Ve dvaadvacátém týdnu těhotenství má již vaše maličké obličej novorozence. Pokud miminko zrovna nespí, je velice aktivní. Mluvte na něj, protože v této době začíná vnímat váš hlas. Bříško ženy už je na první pohled patrné. Od tohoto období existuje zvýšené riziko vzniku křečových žil.
Vývoj dítěte:
Ve dvacátém druhém týdnu těhotenství měří miminko od hlavy ke kostrči asi 17 až 22 cm (od hlavy k patám je to 23-26 cm) a váží 330 až 360 g.
Hlavička tvoří asi jednu třetinu celkové délky plodu. Od tohoto týdne až do porodu se bude pravidelně zvětšovat mozek dítěte. Tvoří se stále další nervová spojení. Díky těmto novým spojům je umožněno, aby vaše miminko začalo pozorovat svět svými smysly. Jeden z prvních smyslů, který se dotvoří a začne fungovat, je hmat. Miminko následně pomocí ručiček začíná zkoumat své okolí.
Pokožka je červená a stále ještě velmi tenká. Protože vyrostla dříve, než se začal tvořit podkožní tuk, je v této době celá zkrabacená (zvrásněná). Nejvíce se podkožního tuku vytvoří až ve třetím trimestru. Podkožní tuk je velice důležitý k tomu, aby děťátko dokázalo vytvořit a následně udržovat svou tělesnou teplotu.
Obličej miminka je dotvořen. Vypadá jako zmenšený novorozenec. Víčka jsou stále ještě srostlá. V tomto stavu zůstávají zhruba do 28. týdne těhotenství. Nad očima je již patrné obočí a řasy, které stejně jako vlásky neobsahují žádný pigment, proto jsou čistě bílé. Zřetelné jsou také rty. V ústní dutině rostou zárodky mléčných zubů.
Většinu času dítě prospí. Nicméně intervaly bdění se začínají postupně prodlužovat. Nejčastější aktivita, jíž se miminko věnuje, a kterou můžete pocítit na vlastní kůži, je kopání nohama a rozhazování ručičkama. Když je miminko vzhůru, naslouchá okolním zvukům. Je dobré když bude nastávající maminka již v této době ke svému dítěti mluvit, aby si miminko co nejdříve na její hlas zvyklo.
Na prstech rukou i nohou jsou vytvořeny nehty. Patrné jsou již také dotvořené papilární linie.
Rady pro ženy:
V období druhého trimestru, kdy se žena zpravidla cítí velice dobře poté, co zmizely ranní nevolnosti, se obvykle vrací chuť k jídlu. Chuť ovšem může převyšovat denní potřebu jídla. Příjem potravy by si žena měla tedy hlídat. Větší chuť k jídlu je normální reakcí na změnu metabolismu. Jezte, když máte hlad, ale snažte se ale krotit své chutě.
Některé ženy se v těhotenství neustále váží. Kontrolovat svou váhu vícekrát než jednou týdně je většinou zbytečné. V tomto období by měla žena přibývat na váze asi 0,5 kg týdně. Pokud se ovšem ráda přejídáte a podléháte svým chutím k jídlu, je to nejspíš také znát na vaší hmotnosti. V tomto případě kontrolujte svou váhu častěji – např. každý druhý den. Zjištění, že dosahujete radikálně vyšších přírůstků na váze, vám může pomoci se ve svých chutích ovládat.
Mezi nejčastější příznaky v této fázi těhotenství patří křeče v nohách. Většinou je žena pocítí v noci. Při noční křeči se nedoporučuje propínat špičku nohy. Naopak raději přitáhněte špičku nahoru k bérci. Křeč by měla ustat. Nejčastější příčinou křečí bývá nedostatek hořčíku (magnesia). Než ho však začnete užívat, poraďte se se svým lékařem.
V těhotenství jsou také velmi časté křečové žíly. Ty se nemusí objevovat pouze na nohou, ale také na konečníku nebo vnější části ženského pohlavního orgánu. Křečové žíly jsou způsobeny tím, že zvětšující se děloha tlačí na žíly v pánevní oblasti. Dochází tak k jejich zúžení. Krev z dolních končetin proto nemůže volně proudit zpět do srdce a vrací se do žil. Žilní stěna ovšem nevydrží tento nápor a vznikne vystouplé místo červené až modré barvy. Pokud křečová žíla vznikne, už sama nezmizí. To ovšem neznamená, že se nemůžete jejich vzniku bránit. Základem je pravidelné cvičení, zvýšená poloha nohou či spánek na levém boku. Spánek v této poloze má dobrý vliv i na zmírnění otoků dolních končetin a pomáhá předcházet slabostem.
Můžete také pocítit tuhnutí břicha. Jde o ztuhnutí děložní svaloviny, které trvá většinou 1 až 2 minuty. Některé ženy můžou tuhnutí břicha pocítit již v rané fázi těhotenství, některé až ve třetím trimestru, jiné ho nepocítí vůbec. Když se tento příznak u ženy objeví, často vede k obavám z komplikací v těhotenství nebo z předčasného porodu. Nic ovšem nemusí být tak vážné. Pokud se u vás tuhnutí břicha objeví, můžete se proti němu do jisté míry bránit. Většinou pomůže:
Pokud v těhotenství onemocníte (nachladíte se), vyhýbejte se konzumaci volně prodejných léků, aniž byste to konzultovala s lékařem. Základem léčby je také zvýšený příjem tekutin a pravidelná strava.