Úvod > Ostatní > Výběr dětského odrážedla

Výběr dětského odrážedla

Děti začnou pomalu vyrůstat z kočárku, nebudou v něm chtít být, ale nebude se jim chtít ani chodit. Mohou se začít vztekat, že je bolí nožičky, budou si sedat na silnici a začnou protestovat, že nikam nejdou. Vám nastane souboj s procházkami. Začne být obtížné se někam dostat. Můžete jim ovšem procházku zpříjemnit. Pro vaše děti bude procházka zábavou a vy se nebudete muset tolik rozčilovat. Ze začátku budete muset vašim dětem pomáhat, zároveň si ale užijete spoustu legrace a nevšedních zážitků.

K čemu slouží dětská odrážedla

Dříve se děti učily na kolech s postranními kolečky. Ovšem díky odrážedlům se děti mohou naučit udržet lepší rovnováhu těla. Naučí se tak více si věřit a nebát se učit novým věcem.

Tato odrážedla nemají pedály, a tak děti musí zapojit nožky a musí se tak odrážet nohama. Odrážedla mají i stupačky, a to je výhodou pro děti, když se nechtějí odstrkovat a chtějí si odpočinout. Mohou si tak dát nožičky nahoru a ulevit si. Na rozdíl od kola jsou odrážedla lehká a více bezpečnější. Vyrábějí se tak, aby děti unesla a rodiče je pohodlně uchopili. Může se totiž stát, že maminka půjde s kočárkem, dítě na odrážedle a děťátko se unaví, půjde spinkat a maminka ponese i to odrážedlo.

Dítě také může s odrážedlem vyrůstat, takže, i když je odrážedlo finančně náročnější věc, poslouží na dlouhá léta. Mohou se u něj nastavit řídítka a sedačka. Dětská odrážedla jsou určena výhradně pro děti, a to ve věku od 1,5 do 2,5 let. Ovšem jsou i odrážedla, která vydrží pro děti do 6 let, a to díky nastavitelným funkcím.

Nastavitelné funkce

Odrážedla jsou vyráběna už pro ty nejmenší děti, a to v nastavitelné sedadlové výšce 29 cm. Toto nastavení je vhodné pro děti od 20 měsíců. Potom se dá sedadlo nastavit na 34 cm, což odpovídá zhruba věku od 2,5 let. Pokud se sedadlo posune na 98 cm, vydrží tak odrážedlo i pro šestileté dítě. U nastavitelné funkce se musí hledět na to, aby dítě dosáhlo chodidly na zem.

Kvalita odrážedla

Odrážedla pro děti musejí být opravdu kvalitní a schválena Evropskou normou. Musí mít pevný rám (nejlépe ocelový). Měla by mít kvalitní nafukovací kola o schválené velikosti (velikost tak dodá odrážedlu danou stabilitu). Rám by měl udržet alespoň 60 kg. Odrážedla musí mít kvalitní zadní brzdy. Brzda je určena pro větší děti, aby se naučily manipulovat s rychlostí a mohly si tak přibrzdit. Brzda by měla být umístěna na rukojeti, aby na ní dítě ihned a dobře dosáhlo. Odrážedlo tak musí být lehké a pohodlné pro dítě. Odrážedla nesmí mít v žádném případě ostré hrany (nebezpečí úrazu). Při koupi si dejte pozor na to, kde ho kupujete. Odrážedlo nesmí uvolňovat nebezpečné chemické prvky, a to zejména z plastových dílů a nátěrů. Odrážedla kupujte ve specializovaných prodejnách zaměřených na kola a odrážela, kde vám prodejce poradí.

Druhy odrážedel

Odrážedla mohou být s různými motivy zvířátek, jako je například panda, žirafa, pejsek atd. Mohou se vyrábět i jako napodobeniny například motorek nebo formulí. Vyrábí se i odrážedla speciálně pro holčičky, a to například s motivem Barbie. Odrážedla mohou mít vodící tyč pro rodiče. Rodič si potom dítě může vést sám.

Cenová dostupnost

Odrážedla se pohybují v cenové dostupnosti od 800 do 5000 Kč. Pokud si pořídíte to levnější, nemůžete čekat žádné extra výhody ani kvalitu a bezpečnost. Pokud se zaměříte na ty bezpečnější, určitě tím nic neztratíte. Někde si připlatíte jen za originální design dle vašeho přání.

Bezpečnost

Když vybíráte pro děti odrážedla, hleďte na bezpečnost, a to zejména na brzdy. Jak to s nimi vlastně je? Je spousta kritiky a zároveň kladů, jestli mít brzdu nebo ne. Měli byste mít na mysli, že odrážedlo není na silnice ani velké vzdálenosti, opravdu je spíše jen na procházky. Pokud jsou děti malé a odrážejí se nohama, lze brzdu sundat. Stejně brzdit neumí, tak brzdí nohama. U dětí ve věku od 4 let se brzda může zpátky namontovat a dítě si tak může koordinovat rychlost samo a zároveň si přibrzdit. Naučí se tak alespoň na velké kolo. Pokud se před vámi objeví velký kopec, určitě nenechávejte malé dítě, aby ho sjelo. Musíte si ho ohlídat.

Mezi další věci, které chrání vaše děti, můžete přidat reflexní odrazky nebo přímo reflexní barvu odrážedla. Také se mohou nalepit reflexní proužky na odrážedlo. Pro ještě větší bezpečnost tu je reflexní vesta. Velmi důležitou ochranou je i helma. Helma musí dítěti pevně sedět na hlavičce, nesmí být volná. Určitě je dobré učit je mít helmu už od malinka, alespoň budou mít dobrý návyk na kolo. Dnešní trh nabízí spoustu druhů a designů helem, a to i takové, aby dítě zaujaly.

Různé doplňky

Doplňky k odrážedlům si mohou děti vybrat samy a nebo jim je můžete dokoupit. Mezi takové doplňky může patřit tašky, košíky, zvonky, brzdy, reflexní vesty, zámky, barevné vzorky, reflexy, pásy pro rodiče přes rameno, různá barevnost, samolepky atd. Všechno záleží na tom, jakou mají děti fantazii.

Balení

Každé balení by mělo obsahovat
  • Název odrážedla
  • Cenu
  • Doporučený věk
  • Hmotnost a nosnost
  • Výšku sedátka
  • Z čeho je vyroben rám
  • Jaká jsou kola
  • Vybavení
  • Výrobce a prodejce

Závěrem

Pro děti by to měla být zábava. Nestresujte děti tím, že si ublíží nebo že spadnou. Samozřejmě musíte na ně dávat pozor. Nechte u vašich dětí vyvíjet jejich fantazii, ať si tedy vyberou svoje odrážedlo podle svého.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk