Úvod > Ostatní > Neplodnost žen

Neplodnost žen

V dnešní době je ženská neplodnost z velké části způsobena a zaviněna stylem života a prostředím, ve kterém žijeme, zrychlená a hektické doba, ve které panuje nervozita, nedobré a nezdravé stravovací návyky, kouření, stres, nečistoty. Zapomíná se na běžné fyzické a psychické potřeby, na odpočinek a kvalitní spánek. To vše zapříčiňuje nejen neplodnost jak u žen, tak i u mužů, ale i další různé onemocnění.

Velmi mnoho žen si kupuje ovulační testy. Avšak pokud k ovulaci dojde, je vlastně již pozdě. Tudíž je to v některých případech spíše vyhazování peněz. Nejvýhodnější den k početí je prý pět dnů před ovulací.

Příznaky neplodnosti

O neplodnosti se hovoří, jestliže žena nemůže otěhotnět při pravidelném a nechráněném sexu (hlavně během ovulace) po uplynutí jednoho roku. Při věku nad 35 let se ženám doporučuje čekat maximálně 6 měsíců a potom by měla navštívit lékaře. S vyšším věkem neplodnost roste. Zhruba 15 % partnerských párů má problémy s otěhotněním. Nejčastěji se neplodnost projeví:

  • když se nedaří otěhotnět po dobu 12 měsíců
  • když má žena nepravidelnou nebo žádnou menstruaci
  • když žena prodělala infekce a časté záněty - chlamydie, endometrióza, toxoplazmóza

Typy ženské neplodnosti

  • primární neplodnost: Žena ještě nikdy neotěhotněla, i když měla pravidelný a nechráněný sex delší dobu než 1 rok.
  • sekundární neplodnost: V minulosti byla žena oplodněna, ale nyní v době, kdy má pravidelný a nechráněný sex (delší dobu než 1 rok), nedošlo k oplodnění.
  • spontánní potrat: Žena má pravidelné potraty.

Příčiny neplodnosti žen

Když je ovulace normální a pravidelná, uvolní se v polovině periody vajíčko z vaječníku. Z vaječníku potom vajíčko postupuje vejcovody a tam může být spermií oplodněno. Některé ženy jsou neplodné kvůli tomu, že nemají ovulaci, případně jí mají nepravidelnou. Dále se může stát, že má žena špatně průchozí nebo zcela neprůchozí vejcovody. U žen s nepravidelnou periodou nedochází nejspíš k ovulaci vůbec. Vyšetření je nutné, aby se zjistila příčina neplodnosti, což v některých případech po kvalitním a důkladném vyšetření lze.

Jak si sama pomoci

Pakliže máte problém s otěhotněním, je dobré změnit své zvyky a návyky.

  • Nekuřte: Kouření není k ničemu dobré, snižuje plodnost a v případě otěhotnění má velmi špatný vliv na vývoj děťátka.
  • Jezte co nejvíce ovoce a zeleninu: Konzumace se doporučuje 5x denně.
  • Jezte celozrnné výrobky.
  • Usměrněte svoji hmotnost: Není dobré být velmi hubená nebo naopak mít nadváhu.
  • Nepijte alkohol ani kávu.
  • Choďte na procházky a cvičte: Cvičení však nepřehánějte, přílišné cvičení může narušit ovulaci.

Doplňky, které mohou pomoci

  • B-komplex: Má schopnost udržovat zdravý reprodukční systém a je důležitý pro správné působení metabolismu.
  • Zinek: Je nutný ke správnému dělení buněk. Je podmínkou pro dobrý pohlavní vývoj. Těhotným ženám se doporučuje denní dávka zinku 25 mg.
  • Rybí tuk: Jeho konzumace podporuje správnou funkci dělohy a vaječníků. Doporučená dávka jsou 2 lžičky za den.
  • Drmek: Velmi dobře ovlivňuje hladinu ženských hormonů - progesteronu a prolaktinu. Doporučená dávka je půl lžičky tinktury 2x denně. Drmek se nesmí užívat v těhotenství.
  • Vitamín E: Snižuje hladinu volných radikálů, které mohou narušit správnou funkci dělohy a vaječníků. Doporučené dávka je 250 mg 2x denně.

Výsledky užívání by měly být patrné po 3 až 6 měsících. Vše ale raději konzultujte s lékařem, obzvlášť pokud užíváte nějaké jiné léky či máte jiné zdravotní problémy nebo potíže. Jistota je jistota.

Některé studie uvádějí, že pití zeleného a černého čaje zdvojnásobuje šance na otěhotnění. Stačí k tomu prý 1/2 šálku denně. Dále je v hodně případech na vině psychika. Psychická pohoda je velmi důležitá. Někdy se stává, že zrovna toto hraje velkou roli, a když například žena změní zaměstnání, kde byla vystavena velkému stresu, nebo si se svým partnerem zajede na dovolenou, kde neřeší žádné problémy, oddávají se jen příjemným činnostem, relaxu a nemyslí intenzivně na touhu po děťátku, může za nějaký čas zjistit radostnou zprávu. Snažte se být v klidu a co nejméně se stresujte. Najděte si chvilku na odpočinek a na nějakou příjemnou aktivitu, která vás baví.

Hormonální léčba žen

Při hormonální léčbě se podávají léky, které zvyšují plodnost. Těmito léky se upravuje perioda a nepravidelná ovulace. Léčba stimuluje podvěsek mozkový, aby produkoval ženské hormony. Když léky nepomůžou, dělá se stimulace vaječníků (vaječníky produkují estrogen). Někdy po léčbě hormony následuje operace, při které se odstraňují různé zdravotní překážky, jako jsou například myomy a cysty na vaječnících, odstraňují se srůsty a léčí se například endometrióza.

Intrauterinní inseminace

V podstatě se jedná o jednoduchou a účinnou metodu. Mužské spermie se upraví, a to umytím, a zbaví se seminální plazmy. Potom jsou speciálním přístrojem zavedeny do dělohy. Zákrok není bolestivý. Pakliže je partner neplodný, může se pro inseminaci použít sperma dárce. Tato metoda se musí správně načasovat, protože životnost spermií i vajíčka je časově omezená.

IVF - in vitro fertilizace

Jedná se o metodu mimotělního oplodnění vajíček. Nejdříve byla tato metoda oplodnění vyvinuta pro ženy, které neměly vejcovody vůbec nebo je měly nefunkční či poškozené. Postupem času se touto metodou začalo oplodňování většiny neplodných žen s různými problémy, a to velmi úspěšně.

Jak prokázat neplodnost

Většinou si každá bezdětná žena klade otázku, zda je plodná a může porodit miminko. Dá se to zjistit velice jednoduše, a to rozborem její krve. Tento test se provádí v centrech asistované reprodukce. Díky testu se dá zjistit, zda má žena dostatečné množství vajíček.

Vyšetření neplodného páru je hrazeno zdravotní pojišťovnou. Jestli jste jen zvědavá, zda jste plodná, můžete si tento test nechat udělat za zhruba 900 Kč. Odběr se může provést jakýkoli den při periodě.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk