Úvod > Těhotenství týden po týdnu > 14. týden těhotenství

14. týden těhotenství

Čtrnáct týdnů znamená konec první třetiny neboli trimestru těhotenství. V tomto období z větší části ustupují těhotenské nevolnosti. Začíná druhý trimestr. Riziko potratu je oproti předcházejícímu období třinácti týdnů asi o 60% menší. Jsou patrné první nervové reflexy plodu.

Vývoj dítěte:

Ve čtrnáctém týdnu těhotenství měří dítě od hlavy ke kostrči asi 7 cm (od hlavy k patám je to 10 cm) a váží 45 g.

Poměr hlavové části k tělu se v této době již zmenšuje. Nejde již o polovinu, ale pouze o třetinu. Ústa se můžou otevírat a zavírat. Vyvinuty jsou také sací a polykací reflexy. Dítě si již může cucat palec, čímž se vlastně trénuje na příjem potravy. Vzhledem k převažující dominanci pravé ruky, jde v zhruba 75% o pravý palec. Oči jsou už na svém místě, uši se přesunuly na strany hlavy. Dokončen je v této době i vývoj čelistí.

Velmi důležitý vývoj zaznamenává hlasové ústrojí. Vyvinuty jsou již průdušky, jícen, hrtan a hlasivky. Všechny tyto orgány jsou na svém místě. Dítě prozatím nemůže vydávat žádný zvuk, protože je obklopeno plodovou tekutinou. Ústrojí je ale už připraveno na první hlasitý křik po narození.

Ve čtrnáctém týdnu těhotenství také velmi rychle rostou končetiny. Horní končetiny začínají proporcionálně odpovídat tělu. Dolní končetiny v růstu oproti horním zaostávají a zůstávají krátké. Plod může končetinami hýbat, ale vzhledem k velkému množství plodové vody a malé velikosti dítěte není matka schopna tyto pohyby cítit.

Vývoj zaznamenávají i vnitřní orgány. Srdce je rozděleno na čtyři části. Ozvy jsou slyšitelné. Srdce pracuje asi 110 až 160 úderů za minutu. Dochází ke spojení žaludku s jícnem (ten je zase spojen s ústy). Žaludek začíná produkovat kyselé šťávy. Kostní dřeň zase tvoří krevní buňky.

Ve čtrnáctém týdnu úplně zaniká žloutkový vak a jeho činnost plně přebrala placenta, jejíž vývoj je definitivně ukončen. Placenta vyživuje plod a stává se také zdrojem produkce hormonu HCG. Nyní pokrývá téměř celý povrch dělohy.

Pupeční šňůra je v současné době tvořena třemi navzájem propletenými cévami. Nejsilnější z nich přivádí kyslík a živiny. Další dvě, které jsou slabší, odvádí zplodiny včetně oxidu uhličitého.

Pohlaví dítěte je určeno již v době oplození. Až nyní ovšem lze zjistit, zda bude miminko mužského nebo ženského pohlaví. Pokud je dítě chlapec, má již prostatu a penis. Pohlavní žlázy vylučují hormony.

Rady pro ženy:

Ve čtrnáctém týdnu těhotenství se děloha, která se neustále zvětšuje, zvedá nad stydkou kost. Tlak na močový měchýř ženy je čím dál menší.

Jako příznak se nyní může objevit rýma. Je ovšem velmi obtížné rozlišit rýmu, která má být příznakem těhotenství od rýmy alergické nebo od té, jež provází nachlazení. Příčinou rýmy, jako příznaku těhotenství, může být hormon progesteron, který zvyšuje krevní oběh v oblasti nosních sliznic a způsobuje otok. Tomuto jevu se říká těhotenská rinitida (neboli zánět nosních sliznic). V podstatě se proti tomuto příznaku nedá nic dělat. Jedinou obranou je zvlhčování nosní sliznice. Rozhodně by žena bez konzultace s lékařem neměla používat antihistaminové nosní spreje ani volně prodejné léky.

V této době by měla žena hodně odpočívat. Velmi prospěšný je delší a ničím nerušený spánek. Vyhýbat by se měla stresovým situacím a rozhodně by se neměla přepínat. Základem je samozřejmě pořád kvalitní, zdravá a vyvážená strava. Dítě z krve matky čerpá velmi důležité látky. Mezi nejzákladnější patří vápník, minerální soli, železo a různé vitamíny. Pokud není výživa matky správná, nedostává se dítěti to, co by mělo. Jedním z důsledků poté může být anemie, čili chudokrevnost.

Další informace

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk