Úvod > Ostatní > Obřízka

Obřízka

Obřízka je zákrok, který se provádí u mužů i u žen. Nejčastějším důvodem, proč muž nebo žena postoupí tento zákrok, je náboženské vyznání a věrnost jeho tradicím. U mužů také bývá častý důvod zdravotní, případně sexuální. Většinou je obřízka prováděna bez lékařských znalostí primitivními nástroji, bez možnosti desinfekce nebo anestezie. Obřízka je nejčastěji prováděna v Africe a v muslimských zemích.

Mužská obřízka (cirkumcize)

Jedná se o zákrok, kdy je odstraněna předkožka, tedy kožní řasa překrývající žalud penisu. Obřízka může být částečná nebo úplná.

Zdravotní důvody

Co se týče preventivních opatření, provádí se obřízka z důvodu zdravějšího způsobu života. Je vhodná při léčbě potíží s močením, rakoviny a podle posledních výzkumů snižuje pravděpodobnost přenosu viru HIV i dalších virů a bakterií při sexuálním styku s partnerkou, protože méně dochází k oděrkám.

Zákrok se také provádí v případě, že je muž (chlapec) postižen nějakým zánětem či plísní. Obřízka je pak jediné možné řešení pro správný vývoj mužova penisu. V případě, že muž se pro obřízku rozhodne sám, musí zákrok nejprve konzultovat s chirurgem, teprve následně se provede zákrok. V tomto případě zákrok stojí 10 až 20 tisíc korun.

Fyzické a mentální postižení

Obřízka se také často provádí lidem s fyzickým nebo mentálním postižením, a to z důvodu hygieny. Takto nemocní muži nejsou natolik schopni zvládnout základní hygienu. Aby se jejich již takto vážný zdravotní stav nezhoršoval, je proveden obřízka, kterou pacient nehradí, operace je hrazena pojišťovnou.

Dlouhá či krátká předkožka

Další možností, proč je tento zákrok prováděn, je krátká nebo příliš dlouhá předkožka. Oba tyto důvody mají jednu společnou vlastnost, které odborníci říkají nepřirozený vývoj, který je často podmíněn geneticky.

Fimóza

Tento termín označuje problém, kdy díky příliš zúžené předkožce nelze předkožku přetáhnout přes žalud penisu ani za použití kortikoidních mastí. Kongenitální (vrozená) fimóza se běžně vyskytuje u novorozenců. Postupným opatrným přetahováním předkožky (například po koupání či za asistence lékaře) zpravidla do dvou let věku dítěte odezní. Sekundární (získaná) vzniká zpravidla po zánětech v oblasti předkožky. Tyto záněty mohou být vyvolány například cukrovkou (diabetes mellitus). Relativní fimóza patří k těm nebezpečnějším, protože předkožku nelze přetáhnout pouze v některých případech nebo ji lze přetáhnout pouze částečně.

Parafimóza

Parafimóza je stav, kdy dojde k zaškrcení údu při přetahování předkožky přes žalud. Nezkušeným chlapcům se parafimóza může stát osudná. Při dosažení erekce a ejakulace, kdy dochází k úbytku tlaku, se předkožka rychle stáhne. V tomto stádiu může penis vydržet nanejvýš 4 hodiny, než dojde k odumření tkání. Pak je jediným možným východiskem amputace buď žaludu nebo celého penisu.

Sexuální důvody

Muž, který je obřezán, má odstraněnu předkožku neboli kožní řasu. Jeho penis je tak méně citlivý v oblasti tření, tudíž v milostném aktu potřebuje muž delší dobu k vyvrcholení, což je určitě příjemné pro ženy. Orgasmus tak mohou prožít společně.

Náboženství a obřízka

Obřízky prováděné z náboženských důvodů jsou považovány za určité rituály, při nich muž vstupuje do další etapy života. Aby dokázal, že je hoden vstupu do následující etapy, je obřízka prováděna bez použití znecitlivujících přípravků, případně pouze s využitím různých znecitlivujících mastí.

Muslimové

Muslimské náboženství tvrdí, že chlapec nedospěje v muže do té doby, než je mu provedena obřízka. Tím tak dá ostatním najevo, že je připraven začít žít plnohodnotný život a plodit potomky v dobru pro jeho rod. Samozřejmě ještě musí projít zkouškou samostatnosti a prokázání svých zkušeností v oblasti péče o rodinu, obchodu a lovení.

Židé

Židovský důvod k vykonání obřízky je ten, že po vykonání obřízky přestane muž pociťovat větší touhu po sexu než neobřezaný muž. Zároveň tak byl muž jasně odlišný od pohanských národů. Jelikož tento proces je posvátný, je prováděn v synagoze za pohledů rodiny a nejbližších známých. Z počátku byla obřízka prováděna za pomocí kamene, ale v pozdějších dobách byly již vynalézány sety k obřízkám, které obsahovaly nůž, nádobku na krev, misku na odřezanou předkožku a hojivé masti či prášky na zmírnění bolesti po zákroku.

Při metodě Mecica be-pe se po provedení obřízky krev vysaje ústy a také se jimi očistí rána. Krev je následně vyplivnuta do nádobky a rána se obváže obinadlem. Tím je proces obřízky hotov. Obřízka je prováděna mohelem (speciální nůž). Tento styl obřízky byl nakonec zakázán kvůli možnostem přenosu vážných onemocnění. Zpravidla se prováděla chlapcům již po narození.

Při absenci mohela (Hatafat dfam brit), tj. při lékařské obřízce, nedocházelo k únikům krve, avšak alespoň jedna kapka byla nutná, aby se mohla vysát. Pro tento se účel se používá sterilní jehla, která se bodne do penisu a krev se následně odsaje gázou. Židové neprovádějí rituální obřízku také v případě, že je v rodině výskyt hemofilie (porucha srážlivosti krve).

Ženská obřízka (infibulace)

Ženská obřízka je zákrok, který na celý život ovlivní ženu. Ženská obřízka se provádí zejména u afrických a muslimských žen. Zákrok je převzat od egyptských žen, a proto se nejkrutější ženská obřízka jmenuje Faraónská obřízka. Nástroje, které se k tomuto činu používají, jsou nesterilní žiletky, kusy skla či nůžky.

Ženská obřízka se provádí mezi čtyřmi a osmi roky děvčete. Žena podrobena obřízce si celý život nese fyzickou a psychickou újmu. Do toho se musí započítat jisté potíže s močovým měchýřem a náchylnosti k infekcím. V nejhorším případě a také bohužel v nejčastějších případech tento zákrok končí smrtí.

Sunna cirkumcize

Tato obřízka je jako jediná pro ženy tou nejméně bolestivou a také tou nejsnesitelnější. V podstatě je tato obřízka provedena za účelem jako u muže. U muže se obřízkou odhalí žalud a u ženy se odstraněním předkožky odhalí klitoris.

Klitoridektomie

Tento způsob již není tak mírný jako první a ani nejlepší, co se týče zdravotního stavu. Při tomto způsobu je ženě zcela odstraněn klitoris a malé pysky. Přičemž velké pysky a poševní chod nesmí být porušen.

Faraónská obřízka

Tato metoda je nejkrutější metodou, jaká může existovat. Zahrnuje kompletní odstranění klitorisu a malých i velkých pysků. Poté následuje zašití rány, které je často prováděno trny, a to tím způsobem, že se ponechá jen malý otvor, aby žena vylučovala moč a menstruační krev. Po těchto bolestivých zákrocích ženu čeká ještě další velmi bolestivé zkoušky. Těmi jsou svatební noc a porod. Při svatební noci se totiž již zašitá rána nařízne, aby mohla žena s nastávajícím mužem souložit a pokud možno napoprvé otěhotnět. Po aktu se rána opět zašije. Tento proces se opakuje i při porodu.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk