Úvod > Ostatní > Výpočet termínu porodu

Výpočet termínu porodu

Předpokládaná doba porodu se může zjistit několika způsoby. Jednotlivé způsoby se liší jak spolehlivostí, tak přesností, a proto výsledek nebude zcela stoprocentní. Mohl by vám však dobře pomoci a posloužit pro vaši představu.

Jestliže jste měla pravidelnou periodu, tzn. cyklus okolo 28 dnů, a nebrala jste žádnou hormonální antikoncepci, měly by vaše těhotenství trvat přibližně 280 dnů, tj. deset lunárních měsíců. Určení data porodu přesně na den je však nemožné.

Jen malé procento žen ví, kdy opravdu spermie vnikla do vajíčka a došlo tak k oplodnění. Nejlépe se to dá určit při umělém oplodnění. Zároveň není dopředu jasné, co na vás bude mít po dobu těhotenství vliv.

Gynekologové a porodníci vypočítávají délku těhotenství od prvního dne menstruace, přestože ovulace a oplodnění proběhly asi o dva týdny později (http://www.plodne-dny.cz/). Tento pravděpodobný termín porodu se vám bude hodit a oceníte ho při plánování různých, velmi důležitých, věcí, jako je třeba pořizování výbavičky pro vaše miminko, příprava dětského pokojíčku, popřípadě předělání nebo přestěhování bytu, výmalba, nákupy nezbytných věcí pro vás, jako je těhotenské oblečení, nákup pohodlné obuvi, věcí do porodnice, výběr a nákup dětské postýlky a kočárku atd. V lékařství se podle předpokládaného termínu porodu a stáří plodu mohou řešit individuálně různé komplikace a problémy, které by se v těhotenství mohly objevit.

Výpočet porodního termínu je důležitý proto, aby se poznalo, že je třeba těhotenství prodloužené, a tím se může v případě nutnosti určit datum vyvolání porodu. Když se porod uskuteční 14 dnů před termínem porodu anebo 14 dnů po něm, podle porodníků rodila rodička v termínu. Porod v termínu je spíš náhodou než pravidlem.

ZJIŠTĚNÍ TERMÍNU PORODU

Podle ultrazvuku

V dnešní době je vyšetření ultrazvukem zela normální věc. Nejlepší je toto vyšetření udělat co nejdříve. Za nejlepší je považován 8. až 12. týden těhotenství. V prvním trimestru mají totiž embrya stejnou růstovou křivku, v dalších trimestrech rostou individuálně.

Podle data oplodnění

Pokud budoucí maminka zná datum oplodnění, můžete si předpokládaný přibližný termín vypočítat sama. K datu oplodnění připočtěte 268 dnů. Většinou se tak vypočítá rozmezí data, kdy budete rodit. To vypočítáte odečtením a přičtením pěti dnů k uvedenému termínu.

Podle data poslední menstruace

Pakliže jste měla pravidelnou periodu, odečtěte si od prvního dne poslední menstruace 3 měsíce a k výsledku si připočítejte 7 dnů. Pokud vaše perioda nebyla pravidelná a váš cyklus byl delší než 28 dnů, připočtěte k datu rozdíl mezi 28 a vaší skutečnou délku cyklu. Pakliže byl kratší, odečítáte.

Podle pohybů plodu

Tento výpočet se řadí pouze k pomocným metodám výpočtu. U očekávání prvního miminka byste měla ucítit první pohyby nejdříve kolem 20. týdne těhotenství. Vícerodičky mohou pohyby očekávat již okolo 18. týdne. Připočítáním 22 týdnů (v případě prvorodičky) nebo 20 týdnů (v případě vícerodičky) vám vyjde váš termín přibližného porodu.

DÉLKA TĚHOTENSTVÍ

Délka těhotenství se podle mezinárodních úmluv píše v ukončených týdnech a dnech, např. 8/2 nebo 8+2, což znamená, že těhotenství trvá 8 týdnů a dva dny. Studiemi bylo stanoveno průměrné těhotenství na 280 dnů, tj. 40 celých týdnů, což je 10 lunárních měsíců (přibližně 9,5 kalendářního měsíce).

O termínu porodu nemůže nikdy rozhodnout matka, ale plod. Miminko si určuje, kdy přijde na svět. Jen asi 5 % plodů není schopno nastartovat porod, proto je nutné porod vyvolat.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk