Úvod > Ostatní > Solná jeskyně

Solná jeskyně

Solné jeskyně se staví ze solných segmentů, které se těží převážně v Jordánsku nebo v Izraeli z Mrtvého moře. Hodně náročným technologickým způsobem se sůl zpracovává, ohřívá se a lisuje. Nepoužívá se k tomu žádné pojivo a tím se zachovává ta nejlepší kvalita soli a hlavně léčebných účinků soli. Obsah minerálů tvoří až 55 %. Na výstavbu solné jeskyně je třeba ohromné množství soli. Množství je individuální podle velikosti jeskyně, ale většinou je to v průměru kolem 20 tun soli.

Vybavení jeskyní

Podlaha je poseta hrubou vrstvou krystalické soli a je vyhřívaná. Na stropech jeskyně jsou vytvořeny krápníky, které vypadají famózně a dodávají jeskyním ten správný lesk. Celé prostory jeskyně jsou izolační, takže nejsou vlhké a je tam antibakteriální a hypoalergické prostředí stejně jako na operačních sálech. Teplota v jeskyních se pohybuje okolo 20 až 22 °C, proto je lepší si při návštěvě vzít delší rukáv, vlhkost vzduchu je okolo 40 až 50 %.

Ozdravný relax

V solné jeskyni si během 45 minut (tolik času většinou procedura trvá) užijete báječný relax a odpočinek. Je to tam přímo balzám jak pro duši, tak i pro tělo. Návštěva solné jeskyně je vhodná pro všechny věkové kategorie, pouze s dětmi do 6 měsíců návštěvu jeskyně raději konzultujte s pediatrem.

Před vstupem do jeskyně si z hygienických důvodů navléknete návleky, které tam jsou připraveny. Nebo je možné si vzít s sebou z domova bílé ponožky. Po vstupu do jeskyně se pohodlně usadíte či položíte do relaxačního lehátka. Zavřete oči, zhluboka se nadýchnete čistého vzduchu, který je prosycený minerály. Příjemná muzika vás skvěle naladí a vy se můžete nechat unášet relaxační nebo vážnou hudbou či šuměním moře, velrybím nebo ptačím zpěvem. Můžete se na křídlech fantazie dostat až do dalekých zemí. Po skončení relaxu se zapne germicidní UV lampa, která zničí mikroby a bakterie. Stejné lampy jsou i na operačních sálech.

Zábava pro děti

V jeskyních je na podlahách sůl z Mrtvého moře. To je výhoda pro děti, protože si mohou se solí hrát, jako by byly na písku. Mají kontakt se solí a to je velmi dobré pro pokožku. Pro děti jsou tam připravené různé hračky, bábovičky, kyblíčky, lopatičky a další nezbytné věci ke hraní se solí. Děti se v jeskyni rozhodně nenudí. Dávejte však pozor, aby se dítěti nedostala sůl do očí. Malé děti je lepší do jeskyně převléknout.

Vnitřní řád

 • Před vstupem do jeskyně nepijte alkoholické a iontové nápoje.
 • V jeskyni zhluboka dýchejte střídavě nosem i ústy.
 • Nedotýkejte se solných krápníků a obkladů a nevynášejte sůl ven.
 • Do solné jeskyně mají VSTUP ZAKÁZÁN infekčně nemocní lidé (angína, chřipka, otevřené TBC).
 • Děti do 12let smějí do jeskyně jen v doprovodu dospělé osoby.
 • V jeskyni nejezte ani nepijte.
 • Nepoužívejte mobilní telefon, kamery a fotoaparáty.
 • Lidé s onkologickým onemocněním a zvýšenou činností štítné žlázy by měli vstup do jeskyně konzultovat se svým lékařem.
 • Vstup se nedoporučuje lidem trpícím klaustrofobií.

Doporučení lékařů

Jsou prokázány léčebné účinky při pravidelných návštěvách solných jeskyní. Ionizované ovzduší zlepšuje celkovou kondici organismu a napomáhá při léčení následujících onemocnění:

 • alergie, astma, bronchitida
 • zápaly plic a průdušek, záněty hrdla, hrtanu a mandlí
 • kožní problémy (atopický ekzém, lupenka, akné, spáleniny, vředy, vyrážky)
 • nedostatečný metabolismus buněk
 • revmatologické onemocnění
 • onemocnění a poruchy zažívacího traktu (gastritida, záněty střev)
 • snížená funkci štítné žlázy
 • choroby srdce (poinfarktové stavy, nedostatečný krevní oběh, vysoký krevní tlak)

Návštěvy dále příznivě působí na uklidnění dýchacích cest kuřáků, při přepracovanosti, snížené odolnosti proti stresu, u neuróz nebo u emočního vyčerpání způsobeného špatným nebo minimálním odpočinkem.

Léčebné účinky

Sůl z Mrtvého moře obsahuje další velice důležité stopové prvky a minerály pro naše tělo, které jsou velmi důležité i pro těhotné ženy.

 • DRASLÍK: Snižuje krevní tlak a má močopudné účinky, což je dobré na vylučování jedovatých a škodlivých látek z těla. Draslík také působí na prokrvení kůže.
 • VÁPNÍK: Má protialergické účinky. Je potřebný pro dobrou stavbu kostí. Potřebují ho dospělí, tak i děti. Ve větší míře je třeba u těhotných žen a u dětí, kteří rostou a vyvíjejí se, a příjem vápníků je u nich velmi důležitý. Vápník také snižuje krevní tlak.
 • SODÍK: Má schopnost udržovat stálou hladinu kyselého a zásaditého prostředí v organismu. Nedostatek nebo malé množství v lidském těle se projeví dehydratací. Také se mohou objevit další příznaky, jako jsou nevolnost, nízký tlak, bolesti hlavy a nepříjemné křeče.
 • MAGNESIUM: Dobře působí na astma, snižuje únavu, chrání před chorobami srdce a snižuje krevní tlak. Je velmi dobrý na zuby, chrupavky a kosti. Je velmi důležitý pro těhotné ženy a děti.
 • BROM: Snižuje krevní tlak a skvěle působí na nervový systém. Má i hubnoucí účinek. Používá se při výrobě různých hubnoucích přípravků.
 • SELEN: Působí protivirově. Správný přísun selenu je velmi důležitý pro budoucí maminky, malý příjem nemá dobrý vliv na vývoj plodu. Má dobrý vliv na kardiovaskulární systém a snižuje možnost výskytu infarktu. Selen je obsažen také ve vnitřnostech ryb a v ořeších.
 • JOD: Je důležitý pro správnou funkci štítné žlázy, která má velký význam při látkové výměně a jejíž činnost ovlivňuje činnost těla, působí proti únavě. Jod je velmi důležitý pro těhotné ženy. Nedostatek jodu může způsobit poškození plodu. Velké množství jodu je v rybách, hlavně v lososu, a v mořské soli.

Relaxační návštěvy solné jeskyně zaručí dostatek těchto minerálů a stopových prvků. První účinky léčení nemocí by se měly dostavit po 3 až 5 kůrách v inhalační solné jeskyni. Zhruba pět kůr po 45 minutách se vyrovná asi týdennímu pobytu u moře v době po bouřce, kdy bývá vzduch v přímořských letoviscích nasycen velkým množstvím jodu a minerály.

Každý nemá tu možnost strávit dovolenou u moře, ale do solné jeskyně si může zajít každý z nás. Zkuste si jeden relax a uvidíte, že se vám to zalíbí. V případě vaši spokojenosti se určitě vyplatí koupit si permanentku, která je finančně výhodnější. Některé zdravotní pojišťovny přispívají nemocným na ozdravné a relaxační pobyty v solných jeskyních. Informujte se u vaší zdravotní pojišťovny na tuto výhodu.

Domácí solná jeskyně

Pakliže máte doma nějaký volný prostor, můžete si zřídit solnou jeskyni i doma. Má to velké výhody. Můžete dopřát kdykoliv zdravou a příjemnou relaxaci v klidu ve vlastním soukromí. Do své vlastní solné jeskyně si můžete zajít, kdykoli se vám zlíbí. Můžete si tam pozvat své příbuzné či přátelé a můžete si společně užívat pozitivních a léčebných účinků. K vybudování jeskyně doma vám postačí suchá místnost o velikosti minimálně 4 metrů čtverečních.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk