jsou společenská, podnikavá a temperamentní. Krysa dokáže Draka podpořit v jeho plánech a činnostech. Dokážou se vzájemně respektovat a podporovat v osobních zájmech.

Drak a Buvol

Drak je velmi temperamentní a proto vyžaduje tento vztah velkou trpělivost ze strany Buvola. Drakovi nedělá na rozdíl od Buvola problém riskovat. Buvol dokáže Drakovi zajistit klidné zázemí a spolehlivost, ovšem Drak toho nesmí zneužívat, protože to si Buvol nenechá v žádném případě líbit.

Drak a Tygr

Obě znamení jsou velmi odvážná a vyhledávají dobrodružství. Drak na rozdíl od Tygra zvažuje více rizika. Oba mají rádi společnost a nové návrhy. Pokud dojde na narušení rovnováhy v tomto vztahu, jen těžko se opět obnovuje.

Drak a Zajíc

Pro pevný vztah potřebuje Zajíc cítit jistotu a lásku ze strany svého partnera. Pokud se mu jí nedostává, partnera raději opustí. Naopak Drak má rád nová dobrodružství a žene se do neznámého. Zajíci proto může chybět ujišťování o pevnosti jejich vztahu. Současně však Draka pro jeho povahu obdivuje. Zajíc má větší citové potřeby než Drak a proto je důležité mu je poskytnout.

Drak a Drak

Pokud vytvoří tito dva jedinci pár, hýří šarmem a elánem. Oba rádi přijímají lichotky a jsou středem pozornosti. Nenechávají se většinou ovládnout žárlivostí a díky své sebedůvěře nepotřebují neustálé ujišťování o lásce svého partnera.

Drak a Had

Oběma znamením je dán přirozený šarm, rozhodnost a bystrý úsudek. Drak je velmi sebevědomý a je rád středem pozornosti ostatních, zatímco Had mu tyto chvíle rád dopřeje a dokáže správně odhadnout, kdy je třeba partnera povzbudit či utěšit. Oba partneři k sobě chovají vzájemnou úctu a respekt.

Drak a Kůň

Obě znamení milují cestování a objevování nového. Pokud mají stejné zájmy, dokážou svou energií a elánem překonat i těžké překážky. Vztah můžou ohrozit praktické záležitosti, protože ani jeden z partnerů se není ochoten potýkat s běžnými starostmi. Problém může způsobit i citové vydírání, kdy by se Drak snažil vyžadovat až příliš oddanosti ze strany svého partnera, protože Kůň potřebuje dostatek volnosti a uznání. Proto je třeba v tomto vztahu nešetřit chválou a vzájemnou podporou.

Drak a Ovce

I když je Ovce unesena novými možnostmi, které jí dobrodružný a vzrušující vztah s Drakem nabízí, může to na ni být až příliš rychlé. Ovce potřebuje více času na rozmyšlenou, je náladovější a zasněnější a své rozhodnutí častěji mění. Drakovo nadšení a elán sice obdivuje, ale zapomíná mu to dávat patřičně najevo.

Drak a Opice

Tato znamení spolu dokážou vytvořit nepřekonatelný pár. Drak je bystrý, okouzlující a překypuje silou, Opice dokáže taktéž upoutat pozornost a okouzlit ostatní. Vzájemně se inspirují, Opice ráda chválí a oceňuje svého partnera. Ani jeden z nich se však nenechává zaslepit či oklamat.

Drak a Kohout

Oba partneři milují život a humor. Draka vábí Kohoutův temperament a elegance, Kohouta Drakův šarm a osobní kouzlo. Pro fungující vztah by se měl Drak snažit poznat i hlubší stránky partnerovy povahy a poskytnout mu ochranu a jistotu, kterou potřebuje.

Drak a Pes

Soužití těchto dvou znamení nebývá jednoduché. Pes je ostražitý a nepodléhá Drakovu kouzlu a šarmu. Nemá na rozdíl od Draka rád hlučnou společnost či nepředvídatelné události. Pes potřebuje znát partnerův názor na svou osobu, kdežto pro Draka se jedná o malichernosti. Pes je věrný a spolehlivý partner a od svého protějšku vyžaduje to samé, což bývá pro nestálého Draka obtížné. Pro funkčnost takového vztahu je třeba větších kompromisů z obou stran.

Drak a Prase

I když je Prase společenské a družné, oproti Drakovi upadá do pozadí. Ten na sebe strhává většinou všechnu pozornost. Praseti to však nevadí a svého partnera obdivuje. Dokáže mu lichotit a dávat najevo svůj zájem, za to se mu dostává něžných pozorností, podpory a povzbuzení ze strany Draka.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk