Úvod > Ostatní > Potrat

Potrat

Když žena přijde o miminko, prožívá zátěž, která jí bere sílu ze života, a uzavírá se do sebe. Nemá náladu komunikovat s lidmi, nikoho nechce vidět a jiné těhotné ženy v skrytu nenávidí. Nechce se nikomu svěřovat. Většinu času tráví doma a nekomunikuje ani s partnerem. Nejí, nespí a pláče.

Může se stát, že vy sama jste nikdy nepotratila, ale potratila vaše nejlepší kamarádka. Jak jí ale pomoci, aby jí bylo lépe? Určitě jí nepomůžou řeči, že příště to určitě vyjde. Vy to zle nemyslíte, ale jí to ublíží. Ona obvykle nemá pomyšlení na další miminko, když teď o jedno přišla. Dokonce může být přesvědčená, že už nikdy jiné miminko nechce. Je velice těžké pomoci někomu, kdo vaši pomoc odmítá.

Zkuste si kamarádku vyslechnout, nechte jí vyplakat na vašem rameni. Když se vypláče, uleví se jí od bolesti. Nabídněte jí pomoc, že jí budete nablízku vždy, když jí bude smutno. Potrat je pro ženu zničující. Samotné tělo se z potratu vzpamatuje rychle, ale duše se ve smutku trápí velice dlouho.

SAMOVOLNÝ POTRAT

Samovolný potrat je takový, který proběhne do 12. týdne těhotenství. Obvykle se pozná krvácením nebo silnými bolestmi v podbřišku. Nemusí to být vždy známky potratu, ale je nejlepší ihned vyhledat lékaře.

Příčiny potratu

Může se stát, že plod je poškozen. Také to může být genetikou nebo vrozenými vadami dělohy. K potratu také dochází u žen s extrémně malou dělohou. K ohrožení plodu může dojít i kvůli infekcím. Může dojít ke špatnému uhnízdění vajíčka v dutině děložní. K potratům dochází u žen s vyšším věkem. Plod nemusí ohrozit jen matka, ale také otec, pokud má nějaký genetický problém. Mezi další problémy patří špatně vyvinutá děloha. Nemusí být v pořádku po předchozích porodech nebo právě potratech. Na potraty může působit komplikace při chirurgických zákrocích na děložním hrdle nebo při gynekologických operací. K potratu může dojít i tehdy, pokud má žena problémy se štítnou žlázou a plod se nevyvíjí tak, jak má. Často se první samovolný potrat bere jako normální věc a více se po příčinách nepátrá. Pokud se potrat prokázal, lékař pod celkovou anestezii vyčistí dělohu, tzv. revize dělohy.

U některých žen však může docházet k opakovaným potratům, proto jsou pod kontrolou gynekologa, který zjišťuje možné příčiny a stanovuje léčbu. Žena podstoupí vyšetření, které se nazývá hysteroskopie. Provádí se za celkové anestezie. Do dělohy se zavede kamerka, která dělohu prohlédne. Lékař tak zjistí příčinu častých potratů. Pokud se najde příčina, ihned se odstraní. Žena po potratu může znovu otěhotnět po uplynutí 2 až 6 měsíců. Vše záleží na zdravotním stavu ženy. Lékař může ženě dovolit otěhotnět i dříve, ale žena musí být v naprostém pořádku.

ZAMLKLÉ TĚHOTENSTVÍ

V tomto případě žena nemusí vůbec tušit, že je těhotná. Může to zjistit až gynekolog při vyšetření. Zjistí to podle ultrazvuku, kdy se nevykazují žádné známky srdeční akce a plod se jíž nevyvíjí. Žena při zamlklém potratu necítí žádné bolesti. I zde dochází k vyčištění dělohy (odstranění zbytků od umřelého plodu). Toto vyšetření se dělá proto, aby další těhotenství proběhlo v pořádku a bez komplikací. I zde platí počkat nějaký čas s dalším miminkem. Ovšem doba je kratší. Také zamlklý potrat se projeví špiněním nebo silným krvácením. K zamlklému potratu může dojít kvůli infekcím, nevhodným lékům, poškození vajíčka atd.

INFEKČNÍ POTRAT

Ženu mohou potrápit v těhotenství různé nemoci, které mohou ohrozit plod. Mezi infekční nemoci patří toxoplazmóza, chřipka, listerióza, salmonela, pásový opar, spalničky, zarděnky nebo opar. U infekčních potratů se mohou vyskytnout velké horečky.

Toxoplazmóza

Toxoplazmóza je nemoc, kterou přenášejí paraziti. Tuto nemoc přenášejí i kočky, proto je doporučováno v těhotenství se kočkám vyhýbat. Toxoplazmóza může ohrozit plod, a to zejména mozek a oči. U těhotné ženy se toxoplazmóza objeví jako nastupující chřipka. Pokud se toxoplazmóza zjistí, a to z vyšetření plodové vody nebo z krve, je možné těhotenství ukončit. Pokud žena potratí, provede se vyčištění dělohy.

Chřipka

V prvních dvanácti týdnech může chřipka plod velmi ohrozit. Může mít vliv na nervový systém rtů a končetin. Žena se proto léčí vitamíny. Pokud je nejhůř, dostane antivirotika.

POZDNÍ POTRAT

Tyto potraty jsou pro ženu nejvíce psychicky vyčerpávající. Čím déle je žena těhotná, tím více si utváří vztah k miminku. Tento potrat se může podobat porodu. Má stejné příznaky, jako jsou odtok plodové vody, kontrakce nebo porodní bolesti. Tento typ potratu probíhá mezi 13. a 24. týdnem těhotenstvím, tedy ve druhém trimestru. Naštěstí je u žen méně běžný.

KLIDOVÝ REŽIM PO POTRATU

Pro každou ženu je potrat velmi těžkým traumatem. Tělo se musí dát do pořádku, proto musí žena po vyčištění dělohy zůstat v klidovém režimu. Pokud žena potratila v blízké době porodu nebo porodila již mrtvé dítě musí být hospitalizována. Sice se nejedná už o potrat, ale o předčasný porod (termín užívaný ve třetím trimestru), průběh léčby je stejný. Žena, která je propuštěna domů, musí odpočívat.

ZÁVĚR

Žena by se neměla stydět a měla by vyhledat lékařskou pomoc psychologa, pokud to psychicky nezvládá, aby se vyhnula problémy se depresemi. Pokud to alespoň trošku jde, snažme se ženě pomoci a vyslechnout jí, aby se vypovídala. Časem vše přebolí a žena přestane ztrácet naději a začne věřit v to, že znovu otěhotní.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk