Úvod > Horoskop > Čínská znamení - Had

Čínská znamení - Had

Nejznámějším prvkem čínské astrologie je stejně jako u klasického znamení zvěrokruhu 12 znamení. Avšak Číňané užívají ještě šedesátiletý cyklus, který je tvořen kombinací dvanácti Pozemských větví a deseti Nebeských kmenů. Spárováním těchto prvků vzniká 60 různých kombinací, které označují jednotlivé roky cyklu. Lunární kalendář se na rozdíl od toho západního, který se počítá dle oběhu Země kolem Slunce, stanovuje podle měsíčních fází. Základní typy energie reprezentuje 5 prvků: voda, dřevo, země, oheň a kov.

Základní charakteristika se vztahuje na všechny zrozence v daném znamení. Dále je však dle šedesátiletého cyklu (v závislosti na roku narození) rozdělena do několika typů.

Rok Hada

Prvek - oheň, barva - červená
  • 10. února 1929 až 29. ledna 1930 - Úspěšný had
  • 27. ledna 1941 až 14. února 1942 - Had v zimním spánku
  • 14. února 1953 až 2. února 1954 - Had v trávě
  • 2. února 1965 až 20. ledna 1966 - Had vylézající z díry
  • 18. února 1977 až 6. února 1978 - Had v rybníce
  • 6. února 1989 až 26. ledna 1990 - Úspěšný had
  • 24. ledna 2001 až 11. února 2002 - Had v zimním spánku
  • 10. února 2013 až 30. ledna 2014 - Had v trávě

Legenda

Nefritový císař stanovil pro výběr znamení zvířetníku dvě základní podmínky. Buď musí být dané zvíře prospěšné lidem, nebo se musí v den audience u císaře dostavit do Nebeského paláce jako první.

Had byl velmi dobrým přítelem žáby, která před dávnými časy neměla nohy a plazila se po břiše. Had naopak měl nohy čtyři. Ale protože byl líný, spoléhal se na žábu, že mu nachytá hmyz. Proto i lidé měli raději žábu. To hada nahněvalo a za trest mnoho lidí i zvířat uštknul a zabil. Nefritový císař si hada povolal do paláce a nařídil mu přestat. Had to ovšem nedodržel, a tak mu císař nohy sebral a dal je žábě. Had se zastyděl a začal se snažit lidem pomáhat, své tělo nabídl k výrobě léků. Císař jej za to odměnil tím, že jej stanovil jedním ze znamení zvířetníku. I když to hada velmi potěšilo, žábě nikdy neodpustil, a proto je dodnes jejím úhlavním nepřítelem.

Charakteristika

Lidé narozeni ve znamení Hada jsou velmi činorodí a mají rádi zajímavé a inteligentní debaty o nových tématech. Mívají velmi dobrý úsudek a nové příležitosti si nenechávají uniknout. Za svým cílem jdou energicky a vytrvale, bohužel někdy ignorují názory a připomínky druhých. I když si sami nenechají poradit, druhým radí a pomáhají s ochotou a trpělivostí. Při rozhodování zachovávají chladnou hlavu. Při řešení úkolů jednají rychle a bez zaváhání. Ve svém soukromí dokážou i odpočívat a radovat se ze života. Jako přátelé či partneři jsou pozorní. Pokud je ovšem někdo nahněvá, což se stane celkem snadno, neváhají jim to oplatit. Ve vztazích jsou romantičtí, vtipní, ale i žárliví. Sami však rádi navazují nová přátelství, což svému partnerovi neakceptují. Sami si rádi nechávají svůj prostor, ale partnera mají pod přísným dohledem. Ve vztahu potřebují cítit svobodu, ale i jistotu. Mají rádi nezávislá povolání, která jim umožňují cestování a možnost být svým vlastním pánem. Mívají také dobrou paměť a nečiní jim problémy vypořádat se s novými úkoly. Po dosažení cíle se stáhnou do sebe, aby načerpali energii k dalšímu úkolu.

Úspěšný had

Lidé narozeni v tomto typu jsou vytrvalí a pilní a většinou končí jejich projekty s úspěchem. Při práci umí dobře analyzovat situaci i charaktery lidí, což jim velmi pomáhá. V soukromí jsou starostlivější a mírnější.

Had v zimním spánku

Lidé zrozeni v tomto období jsou ctižádostiví, inteligentní a originální. Díky umění hospodařit dosáhnou úspěchu, i když to může trvat delší dobu.

Had v trávě

Jedinci narození v tomto typu Hada jsou bystrými a pohotovými pozorovateli. Dokážou velmi obratně jednat. Mívají sklon k většímu utrácení, proto by se měli naučit lépe hospodařit.

Had vylézající z díry

Tito lidé bývají oblíbení, čestní a přičinliví, avšak ne vždy dosáhnou ocenění. Proto se někdy raději drží v pozadí a zaujímají zdrženliví postoj. Ocenění ale získají později.

Had v rybníce

Jsou odhodláni za každou cenu dosáhnout svého cíle. Jdou za ním neústupně a nezabrání jim v tom žádná překážka. To však může zapříčinit to, že si získají nové nepřátele.

Vztahy mezi jednotlivými znameními

Každé ze znamení má své slabé a silné stránky, které ovlivňují to, jak se hodí k ostatním znamením. Vzájemná kompatibilita ovlivňuje chování v daném vztahu, a to jak osobním, tak i pracovním. Vztahy mezi jednotlivými znameními mohou proto fungovat někdy bez větší námahy a mezi jinými je naopak třeba vyvinout větší úsilí.

Had a Krysa

Obě znamení umí chytit příležitost za pačesy. Většinou žijí v celkové harmonii a jsou naladěni na stejnou vlnu. Mají rádi společnost a jsou veselí.

Had a Buvol

V tomto vztahu se většinou Buvol spíše stará o chod domácnosti a Had naopak realizuje nové nápady a myšlenky. Pokud Had nezklame Buvolovu důvěru, je mu Buvol spolehlivým a věrným partnerem a dokážou spolu vytvořit harmonický vztah.

Had a Tygr

Had na rozdíl od Tygra pečlivě zvažuje své plány, zatímco Tygr se do nich vrhá po hlavě, což může Hada někde rozčilovat. Rozdílným přístupem k řešení problémů mohou vznikat konflikty, proto je důležité naučit se dělat kompromisy.

Had a Zajíc

Obě znamení mají ráda krásné předměty a milují přírodu. Ke svému štěstí potřebují pocit bezpečí, který vychází ze vzájemné blízkosti. Pro oba je důležité stabilní zázemí domova, kam se budou každý den vracet. Také potřebují mít pocit soukromí, i když Had dokáže více riskovat a čelit možným komplikacím. Zajíc špatně snáší nenadálé a hlučné návštěvy.

Had a Drak

Oběma znamením je dán přirozený šarm, rozhodnost a bystrý úsudek. Drak je velmi sebevědomý a je rád středem pozornosti ostatních, zatímco Had mu tyto chvíle rád dopřeje a dokáže správně odhadnout, kdy je třeba partnera povzbudit či utěšit. Oba partneři k sobě chovají vzájemnou úctu a respekt.

Had a Had

Oba partneři rádi debatují, mají smysl pro humor, na svém protějšku obdivují jeho šarm, inteligenci a talent. Při řešení problémů se nevzdávají, jsou rozhodní. Slabinou tohoto vztahu bývá to, že příliš vidí do nitra svého partnera a tím mizí kouzlo vzájemného vzplanutí. Hadi umí velmi dobře intrikovat, proto si musí dávat pozor, aby se nesnažili svého partnera příliš omezovat, či jím manipulovat.

Had a Kůň

Kůň se nechává velmi snadno okouzlit osobností a intuicí Hada. Potřebuje však také dostatek volnosti k poznávání nových věcí, což mu Had dokáže dopřát. Při tom ho však nenápadně ovládá, i když si Kůň myslí, že vůdcem ve vztahu je on. Oba partneři mívají odlišené zájmy, a proto je nutná vzájemná tolerance a dostatek prostoru.

Had a Ovce

Oba partneři si rádi užívají život a každodenní záležitosti je otravují. Had se dokáže podřídit záměrům svého protějšku, pokud mu to ovšem nevyhovuje, umí se nenápadně vzdálit. Napětí ve vztahu se může objevit, pokud se dostanou do časové tísně, kdy mají společně něco dokončit. Pokud se oba vyčerpají, neumí se vzájemně podpořit.

Had a Opice

Tato znamení se dokážou vzájemně inspirovat. Pokud mají motivaci, zvládají i několik úkolů zároveň. Hadovi dá větší práci k sobě Opici připoutat, ta by se proto měla snažit se svému partnerovi více otevřít a důvěřovat mu.

Had a Kohout

Tito partneři spolu velmi rádi nakupují či něco vybírají. Jako pár působí elegantně, vesele a zajímavě. Jejich vztah je založen na vzájemném souznění. I když bývá Kohout občas poněkud unáhlenější, je ochotný se zařídit podle moudré rady Hada. Tomuto vztahu většinou nechybí otevřenost a vzájemná důvěra.

Had a Pes

Pes si dokáže vážit inteligence a charakteru Hada a bývá mu velmi věrným a oddaným partnerem, který mu vytvoří dostatečné zázemí a oporu. Za to se mu od Hada dostává něhy a dodání ztracené sebedůvěry.

Had a Prase

Hadovi nečiní problém okouzlit a uchvátit Prase. To mu nabízí svou lásku. Avšak Had bývá v pokušení toho zneužít a vydat se za novými dobrodružstvími s přesvědčením, že na něj bude Prase čekat. To sice je ochotné nějakou dobu počkat, ale nedá se klamat dlouho. Pokud Had zjistí, že Prase projevuje zájem o někoho jiného, dostává záchvaty žárlivosti.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk