Úvod > Ostatní > Šátky, vaky, nosítka a krosny

Šátky, vaky, nosítka a krosny

Říká se, že dítě potřebuje cítit matčin srdeční tep. Dítě se v různých šátcích nebo vacích schoulí k matce, položí si hlavičku na bedra matky a cítí se v bezpečí. Utváří se tak vzájemný vztah mezi matkou a dítětem.

Afričané už dlouhá léta nosí šátky na děti. Říká se o nich, že když dítě nemůže spát, dá se mu šátek pod hlavu, dítě ze šátku cítí matku a lépe tak usne. Afričané nejsou bohatí lidé, ale své děti milují a nosí je stále u sebe, aby si byli vzájemně na blízku. Tyto pomůcky mají velkou výhodu pro ženu, protože si tak zařídí spoustu věcí. A to hlavně tam, kam se s kočárkem nedostane.

Maminka si tak v klidu může společně s miminkem nakoupit nebo vyřídit vše na úřadě. Nemá takové problémy dostat se do výtahu, může s miminkem po schodech. Maminka také může i za zábavou a může jít i s miminkem. Mohou jít třeba do kina, do muzea, na zámek nebo do bazénu. Odpadá tak starost, kde se uschová kočárek. Velice praktická jsou nosítka, když se chystáte na dovolenou. Krosny se zase hodí na túry. Nosítka se také hodí při cestování ve veřejných dopravních prostředcích.

Říká se, že nošené děti se dříve osamostatní. V dřívějších dobách se tato nosítka hodně kritizovala, a to z důvodu, že si dítě ničí páteř. Ovšem doba se mění a výrobci nosítek zlepšili své výrobky pro zdraví a pohodlí našich dětí.

ŠÁTKY

Šátky mohou být buď tkané, elastické nebo pevné. V každém balení je přesný návod, jak šátek bezpečně uvázat. Buď samostatně bez dítěte, nebo zároveň s ním. Návodů a tipů je mnoho:

 • Kříž s kapsou uvnitř
 • Dvojitý kříž
 • Kolíbka v kříži s kapsou
 • Kolíbka ve dvojitém kříži
 • Smyčka na bok
 • Smyčka do sedu

Tkané šátky

Tkané šátky mají delší životnost. Unesou i těžší dítě. Jsou z velmi pružného materiálu. Tyto šátky pocházejí od indiánů. Sami je tkají a jsou z té nejlepší 100% bavlny. Nejsou proto ani nijak chemicky zasaženy. V barvách nejsou těžké kovy. Tyto šátky poslouží až do 3 let dítěte. Šátky se vyrábí v různých barevných provedeních nebo v barevných kombinacích. Jelikož jsou šátky pružné, smějí se prát na 60 °C.

Tkané šátky jsou velmi dlouhé, většinou jsou ještě delší než se na výrobku uvádí. Délka je u všech šátku a výrobců poměrně stejná, pohybuje se od 2,6 m do 5,2 m. Ovšem cena je u každého výrobce či dodavatele jiná. Cena se zhruba pohybuje od 900 do 2150 Kč. Někteří výrobci mají i dražší šátky. Tyto šátky obvykle pocházejí z oblasti Amazonky.

Mezi nejznámější značky patří:

 • Guatemalský - pružný
 • Indický - tvrdší, vzdušnější
 • ŠaNaMi - zčesané bavlny, vhodný na zimu

Elastický šátek

Tento šátek je ušitý z velmi příjemného materiálu a miminku je v něm velmi příjemně. Šátek je pružný, což je velkou výhodou pro ty maminky, které se se šátkem teprve učí. Lehčí děti se mohou nosit i na zádech. Tyto šátky nejsou na dlouhodobé používání. V těchto šátcích by se měly děti nosit do 6 měsíců. Jelikož jsou šátky krátkodobé, mají jednu univerzální velikost, a to jak pro maminku, tak pro tatínka. Tyto šátky se většinou skládají z 97 % bavlny a 3 % lycry. Bývají 60 cm široké a 5 m dlouhé. K dostání jsou v různých barvách. Cenová dostupnost se pohybuje kolem 640 Kč až 1500 Kč. Každý výrobce má jinou cenu.

Mezi nejznámější značky patří:

 • Lilipulti
 • Mam Eco
 • Moby

Pevné šátky

Tyto šátky patří mezi nejdražší, ale zároveň mezi nejpříjemnější a nejoblíbenější. Skládají se z 50 % bavlny a 50 % hedvábí. Tyto šátky jsou určeny opravdu jen pro malá miminka. Šátky jsou dlouhé od 4,2 m do 5,2 m. Jsou již o dost dražší a cenově se pohybují od 2000 do 4800 Kč.

Mezi nejznámější značky patří:

 • Didymos
 • Mam mam
 • Hoppediz

VAKY

Vak pro miminko nevyžaduje nijak velkou práci s uvazováním. Přehodí se pouze přes rameno. Vaky jsou vhodné pro děti do 15 kg, ovšem některé poslouží i déle. Vak je něco jako klokaní kapsa. Musí mít správnou velikost na přesnou hmotnost dítěte, aby mělo dítě pevně podloženou hlavičku. Ve vaku si můžete dítě posadit a nemusíte se bát o jeho bezpečnost. Vaky jsou velmi kvalitní a jsou vyrobeny ze 100% biobavlny, proto jsou vhodné i pro děti s atopickým ekzémem. Vak si lze nechat udělat i na zakázku. Vak se však nedoporučuje na delší nošení. Vaky lze použít i jako přebalovací podložku nebo jako fusak do autosedačky.

Velkou nevýhodou vaků je, že se materiál velice rychle sráží, proto se doporučuje prát na 30 °C. Vak by se neměl sušit v sušičce. Ceny se pohybují různě, přibližně od 790 do 2000 Kč. Vaky se prodávají ve velikostech 58 až 64 cm, 65 až 69 cm, 70 až 74 cm a nad 75 cm.

Mezi nejznámější značky patří:

 • Haipa Daipa
 • Lodger
 • případně česká výroba na zakázku

NOSÍTKA

Nosítka jsou určena pro děti od 3 do 20 kg. Dítě se v nich může nosit jak na břiše, tak i na zádech. U nosítek je možné překřížit popruhy a libovolně nastavit velikost. Nosítko je velice lehké a lehce zabalitelné, což je výhodou pro cestování. Jelikož je lehké, cítíte v něm jen tíhu dítěte a ne další tíhu navíc. Ramenové popruhy jsou vypolstrované, takže netlačí do ramen. Některá nosítka jsou vybavena i drobný vybavením navíc (kapsičky na zip, kapuce, přívěsky na hračky, postranní kapsy na pití). Dítě by se v nosítkách mělo nosit až od 3 měsíců.

Materiál se skládá z bavlny, biobavlny. Některá část může být smíchána z konopí a bavlny. Každý výrobce vyrábí nosítka v jiných rozměrech a cenách. Cena se pohybuje zhruba okolo 900 až 3000 Kč. Nosítka se perou při teplotě 30 °C.

Mezi nejznámější značky patří:

 • Manduca
 • Bondolino
 • Ergo

KROSNY

Krosny na nošení dětí slouží zejména na túry a výlety. Krosny asi nejvíce využije typ sportovních rodičů. Krosny jsou udělány tak, aby byly pro dítě dostatečně pohodlné, když musí vydržet sedět delší cestu. Krosny by měly mít i mírně nastavitelnou zadní opěrku, aby si dítě mohlo zdřímnout.

Některé krosny mají ve vybavení pláštěnku, postranní kapsy na pití a svačinu, přebalovací podložku, stříšku proti větru, slunci a dešti nebo dokonce vlastní pláštěnku. Mohou mít snímatelný potah na vyprání. Cenová dostupnost se pohybuje od 900 do 5000 Kč.

Mezi nejznámější značky patří:

 • Deuter kid Comford
 • Kiddy
 • Ferrari

NOŠENÍ MIMINKA A DÍTĚTE

V každém případě by dítě mělo mít pohodlí a dostatečný komfort. Nemělo by být zkroucené. Pokud sedí mělo, by sedět ve vertikální poloze. Správně by mělo mít podsazený zadeček, roztažené nožičky, kolínka ve stejné úrovni. Důležité je, aby mělo dostatečně zajištěnou hlavičku, aby se mu prudce nezakláněla, protože ještě nemá dostatečně vyvinutou páteř. Dítě rádo pozoruje okolí a poznává nové věci, ale je důležité poskytnout mu možnost pohodlného spánku, a to tak, aby si pohodlně mohlo položit hlavičku.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk